KSC nie jest zainteresowania zakupem buraków? Oburzeni plantatorzy organizują protest
Plantatorzy buraków cukrowych z Krajowej Spółki Cukrowej ogłosili pogotowie protestacyjne. Jeśli nie dogadają się z KSC, zorganizują strajk w Warszawie. Czego się domagają?
W liście producentów buraka cukrowego skierowanym na ręce Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych czytamy, że sektor buraków cukrowych jest w bardzo poważnym kryzysie, a brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy buraków.
Rolnicy masowo rezygnują z uprawy buraków
Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z już podpisanych umów kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową.
Dlatego znaczna część plantatorów zwiększyła areał ozimin, a na wiosnę pozostawiła pola głównie pod kukurydzę. Z tych powodów konieczne jest podwyższenie ceny za buraki cukrowe.
KSC nie chce się zgodzić na podwyższenie ceny za buraki cukrowe
Dotychczasowe negocjacje pomiędzy Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC SA, jako reprezentantem wszystkich rolników dostarczających surowiec do Spółki a KSC nie przyniosły efektów. Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 12 stycznia podczas którego Zarząd KSC S.A. oświadczył, że nie wyraża zgody na podwyższenie ceny za buraki cukrowe na rok gospodarczy 2022/23.
- Decyzję Zarządu KSC S.A. odbieramy jednoznacznie jako brak zainteresowania zakupem buraków, marginalizację plantatorów i całego sektora buraków. Bierna postawa Zarządu KSC będzie skutkowała pogłębieniem już istniejących problemów, znacznym zmniejszeniem produkcji cukru, a w dalszej konsekwencji koniecznością wyłączenia z produkcji niektórych zakładów (w szczególności na Lubelszczyźnie) – napisał Krzysztof Nykiel, prezes Zarządu Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Józef Pawela, przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A.
Jeśli KSC nie ustąpi, plantatorzy buraka będą protestować
Dlatego od 12 stycznia plantatorzy buraków cukrowych z KSC rozpoczęli przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej, która odbędzie się 24 stycznia 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ale jednocześnie zaznaczają, że protest to ostateczność i cały czas są przygotowani do rozmów z Zarządem KSC.
Czego domagają się producenci buraka cukrowego?
Plantatorzy uważają, że ich żądania są uzasadnione, racjonalne i obejmują w szczególności:
- znaczne podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych;
- znaczne podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.
- Spełnienie powyższych warunków będzie skutkowało odwołaniem akcji protestacyjnej. W innym przypadku akcja protestacyjna będzie trwać do skutku, czyli spełnienia przez Zarząd KSC S.A żądań plantatorów – czytamy w liście skierowanym do Jacka Sasina.
wk, fot. KSC
Najważniejsze tematy