Zmiany w rozliczaniu prądu z fotowoltaiki. Przestanie się opłacać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiany w rozliczaniu prądu z fotowoltaiki. Przestanie się opłacać?

23.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Już niebawem w życie wejdą nowe zasady rozliczania prosumentów ze sprzedawcą energii elektrycznej. Kilka miesięcy temu szef Krajowej Rady Izb Rolniczych apelował do polityków o zmiany w ustawie, które zapewniłyby odbiorcom korzystniejsze warunki rozliczania. Jak do tej prośby ustosunkowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

KRIR protestuje w sprawie rozliczania energii elektrycznej 

Prosumenci to równocześnie producenci i świadomi konsumenci produktów i usług. Jednym z najpopularniejszych obecnie typów prosumentów w Polsce są osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę i odnawialne źródła energii. Równocześnie bowiem produkują i konsumują energię elektryczną i ciepło w swoich gospodarstwach domowych.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii wywołał zaniepokojenie i reakcję prezesa KRIR, Wiktora Szmulewicza. Sprzeciwił się on proponowanym zmianom. 

Propozycja posłów zakładała wprowadzenie systemu tzw. net-billingu. Energia elektryczna, wprowadzona do sieci przez prosumenta, miałaby być rozliczana ze sprzedawcą według jej wartości rynkowej, nie ilości. Szmulewicz ocenił ten system jako niekorzystny ze względu na dużą różnicę cen energii na rynku a stawkami proponowanymi przez operatora. Niekorzystne warunki pociągałyby zaś za sobą coraz mniej inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii. 

W swoim wniosku prezes KRIR zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z apelem, aby cenę energii wprowadzanej przez prosumenta do sieci ustalić na nie niższą niż 25% ceny energii sprzedawanej przez operatora sieci.

r e k l a m a

Będą zmiany. Skrzywdzą pronsumentów? 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na apel Szmulewicza, informując, że rząd przyjął ustawę, wprowadzającą nowe zasady rozliczania pronsumentów. Póki co nie ma w planach zmian, uwzględniających stanowisko KRIR.

Nowy system rozliczania wejdzie w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Pronsumenci, którzy wejdą na rynek energii odnawialnej do końca marca, oraz ci, którzy już na nim są, będą mogli nadal korzystać z obowiązującego dotąd systemu opustów. 

Zgodnie z zapewnieniami MKiŚ, nowe warunki wynikają z konieczności dostosowania obecnych rozwiązań do wymogów Unii Europejskiej.

Oparcie rozliczeń prosumenckich o system wartościowego rozliczania energii według cen giełdowych, zapewnia prosumentom dostęp do aktualnych i rynkowych procesów zachodzących na rynku energii. Konieczne jest również wprowadzenie obowiązku ponoszenia opłat sieciowych odzwierciedlających rzeczywiste koszty oraz osobnego rozliczenia w zakresie energii wprowadzanej i pobieranej z sieci” - możemy przeczytać w piśmie MKiŚ.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska utrzymuje, że celem zmian w systemie rozliczeń pozostanie, jak do tej pory, obniżenie rachunków za energię elektryczną.

“Wprowadzona zmiana w zakresie systemu rozliczeń prosumentów i rozpowszechnienie idei magazynów energii pozwoli na stabilny rozwój rynku prosumenckiego, zapewni większe bezpieczeństwo sieci energetycznych oraz zwiększy gwarancję sprawnego funkcjonowania instalacji. Zmiana systemu zapewni stały i harmonijny rozwój sektora OZE w długim horyzoncie czasu.” - podsumowuje MKiŚ.

Z.Ć.
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Analitycy: ceny nawozów azotowych będą rosły. A skorzysta na tym Rosja i to podwójnie

Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty, od 28 stycznia nie zmienia swojego hurtowego cennika nawozów azotowych. Na ten cennik nie mają wpływu wprowadzone od 1 lutego obniżki podatku VAT na nawozy, ponieważ oferowane ceny są cenami netto. Brak podwyżek nie oznacza jednak, że rolnicy akceptują ich poziom. Niestety, zanosi się na to, że wiosną taniej jednak nie będzie. Minister rolnictwa zapowiedział 9 lutego podczas konferencji prasowej, iż jeżeli tylko Komisja Europejska wyrazi zgodę, natychmiast zostaną wprowadzone dopłaty do nawozów. Miałyby być przyznawane na zasadach analogicznych jak zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego.

czytaj więcej
Rynek mleka

Sasin: Nie będzie preferencji w cenach gazu dla mleczarni

Nie będzie taryfy ulgowej w zasadach rozliczania cen gazu dla mleczarni. Ministerstwo aktywów państwowych odpowiada na apel mleczarzy. Jak argumentuje swoją decyzję? Czy jest szansa, że ceny gazu spadną? 

czytaj więcej

Kto i na jakich zasadach może być zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Słyszałam od znajomej rolniczki, że emeryci i renciści są zwolnieni z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Czy to dzieje się automatycznie, czy powinnam gdzieś zgłosić, że jestem emerytką?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)