Deszcze na południowym wschodzie, susza na północnym zachodzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Deszcze na południowym wschodzie, susza na północnym zachodzie

03.06.2020autor: Kamila Szałaj

Maj obfitował w opady deszczu, jednak ich rozkład terytorialny nie był już tak korzystny. Szczególnie uprzywilejowany pod tym względem został południowo-wschodni rejon kraju, tam gdzie brakuje go najwięcej – na północnym zachodzie– spadło niewiele wody.

Chociaż maj należy uznać, za dość obfity w opady deszczu, to jednak nie wszystkie rejony otrzymały go w wystarczającej ilości. Zwłaszcza ostatni weekend okazał się pod tym względem bardzo „niesprawiedliwy”. Według przekazu synoptyków z piątku na sobotę na południowym wschodzie kraju spadło lokalnie nawet ok. 40 mm deszczu.

Szkoda, że natura tak niesymetrycznie dysponuje wodą opadową. Dużych ilości oczekują jej zwłaszcza rolnicy z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego czy kujawsko-pomorskiego. Niestety, w tych rejonach spadło w ostatnich dnach maja niewiele deszczu, natomiast w nadmiarze otrzymali go mieszkańcy podkarpacia, części Lubelszczyzny, woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Zmienia się obecnie cyrkulacja powietrza i kierunek napływu chmur deszczowych. Oby tym razem głównymi beneficjentami opadów deszczu stały się północno, północno-zachodnie i centralne województwa kraju. Niemal wszystkie rośliny uprawne, w tym łąki są w całej Polsce na etapie intensywnego rozwoju, potrzebują więc zarówno dużych ilości wody, jak i rozpuszczonych w niej składników pokarmowych. Tylko wówczas ryzyko suszy odsunie się na kolejne tygodnie, a straty w plonach będą zdecydowanie mniejsze.
[bie]
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport suszowy IUNG nr 3: susza dotknęła m.in.truskawki i krzewy owocowe

Susza wystąpiła m.in. w uprawach truskawek, drzew i krzewów owocowych. Najgorsza sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i w Wielkopolsce - wynika z najnowszego raportu nt. suszy opublikowanego dziś przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

czytaj więcej

Rusza wypłata zaległej pomocy suszowej za 2019 rok!

Dwa dni temu informowaliśmy o przeznaczeniu przez Sejm kolejnej transzy na wypłaty pomocy suszowej rolnikom poszkodowanym przez klęskę suszy w 2019 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już przekazywanie tych pieniędzy rolnikom w ramach pomocy publicznej. W ramach de minimis też trochę funduszy ma trafić do poszkodowanych gospodarzy.

czytaj więcej

Ostatnie deszcze nie przyniosły znacznej poprawy. Dziś Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Mimo ostatnich opadów, zagrożenie suszą nadal jest duże. Zdaniem ekspertów majowo-czerwcowe opady nie uzupełnią deficytu wody, a poziom wilgotności gleby nie będzie wystarczający dla upraw. To kolejny sygnał, by pilnie podjąć działania zapobiegające suszy. A dziś jest szczególna okazja, by o tym mówić, bo obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)