Ograniczanie nawożenia. Jak wpłynie na produkcję roślinną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ograniczanie nawożenia. Jak wpłynie na produkcję roślinną?

27.02.2022autor: Patrycja Bernat

Komisja Europejska z początkiem marca 2022 r. poda decyzję w sprawie dofinansowania zakupu nawozów. Wysokie ceny nawozów nie występują tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, producenci rolni z niecierpliwością wyczekują werdyktu w tej kwestii.

Komisja Europejska w ciągu najbliższych dni przedstawić ma swoją decyzję w sprawie dofinansowania zakupu nawozów. Jaka będzie wysokość tych dopłat, prawdopodobnie dowiemy się już drugiego marca bieżącego roku.

Na rynku nawozów trwa zastój

Rolnicy zwlekają z podjęciem decyzji. Kupować czy nie, rozważają redukcję dawek nawozów. Czy ograniczenie liczby zabiegów lub dawek składników odżywczych negatywnie przełoży się na rentowność całej produkcji i plonowanie?

Warto jednak zastanowić się nad poprawą efektywności wykorzystania składników pokarmowych zawartych w nawozach. W tym roku prawdopodobnie zwiększy się zainteresowanie preparatami uniwersalnymi. Wydaje się, iż chętniej będą stosowane niż te dedykowane konkretnym uprawom. To dobry moment, by rozważyć nabycie produktów opartych na saletrze amonowej. To jeden z powszechniejszych związków z grupy nawozów saletrzano-amonowych. Zawiera zarówno azotanową, jak i amonową formę azotu. Może być stosowany praktycznie we wszystkich uprawach, zarówno rolniczych, jak i ogrodniczych. Należy pamiętać, by nie stosować go na długo przed siewem roślin. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie zjawiska wypłukiwania części azotanowej.

Nawozy zawierające saletrę amonową są fizjologicznie lekko kwaśne. Ich użycie wiąże się z częściowym zakwaszeniem gleb. To przede wszystkim efekt nitryfikacji, czyli biologicznego utleniania formy amonowej do azotanowej.

r e k l a m a

Jaki nawóz wybrać?

Warto przede wszystkim wykonać badanie gleby, tak aby odpowiednio dobrać potrzebne dawki nawozów.

Warto wybrać nawóz z azotem w formie amonowej, działa wolnej niż forma azotanowa. Dodatkowo azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby. Korzystnie wpływa na dobre ukorzenienie się roślin. Wspomaga również pobieranie fosforu i ogranicza nadmierną absorpcję potasu.

W okresie wegetacji zastosowanie takiego nawozu przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost.

 

Bernat Patrycja
Źródło: inf pras. Jatrejon
fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ceny nawozów spadną? Jest na to szansa

Czy jest szansa, że spadną ceny nawozów w Polsce? Niewykluczone. Przede wszystkim ceny gazu są niższe niż kilka tygodni temu, a na światowych rynkach tanieje mocznik. Po drugie organizacje rolnicze naciskają na producentów nawozów, aby  wprowadzili rozwiązania, które choć trochę zmniejszą wydatki rolników na nawozy przed startem sezonu.

czytaj więcej

Ceny nawozów znowu gwałtownie rosną. A dopłaty do nawozów znikają

W niektórych punktach nawozy zdrożały nawet o 150 zł/t. Co prawda premier obiecuje rolnikom dopłaty do nawozów, ale posłowie z jego partii nie zgodzili się na umieszczenie w budżecie środków na to wsparcie. Z czego więc rząd zamierza wypłacić rolnikom dotacje? Czy to tylko puste obietnice?

czytaj więcej

Jakie są najnowsze ceny nawozów. Czy znowu idą w górę?

Na światowych rynkach mocznik staniał o 100 dolarów na tonie. Czy to przełoży się na niższe ceny nawozów? Ile dziś kosztują nawozy? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)