r e k l a m a
Partnerzy portalu
Droższa kukurydza, czy na długo?
23.09.2021autor: dr Juliusz Urban
Drożeje kukurydza zarówno na Matifie, jak i na giełdzie w Chicago. W początkowej fazie zbiorów eksperci wskazują na dwa istotne czynniki mające wręcz przeciwny wpływ na przyszłe ceny kukurydzy.
Na Matifie kukurydza we środę podrożała o 3,5 euro/t, dziś (23.09.21 r.) drożejąc 1,25 euro/t kosztuje już 220,5 euro/t na listopadowym kontrakcie. Kukurydza jest także jedynym z towarów (z grupy: pszenica, rzepak i kukurydza), których przyszłe kontrakty na Matifie są droższe od wcześniejszych notowań. Giełdowe kontrakty na styczeń 2022 r. kosztują bowiem 221 euro/t.
Za sprawą wyższych cen ropy, nawet pomimo danych o spadku tygodniowej produkcji etanolu i plotek o możliwym spadku udziału biopaliw w USA, notowania kukurydzy na giełdzie w Chicago odrobiły część spadków z początku tygodnia. Kontrakty terminowe na kukurydzę na CBOT wzrosły wczoraj o 1,6%, do 206,9 USD/t.
Amerykańska produkcja etanolu w ciągu tygodnia spadła o 11 tys. baryłek/dobę i od 5 tygodni utrzymuje się na niskim poziomie. Jednak pomimo mniejszej produkcji zapasy etanolu wzrosły o 101 tys. baryłek do 20,111 mln baryłek.
Według Reutersa administracja prezydenta USA proponuje ograniczenie wymagań dotyczących mieszania biopaliw w celu obniżenia cen żywności i spowolnienia inflacji. Amerykańscy eksperci twierdzą jednak, że możliwy spadek krajowego zapotrzebowania ze strony przemysłu biopaliwowego, przy większych w tym sezonie amerykańskich zbiorach może wkrótce obniżyć ceny.
Na rosnące ceny może natomiast wpływać większy eksport do Chin. Chiny importowały w sierpniu 3,23 mln ton kukurydzy, czyli o 221,2% więcej niż w sierpniu 2020 roku. W okresie od stycznia do sierpnia br. Kraj środka sprowadził 21,4 mln ton kukurydzy, czyli o 283,7% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jeśli Chiny utrzymają wysokie tempo importu, rynek otrzyma wsparcie i ceny nie załamią się pod presją zwiększonej podaży.
U nas podaży jeszcze nie ma, a propozycje kupujących kukurydzę mokrą, na nowe zbiory utrzymują się pomiędzy 570–650 zł/t. Natomiast kukurydza sucha na eksport z dostawą do portów jest wyceniania już na 990 zł/t.
Juliusz Urban Fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a