Ceny bydła: dalej rosną, gdzie płacą najwięcej?
Zapotrzebowanie na żywiec bydlęcy w zakładowych skupach nadal jest wysokie, a na rynku towaru mało. Cenniki znów się zmieniają w większości punktów - w którym płacą najwięcej za jałówki, byki i krowy? Sprawdź!
Sytuacja na rynku bydła mięsnego jest nieco skomplikowana dla zakładów, bo stale brakuje żywca, zapotrzebowanie jest podobne, a towaru nie przybywa. Korzystają na tym polscy producenci żywca wołowego, którzy nierzadko otrzymują powyżej 20 zł/kg w wadze poubojowej za byki w klasie R. Ceny w ciągu ostatniego roku co prawda wzrosły o około 40%, ale koszty produkcji też mocno dają po kieszeniach. Hodowcy zajmujący się opasem kupionych cieląt skarżą się na podwyżki - w zależności od rasy za 2 tygodniowe maluchy trzeba zapłacić od 700 do nawet 1200 zł! Ceny mleka są rekordowo wysokie, a wraz z nimi ceny preparatów mlekozastępczych. Rolnicy wstrzymują się też ze sprzedażą krów mlecznych, a ich ceny są naprawdę bardzo wysokie - gdzieniegdzie nawet 17,5 zł/kg w wbc!
W UE ceny bydła też trzymają się wysoko, średnio za byki w klasie URO rolnicy otrzymują 4,5 euro/kg. Wg Meat Market Observatory w Polsce 10 lutego br. hodowcy uzyskali średnio 4,48 euro/kg.
Sytuacja na rynku wołowiny w liczbach
Według najnowszych danych GUS w Polsce na koniec grudnia 2021 r. rolnicy utrzymywali 6,37 mln szt. bydła, z czego cielęta w wieku poniżej 1 roku stanowiły 28,3% (1,8 mln szt.), młode bydło hodowlane i rzeźne w wieku 1-2 lat – 30,0% (1,9 mln szt.), krowy – 35,9% (2,28 mln szt.). Pogłowie cieląt poniżej 1 roku wzrosło o 3,8%, stado młodego bydła w wieku 1-2 lat o 6,1%. Pogłowie krów spadło w porównaniu z grudniem 2020 r. o ponad 102 tys. sztuk (o 4,3%). Z danych ARiMR wynika, że w Polsce utrzymywanych jest ponad 600 tys. szt. bydła o mięsnym kierunku użytkowania – czystorasowego i mieszańców mięsnych.
Jak wynika ze wstępnych danych dotyczących handlu zagranicznego, import bydła w okresie od stycznia do listopada 2021 r. wyniósł 144 tys. sztuk i był wyższy o 33,4% (36,1 tys. sztuk) w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Z kolei z danych KOWR wynika, że całkowita produkcja wołowiny w UE spadła o 0,5%, do 6,9 mln ton. Według danych Komisji Europejskiej za dziesięć miesięcy 2021 r. Polska zajmowała trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem eksportu wołowiny do krajów trzecich, po Irlandii i Hiszpanii. Jednak większość (ponad 80%) wolumenu asortymentu wołowego eksportowanego z Polski była kierowana do krajów UE. W okresie jedenastu miesięcy 2021 r. z Polski wywieziono 439 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych (w ekwiwalencie tusz), o 1% mniej niż przed rokiem. Przychody z eksportu produktów wołowych wyniosły 1,6 mld euro (7,4 mld zł) i były o 13% większe niż w analogicznym okresie 2020 r.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,40 zł/kg, za byka w klasie O 18,93 zł/kg wbc.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 16,59 zł/kg, a w klasie O za około 16,35 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,15 zł/kg, jałówek 9,58 zł/kg, a za krowy 7,86 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol
Fot. Envanto elements
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy