Kontrole klasyfikacji tusz wołowych - jakie wyniki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrole klasyfikacji tusz wołowych - jakie wyniki?

02.03.2022autor: Dorota Kolasińska

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę dot. klasyfikacji tusz wołowych w systemie EUROP w 2021 roku w 69 ubojniach. Obowiązek stosowania klasyfikacji tusz wołowych w Polsce dotyczy wszystkich rzeźni, które w ostatnim roku ubiły powyżej 3.900 szt. bydła, tj. powyżej 75 szt. tygodniowo średnio w roku. W Polsce ubój prowadzi 207 rzeźni.

Jak podaje IJHARS ubój bydła w 2021 r. wyniósł 1,83 mln. szt., w tym 1,72 mln. szt. w zakładach objętych nadzorem IJHARS, co stanowiło 94,0% całkowitego uboju dokonanego na terenie kraju. Klasy jakości handlowej nadano 1,69 mln. szt. tusz wołowych, tj. 98,3% wszystkich tusz uzyskanych z uboju bydła w zakładach nadzorowanych.

Na czym polegały kontrole w ubojniach?

IJHARS w 2021 r. przeprowadziła 550 kontroli w zakładach podczas których sprawdzono poprawność klasyfikacji przeprowadzonej przez 108 rzeczoznawców (tj. 68,4% wszystkich uprawnionych do klasyfikacji tusz wołowych). Według stanu na 31  grudnia 2021 r. w rejestrach prowadzonych przez IJHARS wpisanych było 158  rzeczoznawców ds. klasyfikacji tusz wołowych, przy czym klasyfikacja czynnie przeprowadzana jest przez 139 osób.

Skontrolowano 20,3 tys. szt., a podczas jednej wizyty średnio 36 tusz. Jak podaje Inspekcja klasyfikację tusz wołowych podjęto we wszystkich zakładach.

Wyniki kontroli:

  • liczba tusz prawidłowo sklasyfikowanych przez rzeczoznawców pod względem uformowania wynosiła: 16,0 tys. szt. (tj. 78,8% skontrolowanych), a pod względem otłuszczenia 15,2 tys. szt. (74,8%),
  • nieprawidłowa ocena uformowania dotyczyła 4,3 tys. szt. tusz, w tym ocena zawyżona – 2,7 tys. szt. tusz (tj. 1,3% kontrolowanych) a ocena zaniżona – 1,6 tys. szt. (tj. 7,9%),
  • nieprawidłowa ocena otłuszczenia dotyczyła 5,1 tys. szt. tusz, w tym: ocena zawyżona – 2,0 tys. szt. tusz (tj. 9,9% kontrolowanych), a ocena zaniżona – 3,1 tys. szt. tusz (tj. 15,3%),
  • nieprawidłowa obróbka lub prezentacja dotyczyła 0,3 tys. szt. tusz, tj. 1,5%  kontrolowanych,
  • nieprawidłowe znakowanie klasą jakości handlowej dotyczyło 0,2 tys. szt. tusz, tj. 1,0% kontrolowanych,
  • dokumentowanie czynności ustalania klas jakości tusz wołowych było prawidłowe we wszystkich kontrolowanych zakładach,
  • informacje przekazywane dostawcom były zgodne z dokumentacją zakładową we wszystkich kontrolowanych zakładach.

IJHARS skontrolował też przekazywane dane

W 2021 r. odbyła się jednocześnie kontrola przekazywanych danych rynkowych do ZSRIR dotyczących rynku wołowiny. Dane te umożliwiają prawidłową, jednolitą rejestracji cen oraz wielkość obrotów na rynku wołowiny i cielęciny. Inspekcja podaje, że obowiązkowi przekazywania danych rynkowych do ZSRIR w 2021 r. podlegały początkowo 34 przedsiębiorstwa, a na koniec roku 35.   

- W 2021 r. przeprowadzono 137 kontroli przekazywanych danych rynkowych z rynku wołowiny. W ramach kontroli sprawdzono 864 szt. bydła pod kątem prawidłowości wyliczenia podstawowej ceny zakupu, która była raportowana do ZSRIR. Prawidłowo wyliczoną cenę zakupu bydła stwierdzono w przypadku 856 szt., tj. 99,1% wszystkich kontrolowanych. W wyniku kontroli stwierdzono błędne wyliczenie ceny podstawowej zakupu bydła, przekazywanej do ZSRIR w 1 zakładzie ubojowym, w odniesieniu do 8 tusz wołowych, tj. 0,9% wszystkich kontrolowanych. Błąd w wyliczeniach polegał na pominięciu 1 sztuki, która powinna być ujęta w raporcie, co spowodowało, że przekazana do ZSRIR średnia cena była zaniżona o 1,1% - informuje IJHARS.

Źródło: IJHARS
Fot. Envato elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Jak rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynie na światowy rynek mięsa?

Wojna zmienia wydarzenia na tyle, że wpłynąć może na cały przemysł spożywczy. Konsekwencją ataku na Ukrainę będą prawdopodobne podwyżki cen żywności nie tylko na terenach działań zbrojnych, ale również w Europie i na świecie.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: 20.00 zł/kg wbc za byki to już norma. Stawki znów w górę!

Każdy z tyłu głowy ma sytuację na Wschodzie. Czy wojna na Ukrainie wpłynie na sytuację podażowo-popytową na rynku wołowiny w Polsce? Cenniki na razie poszły w górę, niestety koszty też... 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów produkcji mleka

Sytuacja cenowa na rynku mleka jest dobra, a ceny skupu w 2021 r. wzrosły o 20%. Niestety nadal rosną koszty produkcji. Niepokoi także znaczne wyhamowanie skupu. W zeszłym roku wzrósł on zaledwie o 0,4%. Co czeka nas na rynku mleka w najbliższej przyszłości?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)