Twój pomocnik – Trichoderma
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Twój pomocnik – Trichoderma

12.04.2020

Doglebowo, jako dodatek do podłoży, do podlewania roślin, do zaprawiania nasion, do moczenia korzeni rozsady, dolistnie w formie oprysku, jako dodatek do kompostów – spróbuj aplikacji grzybów Trichoderma.

Zastępowanie metod chemicznych rozwiązaniami m.in. biologicznymi, wycofywanie coraz większej liczby pestycydów, preparatów do odkażania gleby, brak zapraw nasiennych powodują poszukiwanie alternatywnych rozwiązań w uprawie, np. wykorzystanie grzybów z rodzaju Trichoderma. Opisano ponad 30 gatunków należących do Trichoderma, m.in. T. harzianum, T. viride, T. hamatum, T. koningii, T. polysporum, T. piluliferum, T. aureoviride, T. longibriachiatum, T. pseudokoningii. 

DLACZEGO TRICHODERMA?

Grzyby Trichoderma są niezwykle powszechne w naturze. Mają zdolność do zasiedlania bardzo zróżnicowanych środowisk. Obficie wytwarzają zarodniki konidialne, dzięki czemu możliwa jest ich masowa produkcja. Mają też zdolność do produkcji przetrwalników – chlamydospor. Modyfikują mikroflorę strefy korzeniowej roślin poprzez intensywną kolonizację korzeni oraz dzięki dużej agresywności wobec patogenicznych grzybów. Zwalczają wiele z nich należących do rodzajów: Rhizoctonia, Pythium, Fusarium, Alternaria, Sclerotinia, Verticillium, Botrytis. Dla przykładu, grzyb T. koningii kolonizuje korzenie cebuli. Strzępki Trichoderma wnikają do epidermy korzenia, niszczą grzybnię patogenu, nie powodując uszkodzeń tkanki rośliny gospodarza. Niektóre szczepy mogą przetrwać na korzeniach nawet 18 miesięcy. 

Trichoderma są naturalnie odporne na wiele toksycznych związków – pestycydów (nawet wiele fungicydów). Bardzo szybko odradzają się w glebie po dodaniu subletalnych dawek tych związków.

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowości w Krajowym rejestrze (KR)

Tradycyjnie z początkiem każdego roku Krajowy rejestr odmian bogaci się w nowości w zakresie gatunków rolniczych, warzywnych i sadowniczych. Posiedzenie Komisji do spraw Rejestracji Odmian Roślin Uprawnych, które miało miejsce na początku marca br., zaowocowało rejestracją 40 nowych odmian warzyw oraz 27 odmian roślin sadowniczych.

czytaj więcej

Wydawanie wiz pracownikom sezonowym z Ukrainy zostało wstrzymane

W związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem granic, przyjazd do Polski pracowników sezonowych z Ukrainy jest mocno utrudniony. Do tego okazało się, że polskie placówki dyplomatyczne wstrzymały wydawanie wiz Ukraińcom.

czytaj więcej

Susza będzie się nasilać w najbliższych miesiącach

Z uwagi na przebieg warunków pogodowych podczas tegorocznej zimy, szansą na nadrobienie deficytu wody były wiosenne opady. Tymczasem prognozy synoptyków nie są optymistyczne. Wraz ze wzrostem temperatur powietrza rosną szanse na to, że uprawy będą zagrożone skutkami suszy rolniczej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)