Płatność cukrowa będzie niższa: o ile spadnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Płatność cukrowa będzie niższa: o ile spadnie?

30.11.2021autor: wk

Plantatorzy buraków cukrowych protestują przeciwko obniżeniu płatności związanych z produkcją. Ich zdaniem może to ograniczyć chęć kontynuacji produkcji przez rolników oraz zagrozić budowie narodowego holdingu spożywczego, którego podstawą ma być Krajowa Spółka Cukrowa.

Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała „Informacji na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. Od grudnia 2020 r. do 15 września 2021 r. odbyły się konsultacje pierwszej i drugiej jego wersji. Do MRiRW wpłynęło 4,5 tys. uwag. Obecnie trwają prace nad trzecią wersją KPS.

Sprzeciw plantatorów

Podczas dyskusji w Sejmie głos zabrał przedstawiciel plantatorów buraków cukrowych, który zaprotestował przeciwko zmianom, które wprowadzono do trzeciej wersji KPS. Dotyczą one ograniczenia płatności powiązanych z produkcją. W pierwszej i drugiej wersji KPS kwota na płatności powiązane z produkcją dla plantatorów buraków cukrowych był na poziomie 422 mln euro i dotyczyła 265 tys. ha. W trzeciej wersji planu kwota spadła do 362 mln euro i dotyczy 245 tys. ha. 

Tymczasem po zakończeniu kwotowania produkcji cukru w UE na płatności związane z produkcją przeznaczono 795 mln euro.   

r e k l a m a

Zagrożenie dla holdingu spożywczego?

- Budujemy narodowy holding spożywczy, przynajmniej takie są zapowiedzi rządu. Oparty na fundamentach Krajowej Spółki Cukrowej. To KSC ma wieść prym w narodowym holdingu spożywczym. W jaki sposób będzie to robić jeżeli pogarszając warunki dla plantatorów doprowadzamy do tego, że uprawa buraka cukrowego w Polsce staje się po prostu nieopłacalna – mówił w Sejmie Krzysztof Nykiel prezes Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Zauważył on, że plantatorzy buraków cukrowych, w przeciwieństwie do innych branż rolnych, nie mogą obecnie cieszyć się z wysokich cen skupu. Jednocześnie rosną ceny nawozów i środków do produkcji rolnej. – A co robi ministerstwo? Obcina plantatorom płatności do uprawy- kontynuował K. Nykiel.  

Przedstawiciel rolników dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa już teraz ma ogromne trudności w zakontraktowaniu buraków cukrowych w cukrowniach we wschodniej części Polski. - Krajowa Spółka Cukrowa ma tam dwie wspaniałe cukrownie, w których nie może wykonać kontraktacji. Takimi posunięciami obcinającymi poziom płatności doprowadzimy do sytuacji jeszcze gorszej – dodał K. Nykiel, który zawnioskował o przywrócenie pierwotnej kwoty dla plantatorów buraków cukrowych.

Odpowiedź rządu

- Przekaże wniosek do premiera Kowalczyka. Ale cały czas utrzymujemy wysokie stawki 300 euro na hektar – powiedziała wiceminister Anna Gembicka, która zauważyła, że zmniejszenie tej pomocy to efekt sugestii ewaluatora ex-ante, którego celem jest ocena skuteczność i efektywność Planu Strategicznego przed jego wdrożeniem w życie.

wk

  

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Cena za buraki wzrośnie do 32 euro za tonę. Związkowcy nadal chcą więcej

Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej SA i zarząd KSC S.A. uzgodniły podwyższenie gwarantowanej ceny buraków na rok gospodarczy 2022/23 o standardowej zawartości cukru 16 proc. do minimalnego poziomu 32 euro za tonę. Związkowcy stoją jednak na stanowisku, że cena buraków nie może być niższa niż 35 euro za tonę.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Czy rolnicy będą nadal siać buraki przy tych cenach?

Kampania cukrowa trwa. Mimo dobrych plonów i polaryzacji rolnicy zastanawiają się nad zmniejszeniem powierzchni zasiewów. Ceny nie zachęcają do dalszej uprawy. Liczba cukrowni też maleje…

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Wielu plantatorów porzuciło uprawę buraków cukrowych. Czy sytuacja na rynku się zmieni?

Piętrzą się problemy rolników uprawiających buraki cukrowe, a spadek opłacalności jest najważniejszym z nich. Z produkcji buraków zrezygnowała w ciągu czterech ostatnich lat jedna piąta plantatorów. Reprezentujący ich interesy związkowcy twierdzą, że po tym sezonie kryzys jeszcze się pogłębi. Plantatorzy chcą renegocjować z koncernami stawki na buraki na przyszły sezon. Już wywalczyli podniesienie ceny buraków dostarczanych w tej kampanii do  Pfeifer & Langen, to jest jej zrównanie ze stawką obowiązująca w Krajowej Spółce Cukrowej SA. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)