Kołodziejczak: premier boi się umocnienia rolników, dlatego z nami nie rozmawia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kołodziejczak: premier boi się umocnienia rolników, dlatego z nami nie rozmawia

23.08.2021

- Premier zdaje sobie sprawę z tego, jak duża siła i zryw wolnościowy tkwi w rolnikach. Wie, że protesty mogą być początkiem naszego umocnienia, dlatego z nami nie rozmawia – mówi Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii w rozmowie z Krzysztofem Wróblewskim, redaktorem naczelnym Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Red. Krzysztof Wróblewski: Związek Zawodowy Solidarność doprowadził do przemian w Polsce. Wy też domagacie się zmian, ale premier nie chce się z wami spotykać, pod pretekstem, że Agrounia jest polityczna. Jak pan to skomentuje w przeddzień rolniczych protestów?

Michał Kołodziejczak: Wydaje się, że historia zatoczyła koło. Nawiązał pan do Solidarności, a te ruchy miały swój początek właśnie w rolnikach.  W latach 70-tych to rolnicy zaczęli spotykać się tak jak my – od remizy do remizy, od miejsca, do miejsca.  I wtedy też byli mocno dyskryminowani – nie pozwolono im zarejestrować związku zawodowego. Stało się dopiero kilka miesięcy po podpisaniu porozumień w Rzeszowie. Wtedy władza też nie chciała dać podmiotowości rolnikom. Ja mam wrażenie, że dzisiaj jest podobny czas - premier zdaje sobie sprawę z tego, jak duża siła i zryw wolnościowy tkwi w rolnikach i że protesty mogą być początkiem ich umocnienia. Dlatego nie chce na to pozwolić. Dla mnie to jest bardzo przykre i niezrozumiałe, że premier nie chce się z nami spotkać. Przecież codziennie upada 250 gospodarstw hodujących świnie!

- Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.  Żal mi obecnej i przyszłej władzy, bo komu za 2 czy 3 lata będzie dziękowała za trud na dożynkach, jak rolników nie będzie? Dożynki staną się fikcją.

- Ja myślę, że już dzisiaj dożynki są trochę fikcją i teatrem, który wykorzystuje premier czy prezydent. Przecież w miniony weekend widzieliśmy najważniejszych polityków na uroczystościach dożynkowych, podczas których mówili, że mamy w Polsce suwerenność żywnościową i bardzo dużą produkcję. A moim zdaniem oni mocno mylą wysoką produkcję z zarabianiem na eksporcie żywności. Przecież na eksporcie nie wzbogacają się rolnicy - od rolników żywność jest tanio kupowana, a dopiero później sprzedawana z dużą marżą. Dlatego tutaj jest potrzebne silne państwo, które będzie kontrolowało to, by rolnik mógł zajmować się produkcją, nie będąc przy tym oszukiwanym, i by eksport polskich produktów stawał się coraz większy. Wynikiem tego będzie coraz wyższa produkcja i coraz lepszy standard pracy. Niestety, o tym się nie mówi, ale praca na roli jest wykonywana często ponad siły, zużytym sprzętem. Jak myślę o tej ustawce premiera z wypożyczonym sprzętem, stają mi przed oczami wypadki z ubiegłego tygodnia, w których rolnicy stracili swoje życie…  

- Też stan psychiczny ma wpływ na wypadki. Rolnicy są przemęczeni, zrozpaczeni, nie mają motywacji do pracy. Myślą tylko o tym, że wiszą nad nimi kredyty do spłacenia…

- Niestety, tydzień temu duży sprzedawca warchlaków i prosiąt odebrał sobie życie. Wstawiał zwierzęta ludziom na kredyt, bo miał nadzieję, że sytuacja się unormuje, ale niestety – tendencja się nie odwróciła. Dzisiaj z kolei zadzwonił do mnie rolnik, który w tamtym tygodniu dostał decyzję od weterynarii, że nie może sprzedawać świń i niestety… dostał wylewu. Kilka dni temu słyszeliśmy też o tragicznym wypadku, gdy kombajn wciągnął człowieka. Niestety, nie udało się go uratować.

- Czy nadal jest od furtka dla premiera Morawieckiego, by siadł z Wami przy stole i porozmawiał o doraźnych działaniach ratujących kondycję polskiego rolnictwa?

My czekamy, by porozmawiać na temat punktów, które mamy przygotowane dla premiera Morawieckiego. Przecież to on dzisiaj stanowi władzę, to on dzisiaj podejmuje decyzje, to on wywiera wpływ na swoich ministrów.  Chcemy dzisiaj w szczególności rozmawiać o tym, że trzeba stworzyć plan obrony polskich gospodarstw przed zadłużeniem, powstałym na skutek przyczyn niezależnych od rolnika, jak np. choroby zakaźne. Musi być plan rządowy na walkę z chorobami zakaźnymi zwierząt. Musi być stanowcza odpowiedź rządu, że nie zgadza się na uznanie Polski za kraj z bakteriozą pierścieniową ziemniaków. Przecież my przez to nie możemy dzisiaj eksportować naszych ziemniaków. Nie możemy tez sprzedawać świń – bo ASF, a za chwilę nie będziemy mogli stawiać budynków inwentarskich - bo się to przyjezdnym nie podoba.

Całą rozmowę obejrzysz w poniższym filmie. A jutro od rana zapraszamy do śledzenia naszego portalu i profilu na FB. Specjalnie dla Was będziemy relacjonować to, co dzieje się na protestach rolników w całej Polsce!

Notowała Kamila Szałaj

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protesty rolników - gdzie i dlaczego rolnicy strajkują? [NA ŻYWO]

W aż 14 miejscowościach dziś i jutro odbędą się protesty rolników. Towarzyszymy im z naszą kamerą. Na bieżąco będziemy Wam relacjonować przebieg strajków: tu i na naszym profilu FB. Zobacz, gdzie i dlaczego blokowane są drogi. 

czytaj więcej

Protesty rolników: Gdzie odbędą się blokady dróg? [LISTA]

Znamy już listę miejscowości, w której w dniach 24-25 odbędą się protesty rolników. Zobacz, gdzie możesz przyłączyć się do strajku!

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)