Sezonowe warzywa i owoce - po które produkty sięgają Polacy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sezonowe warzywa i owoce - po które produkty sięgają Polacy?

21.08.2022autor: Patrycja Bernat

Sezon letni to sezon owoców sezonowych i warzyw gruntowych. Możemy cieszyć się ich bogactwem w witaminy. Coraz bardziej konsumenci zwracają uwagę na to, co jedzą i skąd pochodzi towar. Jest to również odpowiedni czas, aby wspierać polskie warzywa i owoce.

Jakie owoce i warzywa królują aktualnie w koszykach Polaków? I dlaczego warto właśnie po te produkty sięgać?

  • Bakłażan – po pierwsze pyszny, po drugie dla tych, którzy dbają o linie, jest to warzywo niskokaloryczne, za to bogate w związki fenolowe i flawonoidy.
    – Te pierwsze pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się nowotworów, działają przeciwalergicznie i niwelują infekcje. Flawonoidy są z kolei silnymi antyoksydantami - mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, co czyni je doskonałą substancją przeciwstarzeniową, wykazują również właściwości przeciwzapalne. Surowy bakłażan może być nieco gorzki w smaku, szczególnie jeśli chcemy podać go dzieciom. Wystarczy przed obróbką termiczną pokroić bakłażana, posolić i opłukać lub zebrać „pot” ręcznikiem papierowym – mówi Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.

  • PAPRYKA – sezon na paprykę trwa w najlepsze, pamiętajmy aby w sklepie wybierać tę, która pochodzi z Polski, ponieważ bardzo często markety zaopatrują się w towar z importu, mimo że dostępny jest świeży z naszego rodzimego rynku. Jako warzywo zawiera bardzo dużo witaminy C, jedzenie papryki dostarcza również kapsaicynę, związek ten jest przeciwutleniaczem.
  • SZPINAK – szpinak od zawsze kojarzony ze zdrowiem, bogaty jest w foliany, które chronią przed chorobami serca oraz nowotworami.
    – Młode listki szpinaku można jeść na surowo, kładąc je dziecku na kanapkę, dodając do sałatki lub zielonego koktajlu, razem z jabłkiem i dodatkiem wody. Co ważne, szpinak mrożony nie traci większości drogocennych składników – zapewnia dietetyczka.

  • AGREST I PORZECZKI – na odporność – Owoce te tracą na popularności, ponieważ nie są tak słodkie, jak choćby winogrona, jednak tym bardziej zachęcam do ich jedzenia. Poszukiwanie jak najsłodszego smaku nie jest bowiem korzystne z punktu widzenia odżywiania najmłodszych. Dbajmy o różnorodność smaków, zapewniając w ten sposób dziecku niezwykle cenne doświadczenia smakowe oraz odżywcze – przekonuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr.
  • BRZOSKWINIE – doskonale nawadniają organizm podczas upałów, które towarzyszą nam od dłuższego czasu. Zawierają dużą ilość potasu oraz kwasu foliowego. – Niektóre dzieci z nadwrażliwościami mają problem z „owłosioną” skórką brzoskwiń - można im wówczas zaproponować obranie owocu – podpowiada dietetyczka.

r e k l a m a
  • MORELE – te niewielkie owoce, zawierają spore ilości witamin między innymi A, C oraz E. Dodatkowo jedząc morele, zaopatrujemy swój organizm w naturalne przeciwutleniacze, chronią nas również przed cukrzycą i chorobami serca.
  • opr. Bernat Patrycja
    Źródło: inf. pras-jedzowoceiwarzywa.pl
    fot. envatoelements
    autor Patrycja Bernat

    Patrycja Bernat

    <p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Berry Fest już 3 października – Przegląd alkoholi z owoców jagodowych!

    3 października 2022 roku będzie miał pierwszy przegląd i konkurs alkoholi z owoców jagodowych. Gdzie odbędzie się wydarzenie?

    czytaj więcej

    Ile witamin jest w warzywach? Jak działa biosensor?

    Sytuacja na świecie, zmiany klimatyczne powodują, że coraz bardziej świadomie musimy podchodzić do produkcji żywności. Musi być ona bezpieczna, wartościowa i wywierać jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Co może pomóc w takim podejściu?

    czytaj więcej

    Mączliki i wciornastki - warzywa w sieprniu

    W lipcu miało być łatwo i przyjemnie. Niestety, upały spowodowały intensywne burze i gradobicia na Kujawach. Wiele gospodarstw straciło plony nie tylko warzyw, ale również roślin rolniczych. Wysokie temperatury na przemian z chłodami spowodowały szybki rozwój szkodników, takich jak mączliki i wciornastki. Jeszcze miesiąc wcześniej nikt tego nie przewidywał.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)