Uprawa agrestu w Polsce kolejny rok z rzędu nieopłacalna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa agrestu w Polsce kolejny rok z rzędu nieopłacalna

05.08.2022autor: wk

Cena agrestu w skupie jest beznadziejnie niska, nie ma zainteresowania kupnem bezpośrednim, a koszty produkcji rosną. IERiGŻ przeanalizował rynek agrestu w Polsce i przestawił wnioski: produkcja tego owocu jest nieopłacalna. Czy rolnikom pozostaje już tylko rezygnacja z produkcji? 

Pesymistyczny raport z rynku agrestu w Polsce

Na początku lipca ministerstwo rolnictwa zleciło Instytutowi Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przygotowanie syntetycznej analizy rynkowej tego niszowego kierunku produkcji, gdyż w ostatnich latach udział produkcji agrestu w produkcji owoców ogółem w Polsce wynosił ok. 0,2%. Wnioski nie były optymistyczne.

– Z analizy tej wynika, że sytuacja dochodowa w produkcji agrestu od kilku lat jest niekorzystna. Agrest jest w Polsce uprawiany przede wszystkim na potrzeby zakładów przetwórczych, a ceny skupu owoców do przetwórstwa od 2018 r. utrzymują się na niezadowalającym producentów poziomie. Natomiast popyt na agrest do bezpośredniego spożycia jest relatywnie mały i nie wykazuje tendencji wzrostowej. Zgodnie z założeniami przyjętymi w kalkulacji wskaźnik opłacalności produkcji agrestu został oszacowany na 42,3% - napisał w odpowiedzi na interpelację posłów Grzegorza Wojciechowskiego i Grzegorza Lorka wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.

r e k l a m a

Koszty produkcji wysokie, ceny skupu niskie. Mamy problem

Jednocześnie nakłady ponoszone na produkcję agrestu nie znajdują odzwierciedlenia w dochodach osiąganych przez producentów. Niskie ceny skupu i ograniczone zainteresowanie odbiorców tym gatunkiem sprawiają, że produkcja agrestu kolejny rok z rzędu jest nieopłacalna. Niekorzystne perspektywy dla tego sektora produkcji są głównym czynnikiem skłaniającym plantatorów do likwidacji części plantacji.

W bieżącym sezonie utrzymuje się niski poziom cen skupu agrestu. W czerwcu ceny skupu agrestu w zakładach przetwórczych wyniosły średnio 0,80 zł/kg loco zakład i były jedynie o 3% wyższe niż w roku ubiegłym – czytamy w przesłanej do Sejmu przez MRiRW informacji o rynku owoców miękkich.
– Co do agrestu, to rzeczywiście jest z nim kłopot i muszę państwu powiedzieć, że sprawa powoli staje się niszowa i chyba tego nic nie zmieni. Mamy zupełne inne odmiany. Mamy kolcowe, Niemcy potrzebują bezkolcowych, wycofały się dwie firmy, w związku z tym mamy problem – tłumaczyła posłom prof. Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

wk
fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wiele gospodarstw rezygnuje z uprawy Rokitnika – to ostatni rok zbiorów. Co jest przyczyną?

Do tej pory uprawa rokitnika uważana była za dochodową alternatywę dla uprawy owoców. Niestety wiele gospodarstw z Mecklenburg - Vorpommern w tym roku owoce zbiera po raz ostatni.

czytaj więcej

Historyczny rekord dla malin! Jakie trzy składniki są kluczowe, aby osiągnąć sukces?

Rekordy w konsumpcji malin oraz borówek zostały osiągnięte w lipcu. Wynik w 2022 roku jest lepszy od dwuletniej średniej. W tym roku borówkę jadło aż 40% Polaków.

czytaj więcej
Rynek świń

Hodowla trzody jest nieopłacalna? Rolnicy likwidują gospodarstwa

Opolscy hodowcy trzody chlewnej tracą nadzieję na to, że jeszcze przyjdą lepsze czasy. Niektórzy działający w grupach dają sobie czas do sierpnia, a inni już podjęli decyzję o likwidacji stada. Dokąd to zmierza?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)