Tylko część pakietu pomocowego dla producentów owoców i warzyw zatwierdzona przez PE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tylko część pakietu pomocowego dla producentów owoców i warzyw zatwierdzona przez PE

20.06.2020autor: Bartłomiej Czekała

Parlament Europejski zatwierdził jeden z pakietów nadzwyczajnych środków rynkowych, aby pomóc producentom wina, owoców i warzyw w UE. Drugi pakiet, uznany wcześniej za niewystarczający, jest nadal zawieszony.

Aby zagwarantować, że sektory wina, owoców i warzyw otrzymają dalsze wsparcie tak szybko, jak to możliwe, Parlament Europejski zmienił rozporządzenie przedłożone przez Komisję Europejską 4 maja, nie czekając aż upłynie dwumiesięczny okresu sprzeciwu. Środki zatwierdzono bez głosowania, ponieważ posłowie do PE nie zgłosili sprzeciwu, zapewniają dodatkową elastyczność rolnikom i organizacjom producentów, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w programach operacyjnych lub rozszerzenie wsparcia związanego z zielonymi zbiorami i funduszami wspólnego inwestowania.

O losie drugiego zestawu środków rynkowych, przyjętych przez Komisję 30 kwietnia (i skrytykowanych przez posłów komisji rolnictwa za niewystarczającą pomoc dla rolników) PE zadecyduje później. Komitet rozpoczął procedurę w dniu 2 czerwca, która może doprowadzić do jej odrzucenia, chyba że Komisja go poprawi. Aby zapewnić na to bufor czasowy, europosłowie przedłużyli termin ewentualnego weta Parlamentu do 31 sierpnia.

r e k l a m a
– Środki wsparcia Komisji dla producentów wina, owoców i warzyw są zdecydowanie niewystarczające i wielokrotnie prosiliśmy komisarza Wojciechowskiego o ich ulepszenie. Do tej pory tak się nie stało i dlatego poparliśmy dziś tylko niektóre z tych środków, a nasze zielone światło dla pozostałych pozostaje zawieszone - powiedział przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins.

– Kupiliśmy w ten sposób komisarzowi Wojciechowskiemu więcej czasu na zwiększenie środków, kiedy przedłużaliśmy termin naszego potencjalnego weta. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa i wkrótce zaproponuje dalsze i bardziej ukierunkowane rozwiązania - dodał Lins.

Akt delegowany może wejść w życie wcześniej, jeżeli zostanie zatwierdzony zarówno przez Parlament, jak i Radę, lub po upływie okresu sprzeciwu bez wniesienia sprzeciwu.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska ogłosiła 22 kwietnia i opublikowała 4 maja dalsze środki wspierania sektora rolno-spożywczego. Przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins z zadowoleniem przyjął nowy pakiet pomocy jako krok we właściwym kierunku, ale wezwał Komisję do poważnego potraktowania tych potrzeb.

Podczas debaty z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim 30 kwietnia eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli zapowiedziane środki jako dobry pierwszy krok, ale zdecydowanie nalegali, aby po ich zakończeniu podjąć dalsze działania i przeznaczyć na to kolejne pieniądze. Przewodniczący komisji rolnictwa skierował kilka listów do Komisji Europejskiej na ten temat. W liście z 27 kwietnia pan Lins wyraził szczegółową krytykę pakietu i zaproponował sposoby jego ulepszenia. W innym liście wysłanym 7 maja Lins wezwał komisarza Wojciechowskiego do ulepszenia tego pakietu i ostrzegł, że niepodjęcie tego działania może doprowadzić do jego częściowego odrzucenia w Parlamencie.

oprac. bcz na podst europarl.europa.eu
Fot. PE
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

szef zespołu PWR Online

szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny warzyw i owoców. Truskawki na pierwszym planie

W czerwcu rozpoczęły się zbiory owoców miękkich, które budzą najwięcej rynkowych emocji. Ceny skupu pierwszych gatunków tych owoców niemiło rozczarowały producentów. Pocieszeniem była większa dostępność pracowników sezonowych z Ukrainy, ale i tak na rynku widoczny był deficyt rąk do pracy. 

czytaj więcej

Rolnicy dostają pomoc do państwa? Jak wygląda to faktycznie?

Ciągle się słyszy, jak to rolnicy mogą liczyć na wszelką pomoc od państwa, jednak wiele osób gospodarujących na wsi jest innego zdania. Świadczą o tym liczne telefony do redakcji „Tygodnika”.

czytaj więcej

Credit Agricole: kolejne miesiące przyniosą silny spadek dynamiki cen owoców i warzyw

Bezśnieżna i bardzo łagodna zima nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. Choć ze względu na sprzyjające warunki agrometeorologiczne w tym roku wegetacja rozpoczęła się dość wcześnie, została ona jednak spowolniona przez wyraźne spadki temperatur odnotowane w II poł. marca. W konsekwencji drzewa i krzewy owocowe na ogół wchodziły w okres kwitnienia w przeciętnych na tle historycznym terminach – wynika z raportu Credit Agricole „AGROmapa, Lato 2020”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)