GUS oszacował zbiory warzyw i owoców 2021. Czego zbierzemy mniej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GUS oszacował zbiory warzyw i owoców 2021. Czego zbierzemy mniej?

04.08.2021autor: Kamila Szałaj

GUS podał wstępne szacunki, dotyczące wielkości produkcji warzyw i owoców w 2021 roku. Odnotowano zarówno spadki, jak i wzrosty. Jaka będzie wielkość zbiorów owoców i warzyw w tym sezonie?

Trudne warunki uprawy

Ze względu na zimną pogodę, warunki upraw wiosną nie były łatwe. Siewy warzyw do gruntu zaczęły się z opóźnieniem dwóch-trzech tygodni, producenci musieli się zmagać najpierw z intensywnymi opadami, a później z przesuszoną glebą. Warunki pogodowe wpłynęły także na rozwój chwastów oraz presję ze strony szkodników czy chorób grzybowych. Mimo tego GUS szacuje, że ostateczny poziom zbioru warzyw w Polsce będzie zadowalający. Bardziej sprzyjająca pogoda w czerwcu i lipcu daje nadzieję na duży plon odmian średnio-późnych i późnych, jednak letnie nawałnice uszkodziły część plantacji, co również wpłynie na wielkość zbiorów.

Ile warzyw zbierzemy w 2021 r.?

W tej chwili łączną produkcję warzyw gruntowych wczesnych i późnych szacuje się na 3,9 mln t. To o około 2% mniej niż w ubiegłym roku. GUS przewiduje także nieznaczne zmniejszenie produkcji podstawowych gatunków warzyw gruntowych w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Według szacunków, w tym roku zbiory będą wyglądać następująco:

  • kapusta – ponad 700 tys. t,
  • kalafiory – ok. 145 tys. t,
  • cebula i marchew – ok. 630 tys. t,
  • buraki – ok. 240 tys. t,
  • pomidory – ok. 160 tys. t,
  • ogórki – 120 tys. t,
  • pozostałe – ponad 1,2 mln t.

W ostatniej grupie największą część stanowią: dynia, pietruszka, seler korzeniowy, brokuły i kukurydza cukrowa.

r e k l a m a

Wzrost poziomu zbioru większości owoców

Dla większości gatunków owoców GUS przewiduje w tym roku wyższe plonowanie. Przeważnie uprawy rozpoczęły wegetację w dobrej kondycji. Choć przez zimną wiosnę zawiązywanie było gorsze niż rok temu, prawdopodobnie wystarczy, by osiągnąć dobry plon. Letnia pogoda była optymalna dla rozwoju większości gatunków, jednak intensywne zjawiska atmosferyczne (burze i nawałnice) uszkodziły część dojrzewających owoców. Zbiory mogą być nieco mniejsze niż w 2020 r., ale według przewidywań, owoce będą większe i cięższe.

GUS przewiduje, że łącznie zbiory owoców miękkich w 2021 r. rozłożą się następująco:

  • maliny – ok. 120 tys. t (stabilnie względem zeszłego roku),
  • truskawki – ok. 177 tys. t (wzrost o 21%),
  • porzeczki ogółem – ok. 150 tys. t (wzrost o 4%), z czego porzeczki czarne: ok. 111 tys. t (wzrost o 1%), porzeczki kolorowe: ok. 41 tys. t (wzrost o 12,5%),
  • agrest – ok. 9,3 tys. t (wzrost o 5%),
  • pozostałe – ok. 135 tys. t.

W ostatniej grupie największą część stanowi borówka amerykańska, której zbiory wzrastają systematycznie od kilku lat. Łącznie produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych GUS ocenił wstępnie na prawie 0,6 mln t, czyli o 0,5% więcej w stosunku do zeszłego roku.

 

Zuzanna Ćwiklińska, źródło: GUS

   
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prosto z pola: stan uprawy ogórka i testy odmian u Zbigniewa Stajkowskiego

W najnowszym odcinku programu „Prosto z Pola” odwiedziliśmy gospodarstwo Zbigniewa Stajkowskiego z Michalczy w woj. wielkopolskim. Sprawdziliśmy, jaki jest stan uprawy ogórka. Podpatrzyliśmy też zbiór samolotowy i porozmawialiśmy o doświadczeniu odmianowym. Cały odcinek „Prosto z Pola” obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)