Neonikotynoidy z całkowitym zakazem stosowania – produkcja cukru stanie się nieopłacalna?
Decyzja unijnego sądu wydaje się niezwykle niebezpieczna. Zdecydowano bowiem, o całkowitym zakazie stosowania neonikotynoidów. Plantatorzy buraków cukrowych uważają, że przyniesie to katastrofalne skutki, jak spadek plonów, co przełoży się na późniejszą produkcję cukru.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję, która zaniepokoiła rolników. Państwa należące do UE nie będą miały możliwości stosowania odstępstw od zakazu, o czym poinformowało biuro prasowe sądu.
#ECJ: Plant health protection: Member States cannot derogate from the express bans on the placing on the #market and use of seeds treated with #plant protection products containing neonicotinoids @EuropePAN 👉https://t.co/ATb3CgbPxg
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) January 19, 2023
Zakaz neonikotynoidów – nawet w sytuacjach nadzwyczajnych
Jest to bardzo restrykcyjne orzeczenie, które interpretuje art. 53 europejskiego rozporządzenia w sprawie wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin, zakazujące stosowania neonikotynoidów. Nawet w przypadku nadzwyczajnych sytuacji czy z wykorzystaniem krajowych derogacji.
- Ta niezrozumiała decyzja oznacza rozwód między interpretacją prawną a agronomiczną rzeczywistością, przed którą stoją rolnicy. Spycha to wielu z nich w bezprecedensową sytuację na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu siewu buraka cukrowego i doprowadza do skrajnej niepewności i chaosu. Istnieje zatem pilna potrzeba wyjścia z tego impasu – powiedziała Elisabeth Lacoste dyrektor CIBE.
Katastrofalne skutki zakazu dla plantatorów buraka cukrowego
Zdaniem zarówno Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cukru (CEFS), a także Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) oraz Copa-Cogeca, dla plantatorów buraków cukrowych, ważne i potrzebne są szybkie i skuteczne rozwiązania. Takie, które pozwolą uniknąć ryzyka utraty plonów, które spowodowane mogą być pojawieniem się szkodników. Przypadek utraty ponad 30% plonu w skali kraju, odnotowany został w 2020 roku we Francji, spowodowany wystąpieniem żółtaczki wirusowej i brakiem dostępu do neonikotynoidów.
Jaka alternatywa dla neonikotynoidów?
Trwają intensywne prace nad znalezieniem rozwiązań, mających zastąpić neonikotynoidy. Aby jednak wypracować skuteczną alternatywę, potrzeba czasu. Nowe opcje w ochronie mają kluczowe znaczenie przede wszystkim dla utrzymania zrównoważonego charakteru sektora, który przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego, a także suwerenności żywieniowej.
Sukces ekologów – koniec z powszechnymi nadużyciami
Decyzja ta szczególnie cieszy organizacje, które dążyły do wprowadzenia zakazów stosowania pestycydów. Ich zdaniem prawo stosowania derogacji jest nadużywane, a neonikotynoidy są groźne dla pszczół.
- Odstępstwo powinno stanowić wyjątek, z którego można korzystać wyłącznie w szczególnych przypadkach iw nieprzewidzianych okolicznościach. Rzeczywistość jest całkiem inna. To powszechne nadużycie sprawia, że unijne przepisy dotyczące pestycydów są nieszczelne jak sito – powiedział Martin Dermine dyrektor wykonawczy PAN Europe (Pesticid Action Network Europe).
wk
fot. envato.elements
Najważniejsze tematy