Suszy rolnicza na terytorium Polski - które uprawy najbardziej ucierpiały?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Suszy rolnicza na terytorium Polski - które uprawy najbardziej ucierpiały?

11.07.2022autor: Patrycja Bernat

Niedobór wody występował w całym kraju, wynika z raportu, który obejmował okres od 1 maja do 30 czerwca. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w piątym okresie raportowania, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Z raportu autorstwa pracowników naukowych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Puławach wynika, iż największy deficyt wody w badanym okresie notowano na terenie Kotliny Sandomierskiej: od –210 do –229 mm.

– Bardzo duży niedobór wody notowano również na Polesiu Lubelskim, Wyżynie Lubelskiej oraz na Nizinie Śląskiej od –190 do –219 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na Nizinie Wielkopolskiej, w południowej części Niziny Podlaskiej, we wschodniej części Pogórza Karpackiego od – 170 do –189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Pojezierzu Wielkopolskim i Pomorskim oraz na Pobrzeżu Słowińskim od –160 do –179 mm. Na obszarze Pojezierza Mazurskiego, Przedgórza Sudeckiego, na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskie niedobory wody były już mniejsze od 0 do –119 mm – czytamy.

Plony niższe o 20%

Jak podkreślają autorzy dokumentu, w tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 30 czerwca opracowano pięć raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw:

  • Zbóż jarych;
  • Rzepaku i rzepiku;
  • Krzewów owocowych;
  • Zbóż ozimych;
  • Roślin strączkowych;
  • Kukurydzy na ziarno;
  • Kukurydzy na kiszonkę;
  • Truskawek;
  • Tytoniu;
  • Warzyw gruntowych;
  • Drzew owocowych;
  • Chmielu.
r e k l a m a

Krzewy owocowe

Jeśli chodzi o krzewy owocowe, suszę notowano w 1467 gminach, na obszarze 17,76% gruntów ornych kraju.

Truskawki

W hodowli truskawek suszę notowano w 977 na obszarze 9,86% gruntów ornych.



Rośliny strączkowe

W przypadku roślin strączkowych, susza wystąpiła na obszarze 9,93% gruntów ornych kraju, w 1022 gminach.

Warzywa gruntowe

W przypadku warzyw gruntowych suszę notowano w 427 gminach na obszarze 2,66% gruntów ornych.

KP
fot. envatoelements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Straty plonów z powodu suszy dotyczą całej Polski. Które uprawy odczuły to najbardziej? Raport IUNG-PIB

W najnowszym raporcie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego, czytamy o stwierdzonej suszy na terytorium całej Polski. Które uprawy zostały najbardziej dotknięte deficytem wody? 

czytaj więcej

Dzięki uprawie bezorkowej z nawożeniem wgłębnym rolnik oszczędza na nawozach

Pług jest w gospodarstwie, ale tylko na pamiątkę. Marcin Gryn jest zwolennikiem uprawy bezorkowej w połączeniu z nawożeniem wgłębnym. Jest w tym względzie samowystarczalny, bo sam konstruuje maszyny, które potem wykorzystuje w swoim gospodarstwie. 

czytaj więcej

IUNG opublikował raport suszowy. 9 województw mocno zagrożonych

Susza utrzymuje się już w aż 9 województwach w Polsce. IUNG poinformował, gdzie i jakie uprawy są najbardziej zagrożone. Deficyt wody w uprawie truskawki odnotowany w 21 gminach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)