Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi ponad 14 000 euro odszkodowania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi ponad 14 000 euro odszkodowania

23.06.2022autor: Patrycja Bernat

W Brandenburgii w miodzie pszczelarza wykryto wysoką zawartość substancji czynnej, jaką jest glifosat. Teraz rolnik z sąsiedniego gospodarstwa winny jest aż 14 000 euro odszkodowania.

20 czerwca 2022 roku ogłoszono wynik procesu odbywającego się przed Sądem Okręgowym we Frankfurcie nad Odrą. Wynik jest jednoznaczny: Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi ponad 14 000 euro odszkodowania.

Cały spór trwał od roku 2019, środek zawierający glifosat został zastosowany na terenie gospodarstwa w Brandenburgii, bezpośrednio sąsiadującego z obszarem gdzie znajdowały się ule pszczelarza.

r e k l a m a

Zanieczyszczone 500 kilogramów miodu

Pozostałości glifosatu zostały wykryte w 500 kilogramach miodu i 40 kilogramach wosku. Rzecznik Sądu Okręgowego we Frankfurcie nad Odrą podał, że pszczelarz wygrał sprawę i ma otrzymać 14 500 euro odszkodowania. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Ponowna ocena wpływu glifosatu na zdrowie i środowisko?

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska nakazała wykonanie ponownej oceny wpływu glifosatu na zdrowie i środowisko.
Grupy takie jak Natural Resources Defense Council (Rada Obrony Zasobów Naturalnych), Center for Food Safety (Centrum Bezpieczeństwa Żywności) i Rural Coalition (Koalicja Wiejska), która reprezentuje rolników, oskarżyły agencję o zatwierdzenie glifosatu pomimo jego rzekomych szkód dla rolnictwa, rolników narażonych podczas oprysków i dzikich gatunków, takich jak motyl Monarcha.

Sędzia okręgowy Michelle Friedland napisała dla sądu apelacyjnego w Pasadenie w Kalifornii, że EPA nie uzasadniła właściwie swoich ustaleń, że glifosat nie zagraża zdrowiu ludzkiemu i że jest mało prawdopodobne, aby był rakotwórczy.

Należąca do firmy Bayer jednostka Monsanto, która produkuje Roundup, sprzeciwiła się grupom kwestionującym przedłużenie obowiązywania ustawy EPA.

Firma Bayer stanęła w obliczu dziesiątek tysięcy pozwów

Rzeczniczka EPA powiedziała, że agencja dokona przeglądu tej decyzji. Bayer podtrzymuje, że EPA przeprowadziła rygorystyczną ocenę na podstawie ponad 40 lat badań naukowych i wierzy, że agencja nadal będzie stwierdzać, że herbicydy na bazie glifosatu są bezpieczne i nie są rakotwórcze.

George Kimbrell, dyrektor prawny Centrum Bezpieczeństwa Żywności, które reprezentowało Koalicję Wiejską, w wywiadzie nazwał decyzję - historycznym zwycięstwem dla pracowników gospodarstw rolnych, społeczeństwa i zagrożonych gatunków.

Firma Bayer stanęła w obliczu dziesiątek tysięcy pozwów, w których twierdzono, że Roundup powoduje raka i inne choroby. Oczekuje się, że wkrótce Sąd Najwyższy USA zdecyduje, czy rozpatrzy apelację niemieckiej firmy w sprawie o odszkodowania w wysokości 25 milionów dolarów dla Edwina Hardemana, użytkownika Roundupu, który winę za swojego raka zrzucił na środki chwastobójcze tej firmy.

 

Bernat Patrycja

Źródło: agrarheute/reuters
Fot: pixabay

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Miód – coraz powszechniejsze oszukiwanie konsumentów

Wyniki kontroli jakości handlowej miodów pozostają wiele do życzenia. Aż co czwarty skontrolowany przez IJHARS miód różnił się składem od tego deklarowanego przez producenta, a ponad 35% z nich było nieprawidłowo oznakowane. 

czytaj więcej

Miód pod nadzorem unijnej dyrektywy. Kto oszukuje klientów?

Wyniki kontroli jakości handlowej miodów pozostają wiele do życzenia. Aż co czwarty skontrolowany przez IJHARS miód różnił się składem od tego deklarowanego przez producenta, a ponad 35% z nich było nieprawidłowo oznakowane. 

czytaj więcej

Coraz więcej impulsów do podwyżek cen świń. Ile obecnie za tuczniki płacą zakłady mięsne?

Malejąca podaż tuczników daje impuls do wzrostu cen skupu. Na razie podwyżki są niewielkie, ale w kolejnych tygodniach jest szansa na 10 zł/kg wbc. Pozytywny sygnał płynie także z Niemiec. Po sześciu tygodniach zastoju cena wreszcie poszła w górę. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)