Mniejsze plony kukurydzy w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mniejsze plony kukurydzy w UE

23.09.2020autor: dr Juliusz Urban

Ze względu na suszę, w niektórych częściach Europy zostały obniżone prognozy plonów kukurydzy uprawianej na ziarno.

MARS w swoim najnowszym biuletynie obniża szacunki plonów kukurydzy na ziarno w UE-27 do 7,83 t/ha, tj. o 2,2%, w porównaniu z poprzednim miesiącem i o niespełna 1% w porównaniu do roku ubiegłego.  

 

W Europie Południowo-Wschodniej susza dotknęła uprawy w Rumunii i Bułgarii. Największe spadki plonów będą w Bułgarii, zdaniem ekspertów wyniosą tylko 6,32 t/ha. W poprzednim miesiącu szacowane plony w tym kraju wynosiły 1,0 t/ha więcej.  Spadek plonów wyniesie tam 11% w stosunku do roku ubiegłego. Jeszcze bardziej, bo aż 13% w skali roku spadną plony kukurydzy w Rumunii. Będą one obniżone, w porównaniu z poprzednim raportem o 0,45 t/ha, bowiem aktualnie eksperci zakładają plon 5,69 t/ha.

 

W Europie Zachodniej, po sierpniowych falach upałów temperatury spadły, ale deficyt opadów utrzymuje się w dużej części Francji i Belgii. We Francji plony kukurydzy ziarnowej mają być o 5% niższe od średniej i wyniosą 8,4 t/ha. Niedobory wodne dotyczą także zachodnich Niemiec i południowej Holandii. Powoduje to obniżenie szacunków plonów kukurydzy dla całych Niemiec o 0,15 t/ha, do 9,15 t/ha, tj. o 0,6% w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat

 

Natomiast sprzyjające warunki pogodowe panowały zdaniem ekspertów w Europie Środkowej. Z wystarczających opadów skorzystała kukurydza uprawiana na Węgrzech i Słowacji oraz w Austrii, Czechach i Polsce. Dlatego MARS podniósł swoje szacunki plonów dla Węgier, do 8,65 t/ha (+ 7,4% r/r), a dla Słowacji o do 8,23 t/ha (+11% r/r). Polskie plony kukurydzy na ziarno europejscy eksperci szacują na 6,68 t/ha, co stanowi przyrost o 19% w stosunku do roku ubiegłego i 10% w stosunku do średniej z pięciu lat.

 

 

Juliusz Urban 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: rosną ceny w portach, krajowy handel uważa, że to chwilowe

Pod wpływem bardziej dynamicznego ruchu, ceny zbóż w polskich portach mocno poszły do góry. Handlowcy jednak hamują podwyżki, bo mają do zrealizowania wcześniej zawarte tańsze kontrakty i uważają, że na giełdach mogą nastąpić korekty notowań.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: największy chiński import pszenicy od sezonu 1995/96

Pomimo rekordowych zbiorów amerykańscy eksperci dostrzegają większe zapotrzebowanie, które ma powodować ożywienie w handlu zbożami i oleistymi. Za tym ożywieniem mogą iść w parze podwyżki cen światowych.

czytaj więcej
Ceny kukurydzy

Liderzy w eksporcie i główni importerzy kukurydzy. Jak kształtuje się sytuacja na rynku?

Kukurydza, która jest drugim światowym zbożem eksportowym, w tym sezonie ogranicza eksportowane ilości. Pomimo mniejszych globalnych zbiorów począwszy od żniw boryka się ze spadającymi cenami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)