Neonikotynoidy z całkowitym zakazem stosowania – produkcja cukru stanie się nieopłacalna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Neonikotynoidy z całkowitym zakazem stosowania – produkcja cukru stanie się nieopłacalna?

25.01.2023autor: wk

Decyzja unijnego sądu wydaje się niezwykle niebezpieczna. Zdecydowano bowiem, o całkowitym zakazie stosowania neonikotynoidów. Plantatorzy buraków cukrowych uważają, że przyniesie to katastrofalne skutki, jak spadek plonów, co przełoży się na późniejszą produkcję cukru.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję, która zaniepokoiła rolników. Państwa należące do UE nie będą miały możliwości stosowania odstępstw od zakazu, o czym poinformowało biuro prasowe sądu.

r e k l a m a


Zakaz neonikotynoidów – nawet w sytuacjach nadzwyczajnych

Jest to bardzo restrykcyjne orzeczenie, które interpretuje art. 53 europejskiego rozporządzenia w sprawie wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin, zakazujące stosowania neonikotynoidów. Nawet w przypadku nadzwyczajnych sytuacji czy z wykorzystaniem krajowych derogacji.

Czytaj także: Finisz kampanii cukrowniczej 2022/2023 na Opolszczyźnie. Wysokie plony i polaryzacja, duże problemy z chwościkiem

- Ta niezrozumiała decyzja oznacza rozwód między interpretacją prawną a agronomiczną rzeczywistością, przed którą stoją rolnicy. Spycha to wielu z nich w bezprecedensową sytuację na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu siewu buraka cukrowego i doprowadza do skrajnej niepewności i chaosu. Istnieje zatem pilna potrzeba wyjścia z tego impasu – powiedziała Elisabeth Lacoste dyrektor CIBE.

Katastrofalne skutki zakazu dla plantatorów buraka cukrowego

Zdaniem zarówno Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cukru (CEFS), a także Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) oraz Copa-Cogeca, dla plantatorów buraków cukrowych, ważne i potrzebne są szybkie i skuteczne rozwiązania. Takie, które pozwolą uniknąć ryzyka utraty plonów, które spowodowane mogą być pojawieniem się szkodników. Przypadek utraty ponad 30% plonu w skali kraju, odnotowany został w 2020 roku we Francji, spowodowany wystąpieniem żółtaczki wirusowej i brakiem dostępu do neonikotynoidów.

- Buraki cukrowe to jedyny sposób produkcji cukru w Europie kontynentalnej. Jeśli rolnicy nie będą mogli ich uprawiać, produkcja cukru będzie nieopłacalna. Zamknięte zostaną fabryki, a miejsca pracy w przemyśle zostaną zlikwidowane w niektórych z najbardziej wrażliwych obszarów wiejskich. A Europejczycy będą zależni od importu mniej zrównoważonego i bardziej emitującego cukru z zagranicy – tłumaczy Marie-Christine Ribera dyrektor generalna CEFS.

Jaka alternatywa dla neonikotynoidów? 

Trwają intensywne prace nad znalezieniem rozwiązań, mających zastąpić neonikotynoidy. Aby jednak wypracować skuteczną alternatywę, potrzeba czasu. Nowe opcje w ochronie mają kluczowe znaczenie przede wszystkim dla utrzymania zrównoważonego charakteru sektora, który przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego, a także suwerenności żywieniowej.

Sukces ekologów – koniec z powszechnymi nadużyciami

Decyzja ta szczególnie cieszy organizacje, które dążyły do wprowadzenia zakazów stosowania pestycydów. Ich zdaniem prawo stosowania derogacji jest nadużywane, a neonikotynoidy są groźne dla pszczół.

Czytaj także: Jak powstaje cukier – cukrownia w Nakle odsłania kulisy [WIDEO]

- Odstępstwo powinno stanowić wyjątek, z którego można korzystać wyłącznie w szczególnych przypadkach iw nieprzewidzianych okolicznościach. Rzeczywistość jest całkiem inna. To powszechne nadużycie sprawia, że unijne przepisy dotyczące pestycydów są nieszczelne jak sito – powiedział Martin Dermine dyrektor wykonawczy PAN Europe (Pesticid Action Network Europe).

wk
fot. envato.elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Integrowana Produkcja Roślin – gdzie i do kiedy należy się zgłosić?

Przypominamy, że każdy producent rolny, który jest zainteresowany prowadzeniem uprawy w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, musi corocznie zgłosić to do podmiotu certyfikującego. Jaki jest czas na zgłoszenie?

czytaj więcej
Aktualności

Które linie kredytowe zostały objęte dodatkowymi środkami na dopłaty do oprocentowania kredytów?

6 lutego 2023 roku na internetowej platformie aplikacyjnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, udostępni współpracującym bankom dodatkowe środki na dopłaty do oprocentowania kredytów z wybranych linii.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Pfeifer & Langen w tegorocznej kampanii przerobiło 4 mln ton buraków. Rekordziści zbierali nawet po 80 ton z hektara

4 stycznia 2023 roku Pfeifer & Langen Polska, zakończyło kampanię cukrowniczą. Przerobiono w sumie ponad 4 mln ton buraków, a już z początkiem lutego zostaną dostarczane do plantatorów nowe nasiona.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)