Marokańskie pomidory udają hiszpańskie. Sprawa dotarła do Brukseli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Marokańskie pomidory udają hiszpańskie. Sprawa dotarła do Brukseli

04.12.2020autor: Kamila Szałaj

Błędne oznaczenia produktów w sklepach są zmorą nie tylko polskich rolników. Również hiszpańscy farmerzy borykają się z tym problemem. 

Rolnicy z hiszpańskiej Almerii i Granady (miasta położone w regionie Andaluzji) złożyli skargę w związku z wykryciem marokańskich produktów owocowych i warzywnych oznaczonych tak, jakby były pochodzenia hiszpańskiego. Skłoniło to europosłankę Clarę Aguilerę  do przedłożenia pisemnego zapytania do Komisji Europejskiej w sprawie oznaczania pochodzenia niektórych marokańskich produktów owocowych i warzywnych.

Posłanka zapytała KE, czy jest świadoma tych oszustw i czy może zagwarantować, że państwa członkowskie, przez które te produkty trafiają do UE, stosują ujednolicone kontrole, czy też kontrole te różnią się w zależności od portu wprowadzenia. 

- Jest to szczególnie istotne w przypadku pomidorów. Aguilera podkreślił w swoim komunikacie do władz Wspólnoty, że tylko 4 proc. importu UE z Maroka trafia do UE przez Hiszpanię – podaje Freshplaza.com.

W rzeczywistości UE kupuje więcej pomidorów marokańskich niż pomidorów hiszpańskich. Freshplaza powołuje się na dane ICEX, wg których między wrześniem 2019 a sierpniem 2020 roku eksport świeżych pomidorów z Maroka do Unii Europejskiej (424 000 ton) po raz pierwszy przewyższył eksport z Almerii (371 000 ton). 

Jak podaje EsAndalucia, zakupy andaluzyjskich warzyw w ostatnich kampaniach stale spadają.

„Czy możemy potwierdzić, że kwoty ustalone w porozumieniu UE-Maroko na marokańskie produkty owocowe i warzywne są przestrzegane?” - zapytała Aguilera.

Należy zauważyć, że Andaluzja przeprowadziła już prawie 400 szczegółowych inspekcji w Almerii w odniesieniu do ponownego oznakowania produktów owocowych i warzywnych importowanych z krajów spoza UE, aby wyglądały tak, jakby były pochodzenia hiszpańskiego.


Ksz, oprac. na podst. Freshplaza, agroinformacion.com
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Najeźdźcy pomidorów

W temperaturze 25–30°C i wilgotności 30% cykl rozwojowy pordzewiacza pomidorowego od jaja do postaci dorosłej trwa zaledwie 5 dni. W warunkach optymalnych (temperatura 27°C i wilgotność 60–75%) skośnik pomidorowy wydaje do 12 pokoleń w sezonie.

czytaj więcej

Pomidorowy potentat

Życie na wsi, potem studia i własna firma w Warszawie, a w efekcie prowadzenie 400-hektarowego rodzinnego gospodarstwa na Lubelszczyźnie. W tym roku także jednej z największych w Polsce plantacji pomidora gruntowego o powierzchni 54 ha.

czytaj więcej

NASA zebrała pierwsze rzodkiewki wyhodowane w kosmosie!

Astronautka NASA Kate Rubins zebrała pierwsze rzodkiewki wyhodowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach eksperymentu Plant Habitat-02 – poinformował serwis Freshplaza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)