Copa-Cogeca: Lustrzane warunki dla producentów wołowiny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Copa-Cogeca: Lustrzane warunki dla producentów wołowiny?

26.10.2021autor: wk

Chcemy równej i uczciwej konkurencji dla wszystkich podmiotów działających na rynku wołowiny. Hodowcy bydła mięsnego żądają wprowadzenia dla importerów tego mięsa spoza Unii Europejskiej obowiązku spełniania kosztownych unijnych wymogów związanych z ochroną klimatu i środowiska.

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Wołowina” Copa-Cogeca zgłoszono inicjatywę wprowadzenia tzw. lustrzanych warunków w umowach handlowych z krajami trzecimi. Zdaniem hodowców bydła mięsnego z całej Europy, środowiskowo-klimatyczne wymagania jakie wprowadziła lub będzie za chwilę wprowadzać UE w rolnictwie, powinny obowiązywać także państwa trzecie, które chciałby sprzedawać swoje towary do Unii Europejskiej.

 – Naszym zdaniem wszyscy powinni spełniać takie same warunki i standardy, gdyż inaczej mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją. Podkreślam, że nowe warunki i standardy, które pojawiają się wraz z Europejskim Zielonym Ładem są dla rolników bardzo kosztowne, a to niesie za sobą daleko idące konsekwencje – powiedział Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

To nie będzie takie proste

Ale wprowadzenie lustrzanych warunków w umowach handlowych z krajami trzecimi nie będzie proste. Jednostronne wprowadzenie przez UE wymogów środowiskowo-klimatycznych może być bowiem uznane przez Światową Organizację Handlu za pozataryfowe, niedozwolone bariery w handlu międzynarodowym. Dlatego takie klauzule trzeba będzie wynegocjować w multilateralnych umowach handlowych takich jak np. Mercosur oraz na drodze indywidualnych rozmów z partnerami handlowymi. Komisja Europejska twierdzi, że podejmuje działania w tym zakresie, ale przyznaje, że są to sprawy delikatne i wrażliwe.

r e k l a m a

Nie będzie ucieczki emisji?

Jednocześnie z wypowiedzi przedstawicieli KE wynika, że nie obawiają się oni przeniesienia produkcji rolnej poza Europę. Na takie zagrożenie Copa-Cogeca zwraca uwagę od dawna twierdząc, że strategia „Od pola do stołu” doprowadzi do ucieczki emisji gazów cieplarnianych do innych krajów, które nie będą wprowadzać kosztownych standardów Europejskiego Zielonego Ładu. Tymczasem zdaniem Brukseli na świecie jest już obserwowany trend dobrowolnego przechodzenia na bardziej zrównoważoną produkcję rolną.

 - To bardzo optymistyczne podejście. Jeżeli wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” jest neutralne dla rolników to nie rozumiemy w Copa Cogeca czemu Komisja Europejska nie spieszy się, aby dokonać i poddać dyskusji kompleksowej oceny wpływu jaki może wywołać reforma Wspólnej Polityki Rolnej na konkurencyjność europejskich rolników i bezpieczeństwo żywnościowe. Czy taki dokument nie mógłby usprawnić procesu zatwierdzania krajowych planów strategicznych? Czy mógłby wskazać na potrzebę rewizji niektórych założeń ewentualnie na potrzebę lub na konieczność zwiększenia budżetu?  – skomentował Jerzy Wierzbicki z PZPBM. 

wk


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Parlament Europejski za strategią „Od pola do stołu”

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął strategię „Od pola do stołu”. Organizacje ekologiczne triumfują, a Copa-Cogeca prosi Komisję Europejską o wyłożenia kart na stół i przedstawienie konkretnych propozycji dotyczących „martwych punktów” strategii. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: panika wpływa negatywnie na stawki. Który zakład poddał się presji importerów?

Było więcej niż pewne, że sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzeniającymi się chorobami bydła w UE wpłynie na ceny bydła w Polsce. Jak to wygląda w tym tygodniu?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Konkurs Producent Bydła Mięsnego 2023 – prześlij zgłoszenie!

Ruszyła kolejna edycja konkursu Producent Bydła Mięsnego 2023, w którym mogą wziąć udział producenci opasów, odsadków i hodowcy bydła mięsnego. Zobacz zasady i weź udział! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)