By nie psuł sałatki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

By nie psuł sałatki

30.03.2020

Zakup groszku o niskiej twardości to jak gra w totolotka. Wygrana nie jest pewnikiem. Wszystkie składniki tradycyjnej sałatki jarzynowej smaczne, tylko groszek – bardzo często twardy, zawierający więcej skrobi niż cukru psuje jej smak.

Zgłębiając temat jakości groszku dowiadujemy się, że nie ma co narzekać, a cieszyć się, że w ogóle jest. Dlaczego? 

Groch pochodzi z Europy i północnej Azji. Jest rośliną klimatu umiarkowanego. Tylko w początkowych fazach wzrostu grochu optymalna temperatura wynosi 18–20ºC, w późniejszym okresie groch wymaga temperatury około 15ºC. Ostatnie upalne sezony połączone z suszą wybitnie nie sprzyjają tej uprawie. Największe zapotrzebowanie grochu na wodę przypada w fazie kiełkowania nasion, kwitnienia oraz wytwarzania strąków. 

Głównie w Pomorskiem

W Polsce jest 7 rejonów uprawy groszku, z których największymi są rejon pomorski (gatunek preferuje wyższą wilgotność powietrza) i kujawsko-pomorski. Uprawa jest skoncentrowana wokół zakładów przetwórczych. W roku 2018 czternaście przetwórni przetworzyło 54 200 ton groszku, w minionym sezonie ta sama liczba zakładów przerobiła 56 500 ton (wzrost o 4%). Jednak jakość pozostawia wiele do życzenia. Skupowano także grochy twarde, o twardości powyżej 200 jednostek tenerometrycznych. Na tegoroczny sezon zaplanowano mniejszy areał groszku, z czego wynika około 4-proc. spadek. Nie jest tajemnicą, że z powodu spadku opłacalności. Pokrycie kosztów uprawy groszku gwarantuje plon w wysokości 4–4,5 t/ha. W minionym roku wielu plantatorów nie osiągnęło nawet takiego wyniku, podczas gdy możliwy do uzyskania jest plon nawet 12 t/ha (nasiona stanowią około 33% masy strąków). Groszku nie można już zaliczyć do zazielenienia, co było niemałą zachętą dla plantatorów. Tylko za nasiona trzeba zapłacić 1400–1500 zł/ha (9–10 jednostek po 100 tys. sztuk). 

Argumentem za uprawą bywa możliwość uprawy po zbiorze groszku kolejnego gatunku. Dostawcy do jednej z kujawskich przetwórni praktykują siew fasoli szparagowej w drugim po groszku plonie, również przeznaczonej do przewtórni. Można też zdążyć na przykład z burakiem ćwikłowym.

r e k l a m a

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Plantatorzy truskawek boją się o przyszłość swoich gospodarstw

Przed nie lada problemem stoją plantatorzy owoców miękkich i warzyw z południowo-wschodniej Polski po zamknięciu granic państwowych z powodu epidemii koronawirusa. Jeszcze do niedawna większość pracowników sezonowych, szczególnie do zbiorów, stanowili u nich Ukraińcy.

czytaj więcej

Swobodny przepływ materiału siewnego i środków ochrony roślin

Mimo rozwoju epidemii koronawirusa należy zapewnić swobodny i nieprzerwany przepływ środków ochrony roślin oraz materiału nasiennego. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo produkcji żywności. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zapowiada interwencję w Brukseli. 

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)