Kierowca autobusu przemycał środki ochrony roślin. Wpadł na granicy w Medyce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kierowca autobusu przemycał środki ochrony roślin. Wpadł na granicy w Medyce

18.04.2021autor: Krzysztof Janisławski

Celnicy udaremnili kolejne w tym roku próby przemytu znacznych ilości środków ochrony roślin z Ukrainy. Przemytnicy wpadli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu na Podkarpaciu.

Kierowca autobusu zatrzymany na granicy w Medyce

Celnicy z Medyki znaleźli przemycane chemikalia w autokarze wjeżdżającym do Polski. W bagażach kierowcy autobusu odkryli 96 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 24 kg. Towar nie został zgłoszony do kontroli a kierowca nie miał dokumentów wymaganych przy przewozie przez granicę tego rodzaju towarów. - Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej mu kary zabezpieczono 4 tys. zł – poinformowała w piątek Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

r e k l a m a

Przemyt środków ochrony roślin udaremniony także w Budomierzu

Na nielegalnym transporcie środków ochrony roślin przyłapany został także obywatel Ukrainy przekraczający polsko-ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS znaleźli 14 litrów i blisko 3 kg niezgłoszonych do kontroli chemikaliów. Nielegalny transport przez granicę środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zakończył się dla mężczyzny wszczęciem postępowania karnego skarbowego i wpłatą 2 tys. złotych na poczet grożącej kary grzywny.

Preparaty przemycane z Ukrainy mogą zniszczyć plantację

KAS przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia. To preparaty o nieznanym składzie i działaniu a ich użycie może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska i ludzi. Od początku roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 300 kg/l środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Krzysztof Janisławski

Fot. KAS

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki dłużej chronione dzięki większej dawce Mospilan 20 SP

Firma Sumi Agro Poland 10 maja 2021 roku, na mocy decyzji MRiRW, wprowadziła zmianę w etykiecie insektycydu Mospilan 20 SP polegającą na zwiększeniu maksymalnej dawki stosowanej w uprawie ziemniaka. Zwiększenie maksymalnej dawki oznacza jeszcze dłuższy okres ochrony plantacji ziemniaczanych przed stonką.

czytaj więcej
Aktualności

Producenci zbóż alarmują ministra Pudę: bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone!

Spadek plonów oraz wzrost kosztów produkcji to czarny scenariusz przed jakim ostrzegają producenci roślin zbożowych w związku z procesem wycofywania środków ochrony roślin. Napisali w tej sprawie list otwarty do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, w którym zwracają uwagę, że zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. 

czytaj więcej

Co rolnik ma zrobić z opakowaniami po pestycydach?

Używanie pestycydów w praktyce rolnej jest oczywistością i nie da się bez nich obejść. Presja szkodników, chwastów oraz chorób jest zazwyczaj zbyt duża, aby uprawy poradziły sobie bez wspomagania. Ale każdy pestycyd ma swoje opakowanie, które powinno zostać zutylizowane. Co zatem rolnik ma zrobić z opakowaniami po ŚOR?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)