Ceny bydła na początku żniw: bydło tanieje, brak ruchu w skupie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła na początku żniw: bydło tanieje, brak ruchu w skupie

18.07.2023autor: Aneta Lewandowska

Letni zastój w skupach zagościł w pełni, bo rolnicy nie są chętni do sprzedaży. Trudno im się dziwić, bo w tym tygodniu obserwujemy kolejne spadki, tym razem sięgające 40 gr/kg. Ile płacą zakłady ubojowe za byki, jałówki i krowy?

Z artykułu dowiesz się

  • Spadki pogłowia bydła w UE
  • Jakie są prognozy dla europejskiej produkcji wołowiny?
  • Rynek wołowiny w Europie
  • Ile zakłady ubojowe płacą w tym tygodniu?

Spadki cen i pogłowia bydła w UE

Brytyjska Rada ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) podsumowała pierwszą część roku w Europie pod względem produkcji wołowiny, która w UE-27 spała o 4% w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Było to w dużej mierze spowodowane niższą produkcją we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii i Francji. W Holandii i Niemczech tymczasem odnotowano wzrost produkcji, przy czym Holendrzy wyprodukowali więcej wołowiny w efekcie zwiększonego uboju krów mlecznych.

Dane statystyczne z grudnia 2022 r. wykazały spadek w prawie wszystkich kategoriach produkcyjnych bydła w UE, w szczególności bydła w wieku 1-2 lat. Stado hodowlane także nadal się kurczy, szczególnie we Francji i Polsce.

Niższy poziom produkcji nie spowodował drastycznych spadków ceny bydła w UE. Chociaż notowania nieznacznie zjechały w dół od początku roku, w I kwartale 2023 r. pozostały na historycznie stabilnym poziomie. Niestety, raporty branżowe z krajów europejskich wskazują na słaby popyt na wołowinę ze względu na wysoką inflację i zmniejszone wydatki konsumentów.

W przypadku cen krów obserwowane są podobne wahania jakie dotyczą cen bydła mięsnego. Francuskie ceny krów utrzymywały się szczególnie długo na poziomie z końca 2022 r. Ceny w Wielkiej Brytanii utrzymały się wbrew trendowi panującemu w Europie w górnej stawce.

r e k l a m a

Europejski rynek wołowiny: lato 2023 

Według krótkoterminowych prognoz Komisji Europejskiej, oczekuje się, że produkcja wołowiny w Unii Europejskiej spadnie o 2% w 2023 r., głównie ze względu na zmiany strukturalne w sektorze produkcji wołowiny i mleka. 

Już w I kwartale 2023 r. produkcja wołowiny w UE odnotowała spadek o 3,7%, głównie ze względu na znacznie mniejszy ubój. Pomimo wzrostu eksportu żywca wołowego (+5%), który skorzystał w szczególności na otwarciu rynku tureckiego, a także w niewielkim stopniu na spadku kosztów paszy, oczekuje się, że unijna produkcja brutto spadnie o 1,8% do końca 2023 roku. 

Niższa podaż wołowiny na rynku europejskim utrzymuje ceny na dość wysokim poziomie, jednak były one niższe średnio o 5% niż obowiązujące w czasie styczniowego szczytu. Notowania skupowe mają jednak negatywny wpływ na konkurencyjność UE wśród eksporterów na rynkach zewnętrznych, a także na konsumpcję wewnętrzną. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki poziom cen wołowiny, UE stoi w obliczu spadku eksportu, który prawdopodobnie utrzyma się w drugiej połowie roku. Oczekuje się, że eksport UE może spaść o 5% w 2023 r., w przeciwieństwie do wcześniejszych prognoz, mówiących o raczej stabilnej sprzedaży.

Szacowany już wcześniej spadek konsumpcji wołowiny okazuje się być prawdą i oczekuje się, że wyniesie około 10 kg na jednego mieszkańca UE, co oznacza obniżkę o 1,7% rok do roku. Do pewnego stopnia może to także wynikać ze zmniejszonych chęci zakupowych konsumentów spowodowanych inflacją.

Ile ubojnie płacą za bydło?

Według najnowszego zestawienia MRiRW z początku lipca, dotyczącego zakupu bydła rzeźnego, stawki za bydło w każdej kategorii produkcyjnej spadły zarówno w porównaniu miesięcznym, jak i tygodniowym.

Rynek wołowiny i cielęciny - notowania za okres: 3-9.07.2023 r
źródło: MRiRW

Z naszej sondy cenowej wynika, że większość skupów podtrzymała trendy z poprzedniego tygodnia i stawki albo poszły w dół, albo utrzymały się na i tak już wcześniej obniżonym poziomie. Chociaż zmiany nie są drastyczne, obniżki sięgają 40 gr/kg. 

W skupach brakuje towaru, ale zakłady ubojowe nie zwiększają cen ze względu na niski popyt w dalszej części łańcucha zakupowego. Rolnicy, zajęci przygotowaniem do zbioru i żniwami niechętnie pozbywają się byczków i jałówek, czekając na lepsze stawki.

Spadki cen dotyczą wszystkich kategorii produkcyjnych, chociaż najmniejsze obserwujemy w grupie krów. W tabeli sprawdzisz ceny bydła oferowane w zakładach ubojowych z całego kraju!

https://www.topagrar.pl/notowania/bydlo/

al na podst. AHDB, European Commission, MRiRW
fot. archiwum TAP

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: niemrawe lokalne podwyżki przy braku podaży. Jakie prognozy?

Jedynie trzy ubojnie z naszej listy podniosły stawki za bydło. Wynika to z lokalnych braków w podaży żywca. Ile płacą ubojnie w tym tygodniu i jakie są prognozy na koniec 2023 r. i 2024 r.?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: w pogoni za żywcem, ale bez podwyżek

Ubojnie z jednej strony narzekają na brak podaży, z drugiej niespecjalnie kwapią się do podwyżek. Kiedy można liczyć na odbicie stawek?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Rada Sektora Wołowiny przygotowuje nową strategię. Co będzie zawierać i kiedy będzie gotowa?

  W związku z tym, że zakończyły się ramy czasowe obowiązywania strategii „Polska wołowina 2022”, część zadań w niej zawartych została już wykonana, a jednocześnie zmieniło się podłoże polityczno-gospodarcze, obecna strategia wymaga aktualizacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)