Ceny bydła – stabilizacja stawek na wysokim poziomie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – stabilizacja stawek na wysokim poziomie?

27.09.2021autor: Dorota Kolasińska

Ceny bydła w skupach krajowych są nadal wysokie, nikt nie zdecydował się ich obniżyć. Jest duże zapotrzebowanie na żywiec, a podaż nadal niewielka.

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Sytuacja w całej UE jest nerwowa, bo żywca wszędzie brakuje, nie chodzi jedynie o bydło w wadze ciężkiej przeznaczonego do uboju, ale także odsadków i cieląt do opasu. Spadło pogłowie bydła ogółem, co wpłynęło silnie na spadek podaży na europejskim i krajowym rynku. Wystarczy przyjrzeć się rosnącym kosztom produkcji mleka i opasu. Niestety w Polsce problem dostępności materiału do opasu dobrej jakości się pogłębia, a stawki za cielęta rosną. Mimo najwyższych w historii stawek za bydło rolnicy niechętnie wstawiają nowe rzuty, ze względu na rosnące koszty produkcji. 

Według danych Komisji Europejskiej w porównaniu do ubiegłego roku ogólny spadek pogłowia bydła opasowego w wieku do 2 lat wynosi około 1-1,5%, stąd mniejszy ubój w całej UE. Ze statystyk wynika, ponadto, że spadła ogólna liczba krów również o około 1%, nie tylko mlecznych, ale również mięsnych.

Obecnie średnia cena tusz wołowych w UE ukształtowała się na poziomie 3,91 euro/kg (3,86 euro za kg w sierpniu), w porównaniu do ubiegłego tygodnia wzrosła o 0,7%, w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 1,3%, a w porównaniu do ubiegłego roku o 11,3%. Polska znajduje się w czołówce państw europejskich, z najbardziej widoczną podwyżką cen w skupie, przewyższa nas jedynie poziomem wzrostu średnich stawek Szwecja (we wrześniu średnio za bydło płacono 4,7 euro za kg!).

r e k l a m a
Według Beef Market Observatory średnia stawka referencyjna za wagę poubojową bydła ogółem wynosi 2,22 euro/kg, tymczasem w Polsce we wrześniu średnie ceny bydła (jałówki, byki i krowy) kształtują się na poziomie 3,67 euro/kg (średnia 16,87 zł/kg). Jednym z naszych unijnych odbiorców wołowiny są Niemcy (4,0 euro za kg) i Włosi (3,91 euro/kg), gdzie również obserwowany jest wzrost stawek. Na stabilną sytuację i dość dobre ceny wpływa również wysoki kurs euro (4,6 zł).

Z kolei ceny cieląt ras mlecznych (od 8 dnia do 2 miesiąca życia) kształtują się na poziomie 97.92 euro za sztukę (wzrost cen o 30% za kg rok do roku), natomiast cieląt ras mięsnych 224.07 euro za sztukę (wzrost cen o 12% r/r), a podaż także jest niższa.

- Przy ostatniej sprzedaży większej partii za byki w klasie R i U dostałem 17,0 i 17,5 zł/kg wbc, na wagę żywą nie sprzedaję, ale proponowali wtedy od 10 do 11 zł/kg w zależności od rasy byka – mówi hodowca bydła mięsnego z Podlasia, który opasa krzyżówki ras mięsnych i sztuki czystorasowe. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 16,19 zł/kg, za byka w klasie O 15,76 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 15,26 zł/kg, a za klasę O 14,53 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 13,58 zł/kg, a w klasie O za około 13,33 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 9,50 zł/kg, jałówek 7,80 zł/kg, a za krowy 6,62 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ






autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Czy opłaca się produkować mleko?

Koszty produkcji rosną – pasze, paliwo, prąd, gaz, nawozy - wszystko drożeje. A cena mleka? Jak stała, tak stoi… Jakie są koszty produkcji mleka i w jaki sposób mądrze je optymalizować, nie tnąc dawki pokarmowej?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła w górę: kto płaci najwięcej?

Bez większego zaskoczenia, trend wzrostu stawek trwa. Bydła brakuje, a zakłady przebijają oferty kupna. Zobacz, który zakład płaci najwięcej!

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła rosną wolniej niż koszty, ale stawki bliskie średnich unijnych…

W tym tygodniu obserwujemy kolejne podwyżki stawek za byki, jałówki i krowy w zakładach ubojowych. Na rynku jest mało towaru, a będzie jeszcze mniej w najbliższym czasie, bo kukurydza nie poczeka! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)