Ceny bydła: dalej rosną, gdzie płacą najwięcej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła: dalej rosną, gdzie płacą najwięcej?

15.02.2022autor: Dorota Kolasińska

Zapotrzebowanie na żywiec bydlęcy w zakładowych skupach nadal jest wysokie, a na rynku towaru mało. Cenniki znów się zmieniają w większości punktów - w którym płacą najwięcej za jałówki, byki i krowy? Sprawdź! 

Sytuacja na rynku bydła mięsnego jest nieco skomplikowana dla zakładów, bo stale brakuje żywca, zapotrzebowanie jest podobne, a towaru nie przybywa. Korzystają na tym polscy producenci żywca wołowego, którzy nierzadko otrzymują powyżej 20 zł/kg w wadze poubojowej za byki w klasie R. Ceny w ciągu ostatniego roku co prawda wzrosły o około 40%, ale koszty produkcji też mocno dają po kieszeniach. Hodowcy zajmujący się opasem kupionych cieląt skarżą się na podwyżki - w zależności od rasy za 2 tygodniowe maluchy trzeba zapłacić od 700 do nawet 1200 zł! Ceny mleka są rekordowo wysokie, a wraz z nimi ceny preparatów mlekozastępczych. Rolnicy wstrzymują się też ze sprzedażą krów mlecznych, a ich ceny są naprawdę bardzo wysokie - gdzieniegdzie nawet 17,5 zł/kg w wbc!

W UE ceny bydła też trzymają się wysoko, średnio za byki w klasie URO rolnicy otrzymują 4,5 euro/kg. Wg Meat Market Observatory w Polsce 10 lutego br. hodowcy uzyskali średnio 4,48 euro/kg. 

r e k l a m a

Sytuacja na rynku wołowiny w liczbach


Według najnowszych danych GUS w Polsce na koniec grudnia 2021 r. rolnicy utrzymywali 6,37 mln szt. bydła, z czego cielęta w wieku poniżej 1 roku stanowiły 28,3% (1,8 mln szt.), młode bydło hodowlane i rzeźne w wieku 1-2 lat – 30,0% (1,9 mln szt.), krowy – 35,9% (2,28 mln szt.). Pogłowie cieląt poniżej 1 roku wzrosło o 3,8%, stado młodego bydła w wieku 1-2 lat o 6,1%. Pogłowie krów spadło w porównaniu z grudniem 2020 r. o ponad 102 tys. sztuk (o 4,3%). Z danych ARiMR wynika, że w Polsce utrzymywanych jest ponad 600 tys. szt. bydła o mięsnym kierunku użytkowania – czystorasowego i mieszańców mięsnych.

Jak wynika ze wstępnych danych dotyczących handlu zagranicznego, import bydła w okresie od stycznia do listopada 2021 r. wyniósł 144 tys. sztuk i był wyższy o 33,4% (36,1 tys. sztuk) w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Z kolei z danych KOWR wynika, że całkowita produkcja wołowiny w UE spadła o 0,5%, do 6,9 mln ton. Według danych Komisji Europejskiej za dziesięć miesięcy 2021 r. Polska zajmowała trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem eksportu wołowiny do krajów trzecich, po Irlandii i Hiszpanii. Jednak większość (ponad 80%) wolumenu asortymentu wołowego eksportowanego z Polski była kierowana do krajów UE. W okresie jedenastu miesięcy 2021 r. z Polski wywieziono 439 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych (w ekwiwalencie tusz), o 1% mniej niż przed rokiem. Przychody z eksportu produktów wołowych wyniosły 1,6 mld euro (7,4 mld zł) i były o 13% większe niż w analogicznym okresie 2020 r.

Z jednej strony wzrost cen wołowiny to dobry znak, bo w obecnej sytuacji wysokich kosztów, gdyby rolnik był zmuszony sprzedać byka w cenach z ubiegłego roku, do interesu musiałby sporo dołożyć. Z drugiej strony wysokie ceny polskiej wołowiny na unijnym rynku to pewne ryzyko, które mogą wykorzystać eksporterzy z krajów trzecich, gdzie koszty produkcji są niższe. Warto pamiętać, że polska wołowina na rynku europejskim była konkurencyjna - przede wszystkim cenowo. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,40 zł/kg, za byka w klasie O 18,93 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,53 zł/kg, a za klasę O 17,72 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 16,59 zł/kg, a w klasie O za około 16,35 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,15 zł/kg, jałówek 9,58 zł/kg, a za krowy 7,86 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Envanto elements


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ








autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ceny bydła i trzody: jakie prognozy na rynku mięsa?

Ceny bydła są rekordowe, a ponadto czterokrotnie wyższe niż trzody w skupie, różnica nigdy nie była tak wysoka. Nasi zachodni sąsiedzi zapowiadają zmianę trendu na rynku wieprzowiny, co może zwiastować poprawę sytuacji w Polsce. Co na to wskazuje? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jakie wyzwania producentom mleka stawia Zielony Ład? Spotkanie opolskich hodowców

Po dwóch latach pandemii opolscy hodowcy bydła mlecznego spotkali się na ciekawych wykładach dot. wymagań i wyzwań jakie stoją przed rolnikami w najbliższym czasie. Jakie tematy pojawiły się na spotkaniu?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)