Z artykułu dowiesz się
- ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
- jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
- jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie
Z artykułu dowiesz się
Sytuacja w całej UE jest nerwowa, bo żywca wszędzie brakuje, nie chodzi jedynie o bydło w wadze ciężkiej przeznaczonego do uboju, ale także odsadków i cieląt do opasu. Spadło pogłowie bydła ogółem, co wpłynęło silnie na spadek podaży na europejskim i krajowym rynku. Wystarczy przyjrzeć się rosnącym kosztom produkcji mleka i opasu. Niestety w Polsce problem dostępności materiału do opasu dobrej jakości się pogłębia, a stawki za cielęta rosną. Mimo najwyższych w historii stawek za bydło rolnicy niechętnie wstawiają nowe rzuty, ze względu na rosnące koszty produkcji.
Według danych Komisji Europejskiej w porównaniu do ubiegłego roku ogólny spadek pogłowia bydła opasowego w wieku do 2 lat wynosi około 1-1,5%, stąd mniejszy ubój w całej UE. Ze statystyk wynika, ponadto, że spadła ogólna liczba krów również o około 1%, nie tylko mlecznych, ale również mięsnych.
Obecnie średnia cena tusz wołowych w UE ukształtowała się na poziomie 3,91 euro/kg (3,86 euro za kg w sierpniu), w porównaniu do ubiegłego tygodnia wzrosła o 0,7%, w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 1,3%, a w porównaniu do ubiegłego roku o 11,3%. Polska znajduje się w czołówce państw europejskich, z najbardziej widoczną podwyżką cen w skupie, przewyższa nas jedynie poziomem wzrostu średnich stawek Szwecja (we wrześniu średnio za bydło płacono 4,7 euro za kg!).
Z kolei ceny cieląt ras mlecznych (od 8 dnia do 2 miesiąca życia) kształtują się na poziomie 97.92 euro za sztukę (wzrost cen o 30% za kg rok do roku), natomiast cieląt ras mięsnych 224.07 euro za sztukę (wzrost cen o 12% r/r), a podaż także jest niższa.
- Przy ostatniej sprzedaży większej partii za byki w klasie R i U dostałem 17,0 i 17,5 zł/kg wbc, na wagę żywą nie sprzedaję, ale proponowali wtedy od 10 do 11 zł/kg w zależności od rasy byka – mówi hodowca bydła mięsnego z Podlasia, który opasa krzyżówki ras mięsnych i sztuki czystorasowe.
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 16,19 zł/kg, za byka w klasie O 15,76 zł/kg wbc.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy