Emisja metanu: naukowcy pracują nad szczepionką
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Emisja metanu: naukowcy pracują nad szczepionką

06.08.2021autor: Marcin Jajor

Naukowcy w Nowej Zelandii pracują nad szczepionką redukującą emisję metanu przez zwierzęta przeżuwające. Takie rozwiązanie może zrewolucjonizować hodowlę bydła w przyszłości.

– Szczepionka, które redukuje emisje metanu przez zwierzęta przeżuwające może być przełomowym osiągnięciem – podkreśla prof. Jeremy Hill. To szef pracującego w Nowej Zelandii Konsorcjum Badawczego ds. Gazów Cieplarnianych, a zarazem główny specjalista ds. nauki i technologii w firmie Fonterra.

Jego zespół pracuje nad opracowaniem tzw. szczepionki metanowej, która z założenia ma wprowadzać do śliny krowy przeciwciała. Te po dostaniu się do żwacza wiązałyby się z metanogenami i ograniczały w ten sposób proces przekształcania wodoru w metan. 

Takie podejście może zrewolucjonizować dotychczasowe podejście do redukcji emisji metanu. Stanowi ona bowiem relatywnie łatwe do wdrożenia narzędzie, które może być skuteczne w niemalże każdym systemie utrzymania bydła, niezależnie od warunków środowiskowych i skali produkcji.

Będzie miała takie samo działanie zarówno w dużych stadach bydła, ukierunkowanych na intensywną produkcję mleka (np. w USA) jak i niewielkich gospodarstwach mlecznych z 1–2 krowami w Indiach.

Badania nad szczepionką pochłonęły od 2003 roku bagatela 85 mln dolarów, które wyłożyło wspomniane konsorcjum złożone z przedstawicieli przemysłu produkcji zwierzęcej. W ciągu ostatniej dekady badania nad szczepioną kosztowały rocznie od 4 do 5 mln dolarów, z czego przykładowo Fonterra wnosiła każdorazowo ok. 1 mln dolarów. 


mj/Stuff 
Fot. Pixabay
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W obecnych czasach kapusta kiszona z niską emisją CO2 szybko się sprzeda

Czy nadchodzą nowe czasy dla producentów żywności? Jeszcze podczas pandemii wielu ekspertów zadawało sobie pytanie jak będzie wyglądał świat po koronawirusie. I nie chodzi o to, jak długo będziemy w sklepach nosić maski na twarzach. Sęk w tym, żeby zrozumieć jak pandemia zmieniła zachowania tych co żywność kupują.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Zapraszamy na Sesję Mleko podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu!

Przed nami Forum Rolników i Agrobiznesu. Tematem Sesji Mleko będzie: Opłacalność produkcji mleka: wydajność, koszty i dodatkowe dochody.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Gdzie szukać rezerw? Wyzwania dla producentów mleka

Profilaktyka mastitis, prawidłowy dobór odmian roślin i tajniki weryfikacji nasienia buhajów – to najważniejsze tematy spotkania hodowców w Nekli k. Bydgoszczy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)