12 ton nielegalnych środków ochrony roślin do utylizacji!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

12 ton nielegalnych środków ochrony roślin do utylizacji!

28.01.2020autor:

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w drodze decyzji administracyjnej wydał nakaz utylizacji 12 ton nielegalnych środków ochrony roślin.

Niedozwolone środki ochrony roślin na terenie gospodarstwa w Wielkopolsce

Do ich ujawnienia doszło dzięki zaangażowaniu pracowników WIORiN w Poznaniu, którzy w toku kontroli w jednym z gospodarstw rolnych na terenie województwa wielkopolskiego wykryli składowanie niedozwolonych do obrotu i stosowania w Polsce środków ochrony roślin. Wśród zakwestionowanych towarów znajdowały się preparaty z obcojęzycznymi etykietami, nie zarejestrowane do stosowania w Polsce oraz niezaetykietowane produkty o niezidentyfikowanym składzie. Nielegalne preparaty mogły stworzyć zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska, dlatego decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W sprawie prowadzone są dalsze czynności przy udziale organów ścigania.  

PIORiN przestrzega!

PIORiN przestrzega przed zakupem nielegalnych środków ochrony roślin i przypomina, że do ochrony upraw mogą być stosowane wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki ochrony roślin należy nabywać wyłącznie w miejscach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju ściśle regulowanej działalności, które są nadzorowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Preparaty do ochrony roślin powinny być oferowane w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta znajdująca się na opakowaniu środków powinna być sporządzona w języku polskim i jej treść powinna być zgodna ze wzorem zatwierdzonym decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PIORiN prosi o przekazywanie informacji o nielegalnych środkach ochrony roślin

Jednocześnie zwracamy się z prośbą o przekazywanie do PIORiN informacji o wszelkich przypadkach oferowania do sprzedaży lub zastosowania niedopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin, wystąpienia obniżonej jakości środków ochrony roślin lub ich niewłaściwego działania, stwarzających podejrzenie, że produkty te mogą być podrobione. Można je zgłaszać do najbliższej jednostki wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa lub na adres poczty elektronicznej: nielegalnesrodki@piorin.gov.pl.

Źródło: www.piorin.gov.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tragedia w piwnicy służącej do przechowywania warzyw

W Jakubowicach w powiecie pińczowskim w woj. świętokrzyskim dwóch mężczyzn zmarło w piwnicy, w której przechowywane są warzywa. Ich matka trafiła do szpitala.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)