Z artykułu dowiesz się
- jakie są prognozy na rynku?
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- kiedy można się spodziewać podwyżek?
Z artykułu dowiesz się
Z danych Meat Market Observatory (23-29.01.2023) wynika, że średnie unijne stawki za bydło wszystkich kategorii w klasie R, spadły z poziomu 5,11 euro/kg do 5,08 euro/kg. Według tych samych źródeł w Polsce ceny polskiej wołowiny także spadły z 4,85 euro/kg do 4,78 euro/kg.
Ceny byków w Niemczech według giełdy VEZG nie zmieniły się. Popyt na buhaje jest trochę niższy niż zwykle, rośnie tylko zapotrzebowanie na krowy mięsne. Na brak zmian na rynku wpływa także niższy popyt na mięso drobne.
Tym razem rynek w kraju rządzi się własnymi prawami, a nawet można powiedzieć własnym podwórkiem.
Według ZSRIR (ceny bydła MRiRW) wynika, że zakłady w zeszłym tygodniu płaciły 10,66 zł/kg wagi żywej za bydło ogółem, za byki w wieku 12-24 mcy 11,53 zł/kg, za jałówki 11,45 zł/kg a za krowy 8,68 zł/kg. Warto zaznaczyć, że są to jedynie średnie ceny, dlatego warto znać rzeczywiste widełki. Na rynku jak wiadomo najwięcej jest byków hf, za nie ubojnie płacą najmniej, średnio 12 -13 zł/kg w wadze żywej, ale zupełnie inaczej ma się sprawa buhajów czystorasowych lub mieszańców mięsnych, za nie rolnik otrzyma 14 zł/kg. Podobnie jest z jałówkami. Inną cenę otrzyma hodowca za jałówkę mleczną, a inną za tłustą jałówkę czystorasową mięsną. Różnica w tym przypadku może sięgać nawet 2-3 zł/kg pomiędzy najgorszą jakością, a najlepszą.
Z naszej sondy wynika, że niektóre ubojnie podniosły ceny za byki, jałówki i krowy (średnio 40 gr/kg), a inne pozostawiły stawki bez zmian. Podwyżek w cennikach zwykle dokonywały zakłady zlokalizowane na Mazowszu i czasem także w województwach przylegających. Dlaczego tylko te? Na rynku pojawił się nowy gracz, z nowym cennikiem. W kuluarach rynkowych mówiło się o tym, że powstaje ubojnia o ogromnych mocach przerobowych, która może zagrozić mniejszym podmiotom na polskim rynku. Właśnie rozesłała cenniki. To Inalca w Sochocinie w okolicach Płońska na Mazowszu.
Inną sprawą pozostaje fakt, że rolnicy czekają na większe podwyżki i niechętnie sprzedają bydło w obecnych cenach. Niektóre ubojnie potrafią dobrze zapłacić za czystorasowe limousine zarówno jałówki i byki, a pracownicy twierdzą, że w tym przypadku nie będzie wielkich wahań rynkowych, bo "dobry towar się obroni".
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy