W Polsce szarańczę odnotowano w 2017 roku. Wiosną 2022 pojawiła się jednak w Hiszpanii i to na ogromną skalę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Polsce szarańczę odnotowano w 2017 roku. Wiosną 2022 pojawiła się jednak w Hiszpanii i to na ogromną skalę

28.06.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Skąd wzięła się szarańcza na południu Europy? Straty obejmują już całe hektary! 

Plaga, jakiej nikt nie pamięta

Szarańcza to jeden ze szkodników najbardziej zagrażających uprawom. W ostatnim dwudziestoleciu odnotowano coraz częstsze pojawianie się tych owadów w Europie ze względu na ocieplenie klimatu, ponieważ lubią one suche i gorące regiony. Po raz ostatni w Polsce szarańczę odnotowano w 2017 roku. Wiosną 2022 pojawiła się jednak w Hiszpanii i to na ogromną skalę. 

Rolnicy z regionu Estremadury, położonego przy granicy z Portugalią, skarżą się na skalę zniszczeń, spowodowanych przez żarłoczną szarańczę. Przyznają, że nawet najstarsi gospodarze z okolicy nie pamiętają, by owady spowodowały tak ogromne szkody. Choć dokładna powierzchnia strat nie jest znana, wiadomo, że jest już liczona w hektarach.

r e k l a m a

Gdzie pojawia się szarańcza?

Stada szarańczy są tak duże, że Hiszpanie z Estremadury niemal nie mogą już uniknąć tych owadów. Jak informuje portal Voz Populi, szkodniki widoczne są na polach, gdzie pożywiają się uprawami. Jednak występują także na drogach i na terenie gospodarstw rolnych. Na jednym z nagrań uwieczniono, jak szarańcza obsiada nawet stada owiec. 

Co spowodowało plagę szarańczy w Hiszpanii?

Pierwszym czynnikiem, który sprzyjał pojawieniu się szarańczy na zachodzie Hiszpanii, jest z pewnością tamtejszy klimat. Między innymi z tego powodu lokalne władze już w maju obawiały się, że w regionie może wystąpić plaga żarłocznych owadów. 

Władze zalecały rolnikom, by stosowali na swoich uprawach środki ochrony roślin, które podnoszą skuteczność walki z szarańczą. Jednak ze względu na to, że w regionie Estremadury coraz popularniejsze stają się uprawy ekologiczne, zastosowanie chemicznych substancji było stosunkowo małe. To pozwoliło owadom w błyskawicznym tempie zajmować kolejne pola i niszczyć plony. Lokalne władze oskarżono zaś o bierność w walce z plagą.

Szarańcza to nie wszystko

Plaga szarańczy to nie jedyny problem, który spędza dziś sen z powiek hiszpańskim rolnikom. W południowo-wschodnim regionie kraju pojawiły się bowiem inne owady: osy azjatyckie, zwane też szerszeniami azjatyckimi. O ile szarańcza nie jest groźna dla człowieka, szerszeń azjatycki może zrobić krzywdę. Owady te żądlą ludzi, a ich użądlenia porównywalne są z tymi zadawanymi przez szerszenie, występujące w Europie. W Hiszpanii tylko w maju służby zlikwidowały 136 gniazd tych owadów. Na chwilę obecną nie odnotowano ich obecności w Polsce. 

Żarłoczna szarańcza zniszczyła 25 tys. ha upraw we Włoszech

Z plagą szarańczy walczyli w tym roku także włoscy rolnicy. W maju owady nawiedziły Sardynię. Według tamtejszego związku rolników ucierpiało 25 000 ha. Poszkodowani są też właściciele zwierząt, bo szarańcza zjadła uprawy przeznaczone na pasze. 

Zuzanna Ćwiklińska

 fot. upa.es

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie odmiany rzepaku efektywnie wykorzystują azot?

Na ostatniej konferencji online firma Bayer zaprezentowała nowości odmianowe rzepaku na najbliższe siewy. W ofercie marki Dekalb są teraz cztery plenne odmiany, które efektywniej niż inne wykorzystują azot.

czytaj więcej

W Wiszniowie można zobaczyć jak sobie radzą odmiany rzepaku, pszenicy i kukurydzy

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych serdecznie zaprasza już na XVII edycję Spotkań Rolników na Polach Demonstracyjnych, która odbędzie się 10 czerwca 2022 r. w Wiszniowie (gm. Mircze). Aby wziąć udział w tym ciekawym wydarzeniu edukacyjnym trzeba zarejestrować się na stronie internetowej Zrzeszenia: kzprirb.pl

czytaj więcej

Wreszcie rusza nabór wniosków na pomoc suszową. Od kiedy i gdzie można składać dokumenty?

Z miesięcznym opóźnieniem, ale wreszcie rusza nabór wniosków o pomoc dla rolników poszkodowanych w ubiegłym roku przez suszę i inne niekorzystne zjawiska. Od kiedy i gdzie rolnicy mogą składać wnioski? Na jakie pieniądze mogą liczyć?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)