Strajk rolników w Piaskach Szlacheckich w 1989 r. miał zjednoczyć wieś dla zmiany ustroju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strajk rolników w Piaskach Szlacheckich w 1989 r. miał zjednoczyć wieś dla zmiany ustroju

28.06.2022autor: Krzysztof Janisławski

W 33. rocznicę strajków rolników w Piaskach Szlacheckich (lubelskie) 12 czerwca spotkali się uczestnicy wydarzeń sprzed lat i ich goście. Uroczystość była okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Piaski Szlacheckie: Strajk rolników rozpoczął się 5 lutego 1989 r.

Umieszczony na tablicy pamiątkowej napis informuje, że od 5 lutego 1989 r. do 15 września trwał tu ogólnopolski strajk rolników „w obronie wsi polskiej i jej dziedzictwa zrodzony z odpowiedzialności za losy ojczyzny”.

Bonifacy Kołodziejczyk, jeden z najważniejszych uczestników ówczesnych wydarzeń pamięta, że strajk rozpoczął się podczas zebrania wiejskiego. - Podjęliśmy taką decyzję wobec pogarszającej się sytuacji materialnej wsi, wzrostu obciążeń finansowych, cen paliwa, środków produkcji oraz braku reakcji na zgłaszane postulaty rolników. Postanowiliśmy w ten sposób skuteczniej walczyć o swoje sprawy.

Strajk z czasem objął sąsiednie gminy i województwa, czynnie wspierała go KPN i „S” i NSZZ RI „Solidarność”. – Postulaty i żądania rolników ze Ściany Wschodniej sformułowane w maju dotyczyły głównie spraw ekonomicznych. Ale nie chodziło tylko o kwestie gospodarcze. Naszym celem było zjednoczenie dla zmiany ustroju bez względu na przynależność organizacyjną – kontynuuje Bonifacy Kołodziejczyk.

r e k l a m a

Zmiana ustroju jednym z celów strajku rolników w Piaskach Szlacheckich

Strajk trwał osiem miesięcy. – Uczestniczyły w nim tysiące chłopów z wielu województw. Właśnie tutaj nabywali śmiałości do przejmowania władzy w swoich gminach, a wielu z nich do dziś jest wybieranych na wójtów czy do parlamentu - mówi Bonifacy Kołodziejczyk.

Wiele postulatów straciło aktualność wraz ze zmianą ustroju a kwestię podatku rozwiązały samorządy. – Stara władza wstydziła się strajku, nowej władzy był niepotrzebny, więc umiejętnie go wyciszyła. Na pewno był znaczącym wydarzeniem w procesie demokratycznych przemian w Polsce – podsumował Bonifacy Kołodziejczyk.

Piaski Szlacheckie w 1989 r odwiedziło wielu dziennikarzy, rolników, polityków. Wśród działaczy chłopskich zaangażowanych w sprawę strajku był Stanisław Majdański, wówczas poseł z ramienia Komitetu Obywatelskiego, jeden z najbliższych współpracowników Romana Bartoszcze.

- Podczas rozmów Okrągłego Stołu sprawy wsi, rolnictwa zostały zmarginalizowane – mówi Stanisław Majdański. – Ten strajk był m.in. po to, żeby ten stan rzeczy zmienić.

Krzysztof Janisławski
Fot. Krzysztof Janisławski
autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zobacz relację z Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Pięknie grali i pięknie śpiewali. Najwybitniejsi artyści ludowi z niemal całej Polski spotkali się w Kazimierzu Dolnym podczas 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Komisja artystyczna podkreśliła bardzo wysoki poziom imprezy. Zauważyła też, że w Kazimierzu pojawili się uczestnicy z rzadziej dotychczas reprezentowanych regionów.

czytaj więcej

Ciężarówką wyprzedzał ciągnik rolniczy. Wylądował na polu kukurydzy

Wyprzedzanie ciągnika rolniczego zakończyło się wpadnięciem ciężarówki do rowu. Na szczęście dla uczestników była to tylko kolizja, która nie zakończyła się żadnymi poważnymi konsekwencjami.

czytaj więcej

Lubelskie: oderwana część zgrabiarki przebiła szybę citroena. Nie żyje kobieta kierująca autem

Tragiczny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 807 w Kamieniu koło Łukowa w woj. lubelskim. Gdy citroen mijał się z ciągnikiem Lamborghini, część zgrabiarki przebiła szybę samochodu. Kobieta kierująca autem zmarła w wyniku poniesionych obrażeń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)