Ceny bydła: ile płacą zakłady po świętach?
W tym tygodniu w cennikach skupu bydła niewiele się zmienia. Stawki stoją w miejscu, a zakłady czekają na zamówienia. Ile płacą zakłady?
Na rynku bydła mięsnego panuje poświąteczny letarg. Stawki utrzymują się na tym samym poziomie, który ustalono przed Świętami Wielkanocnymi. Teraz zakłady czekają na nowe zamówienia. Sytuacja będzie się klarować przez najbliższe dwa tygodnie. Niewiele skupów zdecydowało się na zmiany w cenniku jałówek, byków i krów.
- W tym tygodniu utrzymujemy ceny z ubiegłego tygodnia. Okres poświąteczny zawsze był półmartwy. Sytuacja dopiero w maju się rozkręci. Oczekiwania rolników są takie żeby ceny rosły w nieskończoność, ale wiadomo, że każdemu musi coś zostać - mówi pracownik skupu w woj. lubelskim. Na Mazowszu skupujący mówią również o chwilowym zastoju na rynku, szczególnie w przypadków młodych byczków. Na krowy i jałówki zapotrzebowanie jest stałe i nadal wysokie.
W Niemczech na giełdzie VEZG stawki nie zmieniły się od poprzedniego notowania, nadal za byki w klasie R rolnicy otrzymują 5,45 euro za kg wbc. Z notowań Meat Market Observatory wynika, że sytuacja jest nadal stabilna, a stawki utrzymują się na wysokim poziomie w całej UE.
Wg MRiRW rolnicy kupowali w ubiegłym tygodniu cielęta do 4 tyg. życia w typie mlecznym za 790 zł za szt., a mięsne 1153 zł/szt. Ceny cieląt opasowych rosną.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,34 zł/kg, za byka w klasie O 20,84 zł/kg wbc.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,49 zł/kg, a w klasie O za około 19,25 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,75 zł/kg, jałówek 10,83 zł/kg, a za krowy 9,1 zł/kg.
Cielęta kosztują, w zależności od wieku i typu od 12 do 15 zł/kg!
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol
Fot. Kolasińska
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy