Rolnictwo centralnie planowane "kwitnie" na Białorusi. Ile pasz muszą zebrać rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo centralnie planowane "kwitnie" na Białorusi. Ile pasz muszą zebrać rolnicy?

06.01.2022

Białoruski rząd zaplanował prace rolnicze i zbiory na ten rok. Ile pasz muszą zebrać tamtejsi rolnicy? Ile zużyją nawozów i paliwa?

Białoruski rząd starannie przygotowuje się do tegorocznego sezonu rolniczego. Już wyliczył, ile pasz muszą zebrać rolnicy i ile nawozów trzeba sypnąć, żeby rośliny pastewne dały obfity plon. Określił też dokładne terminy, w których rolnicy muszą przygotować swoje sprzęty do uprawy i zbioru zielonek.  się do tegorocznych prac polowych.  

r e k l a m a

Ile pasz muszą zebrać białoruscy rolnicy?

Pod koniec grudnia w specjalnym rozporządzeniu białoruski rząd zobowiązał już lokalne komitety wykonawcze, sprawujące władze w terenie i białoruski państwowy koncern spożywczy „Belgospishcheprom” do przygotowania wszystkich rodzajów pasz dla zwierząt gospodarskich w ilości co najmniej 3,8 ton jednostek paszowych na sztukę. Z tego minimum 2,8 ton ma być pasz roślinnych.

Ile nawozów i paliwa zużyją rolnicy do uzyskania zakładanej ilości pasz?

By zapewnić wysokie plony roślin paszowych, władze Białorusi zaplanowały już zakup i wysianie 1,74 mln ton nawozów: 681,7 tys. ton azotowych, 308,3 tys. ton fosforowych i 750,1 tys. ton potasowych. 

Wyliczono, że potrzebne będą także nawozy mikroelementowe w ilości 616,8 tys. ton, środki ochrony roślin - 11,69 tys. ton i wapno - prawie 2,7 mln ton. Zaplanowano także zużycie paliwa na poziomie 710 tys. ton oleju napędowego i 58 tys. ton benzyny.

Precyzyjny terminarz przygotowania sprzętu rolniczego

Białoruski rząd, przygotowując się do tegorocznych prac polowych, nakazał także przygotowanie 95 proc. sprzętu dla wiosennych prac polowych do 25 marca, dla zbioru pasz – do 13 maja, a dla zbiorów zbóż i roślin strączkowych – do 8 lipca.

Finansowaniem tych centralnie zaplanowanych zakupów mają zająć się lokalne komitety wykonawcze. 

Jak wygląda rolnictwo na Białorusi?

Rolnictwo na Białorusi opiera się głównie o państwowe przedsiębiorstwa rolne – kołchozy (odpowiednik naszego PGR-u) i sowchozy (spółdzielnie rolnicze). Gospodarstw indywidulanych i prywatnych jest niewiele. 

Na Białorusi uprawia się przede wszystkim zboża - żyto i owies, ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak, tytoń oraz warzywa i owoce. Natomiast w hodowli dominuje bydło, świnie i drób.

mkh, fot. president.gov.by

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Białoruś wprowadza embargo na polską żywność. Które sektory najbardziej to odczują?

Białoruś odpowiada na sankcje i wprowadza embargo na żywność. Ograniczenia dotyczą także Polski. Których towarów nie będzie można wywozić za wschodnią granicę? Jak bardzo ucierpią na tym polscy rolnicy?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)