Integrowana Produkcja Roślin – gdzie i do kiedy należy się zgłosić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Integrowana Produkcja Roślin – gdzie i do kiedy należy się zgłosić?

22.02.2023autor: Patrycja Bernat

Przypominamy, że każdy producent rolny, który jest zainteresowany prowadzeniem uprawy w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, musi corocznie zgłosić to do podmiotu certyfikującego. Jaki jest czas na zgłoszenie?

Integrowana Produkcja Roślin jest nowoczesnym systemem jakości żywności, który wykorzystuje w sposób zrównoważony postęp biologiczny oraz techniczny w uprawie, nawożeniu, a także ochronie roślin. Integrowana Produkcja Roślin uwzględnia przede wszystkim cele środowiskowe takie jak:
  • ochrona krajobrazu rolniczego,
  • ochrona różnorodności biologicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznych i atrakcyjnych płodów rolnych o wysokich walorach jakościowych. 


Jaki jest czas na zgłoszenie do podmiotu certyfikującego? 

Każdy producent rolny, który jest zainteresowaniem uprawiania roślin w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, jest zobowiązany do corocznego zgłaszania tego faktu podmiotowi certyfikującemu.  Zgłoszenie to nie powinno być wykonane później niż 30 dni przed siewem lub sadzeniem, w przypadku roślin wieloletnich zgłoszenia należy dokonać do dnia 1 marca każdego roku. 

r e k l a m a
Czytaj także: Rośnie znaczenie integrowanej produkcji roślin
 
Lista jednostek certyfikujących: 
 

Integrowana Produkcja Roślin w ramach ekoschematów

Jednym z ekoschematów jest prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.
Warunki Prowadzenia produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin w ramach ekoschematów to:
  • Posiadanie przez producenta w danym roku certyfikatu krajowego systemu jakości, który poświadcza, że rośliny uprawiane są zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin.
  • W danym roku kalendarzowym należy zachować wszystkie posiadane w gospodarstwie trwałe użytki zielone.
Płatność roczna przyznawana jest następująco:
  • do powierzchni upraw, z których pochodzą produkty roślinne opatrzone certyfikatem Integrowanej Produkcji Roślinnej w danym roku,
  • do powierzchni trwałych użytków zielonych, które odpowiadają równowartości powierzchni upraw, z których pochodzą uprawiane rośliny opatrzone certyfikatem Integrowanej Produkcji Roślin w danym roku.
Stawka płatności wynosi 292,13 euro.


opr. Bernat Patrycja
PIORIN
fot. envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Opodatkowanie pestycydów sfinansuje zintegrowaną ochronę roślin?

W Parlamencie Europejskim został zaproponowany tzw. krajowy „podatek oparty na ryzyku”. Miałby on być odprowadzany od pestycydów w celu sfinansowania zrównoważonej ochrony roślin. Jest to bezpośrednio związane z planami Unii Europejskiej co do ograniczenia stosowania środków ochrony roślin do roku 2030.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Neonikotynoidy z całkowitym zakazem stosowania – produkcja cukru stanie się nieopłacalna?

Decyzja unijnego sądu wydaje się niezwykle niebezpieczna. Zdecydowano bowiem, o całkowitym zakazie stosowania neonikotynoidów. Plantatorzy buraków cukrowych uważają, że przyniesie to katastrofalne skutki, jak spadek plonów, co przełoży się na późniejszą produkcję cukru.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)