Azot, potas, jod – nowość od firmy SQM
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Azot, potas, jod – nowość od firmy SQM

18.07.2022autor: Patrycja Bernat

Po kilku latach badań naukowych i prób, firma SQM wprowadza na rynki europejskie nowy produkt: Ultrasol®ine K Plus, który składa się z mieszaniny azotanu potasu z jodem.

Jod jako niezbędny składnik odżywczy roślin

Jod jest obecny wszędzie, ale tylko w niewielkich ilościach. W większości rolniczych gleb wierzchnich oraz w wodzie do nawadniania jego stężenie jest bardzo niskie i często nie jest on dostępny do pobrania przez rośliny. Przewiduje się, że niedobór jodu w roślinach powoduje straty w plonach, podobnie jak niedobór każdego innego składnika odżywczego roślin. Dla optymalnej produkcji roślinnej jod powinien być dostarczany do upraw w odpowiedniej dawce. Wspólne stosowanie jodu z saletrą potasową ułatwia rolnikom zapewnienie odpowiedniej ilości jodu w pożywce i zapobiega nadmiernemu pobraniu jodu przez liście lub owoce.

SQM, wiodący światowy producent nawozów specjalistycznych, szybko podjął działania w związku z tymi najnowszymi odkryciami. W odpowiedzi na nowe informacje podkreślające znaczenie jodu jako niezbędnego składnika odżywczego roślin, firma z siedzibą w Chile opracowała specjalistyczny nawóz z jodem dla upraw fertygowanych. Dzięki temu hodowcy mogą stosować jod jako mikroelement roślinny w formie, która jest gwarantowana jako bezpieczna i w skutecznej dawce opartej na badaniach naukowych.

r e k l a m a
Nowo wprowadzony produkt, znany pod nazwą Ultrasol®ine K Plus, łączy dwa niezbędne makroelementy roślinne - potas i azot azotanowy - z jodem. Produkt zapewnia, że są one stosowane w ściśle określonych dawkach. Ułatwia to hodowcy utrzymanie skutecznego i bezpiecznego stężenia jodu w strefie korzeniowej. W rezultacie Ultrasol®ine K Plus może zapobiegać niedoborom jodu w uprawach bez ryzyka nadmiernej aplikacji jodu. Produkt został już wszechstronnie przetestowany na całym świecie i jest poparty ponad 100 dobrze udokumentowanymi próbami z udziałem hodowców.

Doświadczenie tych hodowców potwierdziło, że jod może przynieść wyraźne korzyści - w tym poprawę:

  • Wzrostu korzeni;
  • Wzrostu roślin nadziemnych;
  • Fotosyntezy;
  • Metabolizmu azotu;
  • Tolerancji na stres abiotyczny;
  • Kwitnienia i jakości owoców z mniejszą ilością gnicia owoców i lepszą trwałością.
Po premierze, Ultrasol®ine K Plus będzie dostępny do zamówień od 18 lipca 2022 roku. W przypadku jakichkolwiek zapytań handlowych lub technicznych prosimy o kontakt z spn-emea@sqm.com lub lokalnym autoryzowanym dystrybutorem.

Bernat Patrycja
Źródło i fot. inf. pras
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rosja zakręca gaz Niemcom. Ile kosztują teraz nawozy w Niemczech, a ile w Polsce?

Jakie są ceny nawozów w Polsce, a jakie w Niemczech? O ile zdrożały? Sprawdź koniecznie!

czytaj więcej

Porzeczkowa Demo Farma – innowacyjne metody ochrony i nawożenia

7 lipca w Jastkowe (woj. lubelskie) firma Timac Agro wraz z partnerami zaprezentowała plantację porzeczki w gospodarstwie Tomasza Woźniaka. Jest ona prowadzona razem dr. Piotrem Baryłą.

czytaj więcej

Gdzie podzieją się pieniądze z dopłat do nawozów? Izba Rolnicza apeluje

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się z prośbą o interwencję w kwestii rozdysponowania niewykorzystanych środków z koperty finansowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)