Kiedy rolnicy dostaną pomoc suszową i dopłaty za 2019 rok?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnicy dostaną pomoc suszową i dopłaty za 2019 rok?

10.03.2020autor: Bartłomiej Czekała

Podczas konferencji „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” w Sielinku przedstawiciele OR ARiMR w Poznaniu przedstawili informacje nt. aktualnej sytuacji w zakresie przekazywania rolnikom płatności z tytułu dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej za 2019 rok. Wiadomo też kiedy ruszy nabór wniosków na modernizację gospodarstw w obszarze D.

Jak mówił Rafał Sobczak, zastępca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich ARiMR OR w Poznaniu, w poniedziałek 9 marca ARiMR otrzymała kolejną transzę środków z ustawy okołobudżetowej na wypłaty pomocy suszowej. W najbliższych dniach będą wydawane rolnikom decyzje administracyjne i pieniądze będą przekazywane na ich konta bankowe.

W zakresie wypłaty dopłat bezpośrednich decyzje administracyjne wydawane są na bieżąco, a środki trafiają do rolników w ciągu 21 do 30 dni od daty ich wydania.
– W tym roku udało się także wcześniej przygotować do naboru aplikację eWniosekPlus, za pośrednictwem której można będzie składać wnioski o płatności obszarowe, ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne i a także w ramach programu „Dobrostan plus” , zwanego potocznie programami: „krowa plus” i „świnia plus” – mówił Rafał Sobczak.

Niespodzianka z modernizacją gospodarstw rolnych

Niespodzianką jest wcześniejsze niż zakładano uruchomienie naboru wniosków w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze „d”. Jeszcze w marcu zostanie ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w zakup maszyn i urządzeń rolniczych, niezwiązanych z produkcją zwierzęcą. Ten obszar zwany jest potocznie przez rolników „maszynówką”, ponieważ najczęściej wnioskują w nich o dofinansowanie zakupu ciągników, kombajnów, ładowarek teleskopowych, przyczep oraz wielu innych maszyn rolniczych.

To będzie ostatni nabór w ramach „modernizacji w ramach PROW 2014-2020. Jak mówią przedstawiciele ARiMR jest duża szansa, że wszyscy wnioskujący o to wsparcie otrzymają dofinansowanie. Istnieje bowiem możliwość przesunięcia pieniędzy na ten cel z innych niewykorzystanych w pełni działań  aktualnego PROW. Planowana pula środków na ten nabór to ok 3,5 - 3,8 mld zł.

Źródło: topagrar.pl

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

szef zespołu PWR Online

szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sposoby na zwiększenie zdolności gleby do magazynowania wody

Susza z roku na rok coraz dotkliwiej uderza w branżę rolniczą. Niedobory wody skutkują zmniejszeniem plonu i obniżeniem jego jakości. Dlatego należy podnieść  zdolność gleby do magazynowania wody.

czytaj więcej

Kto w sezonie pozbiera owoce miękkie? Będzie problem z pracownikami najemnymi

Producenci owoców (i nie tylko) już martwią się o to, kto w tym roku zbierze ich jabłka, truskawki czy borówki. Do tej pory mogli liczyć na Ukraińców, którzy chętnie podejmowali się tych prac. Jednak wszystko wskazuje na to, że nasi wschodni sąsiedzi zamiast do Polski, pojadą do Niemiec. Powód? Otwarcie tamtejszego rynku pracy na cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Zarejestrowano nowe odmiany warzyw

- Komisja wewnętrzna ds. rejestracji odmian roślin uprawnych zarekomendowała wpisanie do Krajowego rejestru 40 odmian roślin warzywnych - poinformował Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)