BSE w Kanadzie - eksport wstrzymany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

BSE w Kanadzie - eksport wstrzymany?

11.01.2022autor: Dorota Kolasińska

W Kanadzie wykryto przypadek BSE u bydła. Duzi odbiorcy kanadyjskiej wołowiny wstrzymali import, chcą uzyskać więcej szczegółów i pewności co do rozwoju sytuacji. Jak to wpłynie na globalny rynek? 

Kanada jest 8. światowym eksporterem wołowiny. Rocznie produkuje około 1,55 miliona ton wołowiny. W 2019 roku Kanadyjczycy wyeksportowali 409 967 ton wołowiny o wartości 3,1 mld dolarów, co stanowi 41 % tamtejszej produkcji.

W grudniu u 8,5 - letniej krowy wykryto atypową formę BSE - gąbczastej encefalopatii bydła. W związku z ryzykiem rozprzestrzenienia choroby eksport z Kanady wstrzymała Korea Południowa, Chiny i Filipiny

Canadian Cattlemen's Association (CCA) podaje, że Chiny są największym na świecie importerem wołowiny i cielęciny oraz trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Kanady. Chiny podjęły podobne działania przeciwko Brazylii po tym, jak w październiku podano komunikat o wykrytych przypadkach BSE. Handel wrócił na poprzednie tory dopiero po trzech miesiącach przerwy i wyjaśnieniu importerom, że była to atypowa forma prionu, która pojawia się czasami naturalnie wraz z wiekiem zwierzęcia i nie jest niebezpieczna dla człowieka. 

Mimo, że sytuacja nie wpłynęła znacząco na ceny wołowiny w Kanadzie, to nie zmienia to jednak faktu, że wyjaśnienie sprawy trochę potrwa, co oznacza, że na niektórych rynkach będzie brakowało wołowiny. Zakazy są tymczasowe i potrwają do wyjaśnienia importerom sytuacji epidemiologicznej. 

Pierwszy potwierdzony przypadek postaci klasycznej BSE, wykryto w 2003 r., co spowodowało zamknięcie około 40 rynków eksportowych. Wiele z nich już dawno zostało ponownie otwartych.

oprac. dkol na podst. reuters.com/CCA 
fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: byki poszukiwane, obniżki niewskazane

Jest presja na obniżki cen, ale żaden z zakładów nie chce powiedzieć "A", bo zastanawia się, czy inni powiedzą "B". Rolnicy wiedzą, że bydło jest mocno poszukiwane, więc obniżki są niewskazane. Jak teraz kształtują się cenniki? 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: nawet 20,4 zł/kg wbc - kto tyle płaci?

Rośnie zapotrzebowanie na byki w wieku od 12 do 24 miesięcy, a wraz z nim stawki. Niektóre zakłady już oficjalnie proponują powyżej 20 zł/kg. Kto tyle płaci? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)