Nasiona buraków z cukrowni czy z wolnego rynku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nasiona buraków z cukrowni czy z wolnego rynku?

11.11.2020autor: Tomasz Czubiński

Latem br. jedna ze spółek cukrowniczych została oskarżona przez UOKiK o praktyki niezgodne z prawem. Konkretnie chodziło o zapisy w umowach kontraktacyjnych z rolnikami, w których zobowiązuje się ich do zakupu konkretnych nasion buraków cukrowych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Pfeifer & Langen (patrz informacje na ten temat pod tym linkiem). Co ciekawe rolnicy stanęli tym razem po stronie cukrowników (patrz artykuł). Wydaje się to wiec dziwne - w czyim interesie działał urząd? Może system zakupu nasion jaki ukształtował się w Polsce jest solą w oku firm nasiennych?

Działające na naszym rynku spółki cukrownicze są oskarżane przez plantatorów o wiele grzechów. Czasem pojawia się wśród nich argument konieczności zakupu nasion przez firmę. Ma on swoje wady, choćby takie, że odmiana jest narzucana z góry, ale okazuje się, że są w tym systemie zalety.

Przede wszystkim nie jest tak, że trzeba siać konkretną odmianę. Lista ich w każdej z cukrowni jest bogata w kreacje o różnej wczesności i nadające się na różne stanowiska. Czasem pojawia się problem z dostępnością konkretnej odmiany, ale tutaj panuje zasada – kto pierwszy ten lepszy, gdyż najnowszych nie dla wszystkich wystarcza. Mali rolnicy narzekają wówczas, że dla nich zawsze zabraknie tych najlepszych.

r e k l a m a
W systemie centralnych zakupów odmian zaletą może być cena. Cukrownicy twierdzą, że mamy jedne z najniższych cen nasion w UE (sprawdzimy to wkrótce). Może rzeczywiście tak być, bo zgodnie z zasadą negocjowanie ceny dużych partii powoduje, że silniejszą pozycję ma kupujący. O ile marża cukrowni nie jest wysoka, to korzyść odnosi rolnik.

Zaletą masowych zakupów nasion i odmian dla cukrowni, ale też dla plantatora jest zdjęcie z rolnika konieczności zastanawiania się nad parametrami odmian. To cukrownia prowadzi badania rozpoznawcze i wybiera te, które nadają się najlepiej dla produkcji cukru, a ostatecznie za niego płacone jest rolnikom. Rolnikowi pozostaje kwestia wyboru z tych już wyselekcjonowanych.

A jak jest Waszym zdaniem? Wolicie kupować nasiona przez cukrownię czy chcielibyście je mieć z wolnego runku? Prosimy o odpowiedzi w krótkiej ankiecie poniżej.
tcz

WYPEŁNIJ ANKIETĘ - KLIKNIJ TUTAJ



autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bez dopłat nie będzie w Polsce buraków cukrowych

Ceny cukru na światowych rynkach wciąż są niskie, nie przekraczają poziomu 350 euro/t. Zapasy cukru w Brazylii (światowego potentata w branży) są niskie. W Unii Europejskiej, która należy również do światowej czołówki producentów cukru, produkcja nie będzie wysoka. Według szacunków z sierpnia br., konsumpcja cukru na świecie w sezonie 2020/2021 miała być o 1 mln t wyższa niż produkcja. Ze względu jednak na rozwój pandemii koronawirusa ten szacunek obniżono. Jak to przekłada się na sytuację polskich plantatorów buraka cukrowego?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Ponad 137 ton buraków cukrowych z hektara - padł nowy rekord Polski!

Plony buraków cukrowych w kampanii cukrowniczej 2023/2024 wyglądają generalnie bardzo dobrze i dochodzą w wielu regionach nawet do 100 ton, ale pod koniec października padł nowy rekord Polski - aż 137,25 ton korzeni z 1 ha! Polaryzacja wyniosła 16%. Jak osiągnięto taki wynik?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Dlaczego pomimo słońca zawartość cukru w burakach jest niska?

Zwiększenie powierzchni kontraktacji buraków spowodowało, że niektóre cukrownie we wczesnym terminie zbierają buraki z większej powierzchni niż w latach poprzednich. Wywołało to niezadowolenie wśród wielu plantatorów, ponieważ korzenie nie osiągnęły jeszcze pełnej masy. Także zawartość cukru w wielu przypadkach nie jest satysfakcjonująca. Skąd ten niski cukier?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)