Protesty rolników startują w kilku województwach. Gdzie będą blokady? [LISTA ]
W związku z tragiczną sytuacją na wsi, rolnicy rozpoczynają akcję protestacyjną. Najpierw granice z Ukrainą zablokuje stowarzyszenie "Oszukana Wieś", a dzień później na drogi w woj. zachodniopomorskim wyjedzie rolnicza Solidarność. Gdzie dokładnie odbędą się strajki? Ile potrwają?
Rolnicy mają dość. W związku z trudną sytuacją w rolnictwie, spowodowaną m. in. napływem dużej ilości zbóż z Ukrainy, w najbliższych dniach odbędą się protesty w kilku województwach w Polsce.
Protesty „Oszukanej wsi” w woj. lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim
2 lutego w czwartek o godz. 10.00. rolnicy ze stowarzyszenia Oszukana Wieś rozpoczną 24-godzinną blokadę granic z Ukrainą w woj. lubelskim w miejscowościach Okopy (Dorohusk) i Lubycza Królewska, w woj. podkarpackim w Korczowej i Medyce oraz w woj. świętokrzyskim przy jednym z terminali zbożowych. Protest będzie polegać na zablokowaniu ruchu ciężarówek.
Jak informuje chełmska policja, w miejscowości Okopy na czas trwania protestu całkowicie wstrzymany zostanie przejazd samochodów ciężarowych na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 12 (prowadzącej do przejścia granicznego w Dorohusku) z drogą wojewódzką numer 816. (Hrubieszów-Włodawa). Ruch samochodów osobowych będzie odbywał się w miarę normalnie.
W ten sposób rolnicy ze stowarzyszenia „Oszukana wieś” chcą pokazać swoje niezadowolenie z nadmiernego importu zbóż z Ukrainy do Polski, przez który zostali z dużymi zapasami zbóż i rzepaku w swoich gospodarstwach. Dziś nie mają gdzie tego sprzedać, bo firmy paszowe i młyny są już zaopatrzone w surowiec. Ogromnej nadwyżce na naszym rynku nie pomaga też ograniczony popyt eksportowy.
- Ceny zbóż drastycznie spadły. Przewóz ziarna z Ukrainy miał się odbywać tranzytem, ale nasz kraj został nim dosłownie zasypany. I teraz jest tak, że nasze zboże jakościowe chwilowo wypłynęło z kraju, a został ten syf z Ukrainy. Niestety, nadal jest problem ze zbożem technicznym, które miało pójść na opał, a poszło na młyny. Więc nie tylko rolnicy są oszukiwani, ale i konsumenci - mówi nam Piotr Olszewski, jeden z koordynatorów protestu w Dorohusku.
Zachodniopomorskie: rolnicy będą protestować w 10 powiatach
Dzień później protesty organizuje także NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych woj. zachodniopomorskiego. Tamtejsi rolnicy rozpoczną blokady dróg, które stopniowo obejmą całą Polskę. Akcja ma potrwać miesiąc – do 3 marca. W woj. zachodniopomorskim 3 lutego rolnicy będą strajkować w 10 powiatach: Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Gryfice, Goleniów, Stargard , Pyrzyce, Choszczno, Łobez, Szczecinek.
- Protest przybierze formę strajku kroczącego. Jako pierwsza będzie protestować Solidarność Zachodniopomorska. W kolejnych dniach dołączą kolejne województwa i w ten sposób protest obejmie całą Polskę – mówi Emil Mieczaj, zastępca przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.
Rolnicy domagają się:
- wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego importu zbóż i rzepaku z Ukrainy.
- ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji.
- utrzymania opłacalności produkcji rolnej.
- uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice naszego kraju.
Gdzie odbędą się protesty Zachodniopomorskiej Solidarności RI?
Powiat kołobrzeski
Rolnicy spotkają się o godz. 11.00. w miejscowości Ramlewo gm. Gościno na DK nr 6 w kierunku Koszalina. Przewidziany jest przejazd ciągnikami do miejscowości Krzywopłoty, gdzie o godz. 12.00 zostaną odczytane postulaty i odbędzie się spotkanie z rolnikami.
Powiat białogardzki
Rolnicy z powiatu białogardzkiego dołączą do protestu kołobrzeskiego na DK nr 6.
Powiat gryficki
Część rolników z powiatu gryfickiego z gminy Płoty dojeżdża również do protestu kołobrzeskiego. W powiecie Gryfino protest organizują także Kółka Rolnicze. Przejazd ma się odbyć z miejscowości Banie do Pyrzyc i z powrotem.
Powiat łobecki
Na terenie pow. łobeskiego protest rozpocznie się o godz. 11:00 zbiórką uczestników w Siedlicach oraz w miarę potrzeb przy bocznicy kolejowej w Węgorzynie. Następnie protestujący rolnicy przejadą ciągnikami do Łobza, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się manifestacja na pl. Sybiraków. W czasie manifestacji w godz. 12.00 – 13.30, z ruchu zostanie wyłączona część ul. Niepodległości, na której zaparkują ciągniki.
Powiat koszaliński
W tym powiecie akcja protestacyjna odbędzie się w dwóch gminach. Będzie podzielona na dwa etapy. O godzinie 10.15 rozpocznie się protest w gminie Będzino pod młynami w Stoisławiu. Następnie rolnicy przejadą ciągnikami do miejscowości Biesiekierz. Tam połączą się z protestem zaczynającym się w Biesiekierzu o godzinie 11.00 na parkingu przy drodze krajowej nr 6. Następnie udadzą się w stronę Koszalina, gdzie zawrócą na rondzie Łupaszki z powrotem do miejscowości Biesiekierz.
Powiat szczecinecki
W mieście Szczecinek odbędzie się protest główny o godzinie 11.00. Miejsce zgromadzenia będzie na ulicy Poprzecznej, następnie odbędą się kilkukrotne przejazdy ulicą Bugno w kierunku DK11 i DK11 do ulicy Poprzecznej.
O godzinie 9.30 rozpocznie się też protest w Barwicach, na targowisku przy ulicy Dworcowej. Potem nastąpi przejazd ulicami: Dworcową, Wojska Polskiego, Plac Wolności, Bolesława Chrobrego i 1000-lecia. Dalej drogą wojewódzką nr 172 do Szczecinka, a potem na ulicę Poprzeczną.
W gm. Borne Sulinowo protest rozpoczyna się o godz. 10.00 na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką DW20, następnie przejedzie DW20 do Szczecinka do ulicy Poprzecznej.
W gminie wiejskiej Szczecinek:
- w miejscowości Marcelin o godzinie 10.00 rozpocznie się protest w okolicy sali wiejskiej. Następnie odbędzie się przejazd ciągników w kierunku ul. Poprzecznej.
- z miejscowości Omulna o godzinie 10.00 rozpocznie się protest w ciągu Dk11 w kierunku ul. Poprzecznej.
Powiat stargardzki:
Rolnicy z gminy Stargard spotkają się w Krąpielu i udadzą się do Wapnicy. Natomiast rolnicy z gminy Chociwel, Pyrzyc i Myśliborza udadzą się do Stargardu.
Powiat goleniowski
Rolnicy z tego powiatu przejadą ciągnikami do Stargardu.
Powiat choszczeński
W powiecie choszczeńskim będą dwie akcje protestacyjne. Z Choszczna rolnicy skierują się do Wapnicy.
Kamila Szałaj, fot. Solidarność RI
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy