MRiRW zapowiada program monitorowania suszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

MRiRW zapowiada program monitorowania suszy

11.04.2020

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, w 2021 roku uruchomiony zostanie pilotażowy program satelitarnego monitorowania suszy rolniczej. Z kolei jeszcze w tym roku, wprowadzone zostaną zmiany w analizowaniu danych meteorologicznych.

W związku z pismem KRIR w sprawie satelitarnego systemu monitoringu suszy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że metody teledetekcyjne są obecnie wdrażane do systemu monitoringu suszy rolniczej, prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Ponadto od tego roku będą jednym z elementów modelowania map klimatycznego bilansu wodnego.

- Rozwój technologii obserwowany w ostatnich latach wskazuje, że niebawem metody zdalnej obserwacji będą głównymi metodami analitycznymi i w dużym stopniu wyeliminują bezpośrednie obserwacje. Jednak w najbliższych latach technologie zdalnej obserwacji ziemi nie wyeliminują w pełni innych metod. Powodem tego są ograniczone możliwości prowadzenia obserwacji w zakresie widzialnym i w podczerwieni (głównie ze względu na zachmurzenie) oraz wciąż prowadzone są prace naukowo-badawcze nad interpretacją danych radarowych - wyjaśnia MRiRW.

Ponadto w celu umożliwienia efektywnego wdrożenia teledetekcji w system monitoringu suszy rolniczej Instytut nawiązał współpracę z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, które posiada zaawansowaną infrastrukturę obliczeniową, dzięki której jest możliwość efektywnego gromadzenia satelitarnych danych obrazowych oraz ich przetwarzania.

Jak informuje resort rolnictwa, 2020 rok przyniesie zmiany w analizowaniu przez IUNG-PIB danych meteorologicznych. Dotychczasowe mapy opadów, które były interpolowane na podstawie danych pochodzących z sieci stacji meteorologicznych, będą uzupełniane mapami opadów bazujących na danych z radarów naziemnych sieci POLRAD.

- Zmiany pozwolą przede wszystkim na uszczegółowienie zasięgu opadu, w tym opadów epizodycznych i burzowych. Dzięki temu będzie można zróżnicować opady na obszarze gmin, a najmniejszą efektywną jednostką określającą wartość opadu będzie pixel o rozmiarze 250x250 metrów - podkreśla MRiRW. Co ważne, będzie możliwe praktycznie określenie wpływu suszy dla poszczególnych pól.

Docelowo pion teledetekcyjny ma wspierać, weryfikować i analizować zasięg oraz stan upraw na poszczególnych działkach rolnych. W przyszłym roku zostanie włączony pilotażowo do systemu monitoringu suszy, zaś pełną funkcjonalność analityczną ma uzyskać w 2022 roku.

Źródło: topagrar.pl
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wydawanie wiz pracownikom sezonowym z Ukrainy zostało wstrzymane

W związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem granic, przyjazd do Polski pracowników sezonowych z Ukrainy jest mocno utrudniony. Do tego okazało się, że polskie placówki dyplomatyczne wstrzymały wydawanie wiz Ukraińcom.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną zasiłek opiekuńczy z KRUS także za kwiecień!

KRUS wydłużył termin pobierania zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia. Wsparcie to przysługuje ubezpieczonym rolnikom, a także domownikom z tytułu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z KRUS?

czytaj więcej

Susza będzie się nasilać w najbliższych miesiącach

Z uwagi na przebieg warunków pogodowych podczas tegorocznej zimy, szansą na nadrobienie deficytu wody były wiosenne opady. Tymczasem prognozy synoptyków nie są optymistyczne. Wraz ze wzrostem temperatur powietrza rosną szanse na to, że uprawy będą zagrożone skutkami suszy rolniczej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)