Rząd chce skupować zboże od rolników... na cele humanitarne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rząd chce skupować zboże od rolników... na cele humanitarne

22.03.2023autor: Kamila Szałaj

Rząd chce skupować zboże od rolników i przekazywać je jako pomoc humanitarną do Afryki. - Naszym zadaniem jest upłynnienie zboża poza UE. Musimy wykonać tą pracę przed żniwami - powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

- Ceny zbóż spadają na całym świecie, bo zniknęła niepewność, że zboża zabraknie. Wszyscy bali się, że zboże z Ukrainy nie zostanie zastąpione innym, ale okazało się, że jest zastępowane - powiedział w TV Republika wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zaznaczył, że na polskim rynku jest ogromny problem, bo zboża jest bardzo dużo, a zbliżają się żniwa.

-  Firmy skupujące i rolnicy, którzy zostawili zboże w okresie żniw i po żniwach z nadzieją, że będzie drożej, mają zapasy. Są one duże, bo ceny cały czas spadają, więc elewatory są pełne – powiedział minister.

r e k l a m a

Kowalczyk: musimy wywieźć zboże przed żniwami

Kowalczyk wyliczył, że w tej chwili rolnicy mają do sprzedania ok. 3-4 mln ton. Podkreślił, że ogromnym zadaniem dla rządu jest upłynnienie tego zboża.

- Wywiezienie zboża to nasze zadanie, które musimy wykonać przed żniwami, żeby magazyny były puste. Chcemy to ziarno wyeksportować do UE i poza UE.  Afryka jest chłonnym rynkiem, ale problemem jest cena. Nie chcą płacić więcej niż notowania na giełdach światowych, a są one dużo niższe niż na przykład kilka miesięcy temu – powiedział minister.

Rząd będzie skupował zboże od rolników na cele humanitarne

Kowalczyk wyjaśnił, że w związku z tym Polska chce przekazać część zboża jako pomoc humanitarną. Zapłaci za to ze środków unijnych, ONZ i krajowych. W tym celu ma odkupywać ziarno od rolników, głównie z województw przygranicznych. 

- Chodzi o województwo lubelskie i podkarpackie. To są te tereny, gdzie chcemy zintensyfikować skup zboża od rolników, bo tamtejsze firmy sprowadziły tańsze zboże z Ukrainy i dlatego niechętnie kupują ziarno – powiedział Kowalczyk. 

Wielkość skupu ma być uzależniona od powierzchni zasiewów zgłoszonych przez rolników.

Wywóz zboża za granicę przed żniwami? "Mission Impossible"

Do obietnicy wywiezienia 4 mln ton zboża z Polski jeszcze przed żniwami rolnicy podchodzą jednak sceptycznie. Biorąc pod uwagę, że przepustowość portów wynosi 7-8 mln ton rocznie, trudno będzie ponad połowę tego wywieźć w 3 miesiące. 

Również Mirosław Marciniak, analityk rynku z Infograin ocenia, że wywiezienie takiej ilość ziarna to zadanie niewykonalne.



Analityk zauważa, że pozostało ok. 3 miesięcy na wyczyszczenie magazynów, a popyt światowy na ten sezon jest już praktycznie pokryty. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - zostajemy z potężnymi zaspami zbóż i rzepaku - ocenia Marciniak.

Kamila Szałaj, fot. envato.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tysiąc ton zboża technicznego z Ukrainy trafiło do polskich młynów

Ponad tysiąc ton zboża technicznego z Ukrainy zostało sprzedane polskim młynom jako pszenica do użytku spożywczego. Prokuratura wszczęła śledztwo.

czytaj więcej

Premier Morawiecki o zbożu: połowa magazynów Elewarru już jest pusta

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że będzie domagał się od KE ograniczenia lub zablokowania wwozu ukraińskiego zboża do Polski jako kraju docelowego. Zaznaczył jednocześnie, że rząd od kilku miesięcy pracuje nad upłynnieniem eksportu. - W wyniku tych działań magazyny Elewarr-u są już w połowie już opróżnione - wyjaśnił.   

czytaj więcej

Dopłaty do zbóż: pomoc dla polskich rolników jest spóźniona i za mała

Copa-Cogeca wyraziła opinię na temat działań Komisji Europejskiej, dotyczących wsparcia dla rolników, cierpiących z powodu napływu ziarna z Ukrainy. Stanowisko organizacji nie pozostawia wątpliwości: pomoc nie jest wystarczająca. Na co Copa-Cogeca zwróciła uwagę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)