Nowe ogniska ptasiej grypy na Warmii i w Wielkopolsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe ogniska ptasiej grypy na Warmii i w Wielkopolsce

31.01.2020autor: Michał Czubak

Nowe ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce i na Warmii. Dziesiątki tysięcy ptaków zostało przeznaczonych do utylizacji, a kolejne rynki zamykają się lub mocno ograniczają napływ mięsa i produktów pochodzenia drobiowego z Polski.

Już 16 ognisk choroby ptasiej grypy w Polsce

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że tylko w tym roku na terenie kraju ujawniono już 16 ognisk wysoce zjadliwej grypy (HPAI) u drobiu. Nowe ogniska zostały ujawnione w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach. W obu tych przypadkach chodzi o indyki rzeźne. Liczba

r e k l a m a

W Wielkopolsce do wybicia ponad 30 tys. ptaków

W Wielkopolsce szczep wirusa HPAI podtypu H5N8 znaleziono w hodowli liczącej 36 183 indyczek rzeźnych, położonym miejscowości Stary Widzim, w gminie Wolsztyn, w powiecie wolsztyńskim. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Ognisko na Warmii i Mazurach

Z kolei na Warmii i Mazurach wirusa choroby zauważono w indykach rzeźnych w gospodarstwie znajdującym się miejscowości Rąbity, w gminie Zalewo, w powiecie iławskim. Tam do utylizacji przeznaczono 23 351 ptaków.

Rynki reagują na chorobę

W związku z występowaniem na terenie kraju ptasie grypy rynki światowe zareagowały i znacznie ograniczyły import polskiego mięsa drobiowego. Od 23 stycznia władze Hongkongu wydały tymczasowy zakaz importu z powiatu legnickiego mięsa drobiowego (tusz, elementów, podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Identyczna sytuacja dotyczy eksportu tych produktów na rynek filipiński. Jest jednak odstępstwo od tej reguły, o czym informuje w komunikacie GIW „Mrożone mięso drobiowe z datą uboju/przetwarzania 21 dni przed wybuchem ognisk HPAI zostanie wpuszczone na rynek Filipin, zgodnie z wymogami kwarantanny.”

Ograniczenia w tym zakresie dotyczą również rynków białoruskiego i kubańskiego. Oba te państwa zdecydowały się na zakaz wwozu mięsa drobiowego i produktów mięsnych drobiowych z całego terytorium Polski – dla Kuby – i z terenów województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego dla Białorusi.

Michał Czubak
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa: jakie obowiązki i zakazy dotyczą rolników?

W związku z potwierdzeniem wystąpienia grypy ptaków na przełomie 2019 i 2020 roku hodowców drobiu na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym, wyznaczonych wokół ognisk, obowiązują nakazy i zakazy wynikające z rozporządzenia wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii. Jednocześnie na terytorium całego kraju obowiązują zasady dotyczące bioasekuracji.

czytaj więcej

Ptasia grypa – jak chronić kurniki przed chorobą?

Przełom roku okazał się nie najlepszy dla producentów drobiu. Od 31 grudnia ub.r. odnotowywane są bowiem w kraju kolejne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. W kolejnych fermach wybijane są tysiące sztuk drobiu, a liczby wciąż się zmieniają, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Jak przekonują służby, spożywanie poddanego obróbce termicznej mięsa drobiowego jest bezpieczne dla ludzi.

czytaj więcej

Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. 65 tys. kur do wybicia. Nowe ognisko też na Lubelszczyźnie

Ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie w południowej Wielkopolsce pod Ostrowem Wlkp. Ze względu na wirus H5N8 zostanie zutylizowanych aż 65 tys. kur niosek. Nowe ognisko ptasiej grypy pojawiło się znów na Lubelszczyźnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)