I Kongres Sportu Wiejskiego. Jak zachęcić wieś do sportu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

I Kongres Sportu Wiejskiego. Jak zachęcić wieś do sportu?

16.10.2021autor: Kamila Szałaj

Brak infrastruktury sportowej na wsiach, zaniedbane zajęcia sportowe pozalekcyjne i zbyt mała liczba animatorów zachęcających do aktywności fizycznej na wsiach – to główne przeszkody w rozwoju sportu na obszarach wiejskich. O tym, jak przezwyciężyć te problemy i upowszechnić sport w małych miejscowościach rozmawiali uczestnicy I Kongresu Sportu Wiejskiego. Obejrzyj film pod artykułem!

Na początku października w Warszawie odbył się I Kongres Sportu Wiejskiego. Działacze Lokalnych Zespołów Sportowych, trenerzy, nauczyciele, medaliści olimpijscy, naukowcy, samorządowcy i politycy z całej z Polski spotkali się w Polskim Centrum Olimpijskim, by wspólnie dyskutować o  rozwoju kultury fizycznej na terenach wiejskich. Celem rozmów było sformułowanie wniosków, które zostaną przekazane rządzącym, władzom samorządowym oraz organizacjom społecznym. W oparciu o te postulaty będą tworzone programy profilaktyki zdrowotnej i wsparcia sportu na terenach wiejskich.

- W strukturach Polskiego Komitetu Olimpijskiego po raz pierwszy w historii powołano Komisję Sportu Wiejskiego, która podjęła się organizacji Kongresu. Spotkaliśmy się w tak dużym gronie, by zapoznać się z dobrymi praktykami, jakie stosują inne gminy czy powiaty – zaznaczył Krzysztof Piasek, Przewodniczący Komisji Sportu Wiejskiego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

r e k l a m a

Sport na wsi kuleje

Taka próba zdiagnozowania sportu wiejskiego jest niezwykle potrzebna, bo sport na wsi ma się coraz gorzej. Nie tylko dlatego, że brakuje pieniędzy na inwestycje w boisko czy halę sportową, ale także dlatego, że dzieci i młodzież nie czują potrzeby aktywności fizycznej. Po prostu wolą spędzać czas w domu przy komputerze. Potrzebne są więc innowacyjne rozwiązania w promocję kultury fizycznej i zdrowego stylu życia. Sporym problem jest także brak lokalnych animatorów, którzy zachęciliby ludzi do uprawiania sportu.

- W woj. Pomorskim 7 lat temu były 73 drużyny piłkarskie juniorów, dziś jest ich 14 – wyliczył Piotr Klecha, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS i dodał, że dużą przeszkodą w rozwoju sportu na wsi jest też nastawienie władz samorządowych.

- Jeśli samorząd wie, jak ważny jest sport, znajdzie na to pieniądze. W przeciwnym wypadku, inwestycje w obiekty sportowe będzie odkładał na później – powiedział. 

Na zdrowie po pandemii

A sport na wsi, zwłaszcza po pandemii, potrzebny jest bardzo. Dzieci i młodzież po powrocie do szkół muszą nadrobić braki kondycyjne.

- Niestety, niekoniecznie mają na to ochotę. Dlatego ważne jest, byśmy zintensyfikowali popularyzację aktywności fizycznej na obszarach wiejskich – podkreślił dr Konrad Burdyka z Polskiej Akademii Nauk.




dr Konrad Burdyka z Polskiej Akademii Nauk

Z kolei Jakub Kalinowski, Prezes Fundacji V4Sport zwrócił uwagę, że warto zastanowić się nad tym, jak zwiększyć aktywność nie tylko w samej szkole, ale także np. W drodze na lekcje.

-  Dzieci nie muszą być dowożone, można je zachęcić do samodzielnego przyjścia – wyjaśnił.

Ludowe Zespoły Sportowe - ambasadorzy sportu na wsi

Obecnie w Polsce głównymi organizatorami sportu na wsi są Ludowe Zespoły Sportowe,  zrzeszające kluby sportowe działające w małych miejscowościach. Od 75 lat upowszechniają sport i promują aktywny wypoczynek. Dziś w naszym kraju działa ponad 6 tysięcy takich ludowych klubów gromadzących prawie 200 tys. Członków. Dlatego uczestnicy Kongresu jednoznacznie ocenili, że LZS-y muszą być lepiej dofinansowane, by w jeszcze większym stopniu dbać o zdrowego ducha w zdrowym ciele na wsi.

- Rolą LZS-ów jest dotarcie do najmniejszych miejscowości. Chcemy, by w każdej wsi był jakiś animator sportu, który wyłowi talent i spowoduje, że on się nie zmarnuje. W gminie Luzino na Pomorzu, gdzie jestem Dyrektorem Ośrodka Sportu, uchowała się u Liga Sołecka. W każdej wsi prowadzimy zajęcia rekreacyjno-sportowe. Trenuje tam 600 dzieci i 300 dorosłych – wyliczył Piotr Klecha.

Z małych wsi na olimpijskie areny

I pewnie mało kto wie, ale właśnie w klubach LZS swoje pierwsze kroki w karierach sportowych stawiali najwybitniejsi polscy sportowcy.

- W LZS-ach faktycznie rodzą się perełki, przyszłe gwiazdy sportu i nadzieje olimpijskie. Właśnie z takich klubów LZS wywodzi się Adam Małysz, Kamil Stoch czy Wojciech Nowicki - mistrz olimpijski z Tokio – przypomniał Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy. W związku z tym na I Kongresie Sportu Wiejskiego nie mogło zabraknąć medalistów olimpijskich. Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Wroński i Leszek Kosedowski.

- Sport dał mi wszystko. Dziś jestem szczęśliwy, że miałem okazję w moim małym miasteczku wstąpić do klubu LZS. To był początek mojej drogi do kariery olimpijskiej – powiedział Leszek Kosedowski, bokser, medalista olimpijski.

Kamila Szałaj 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

75 lat sportu ludowego. Zobacz zdjęcia z Muzeum Sportu Wiejskiego

Ludowe Zespoły Sportowe przez 75 lat swojego trwania zapisały się piękną kartą w historii polskiego sportu. Chcąc podkreślić zasługi LZS i ich piękną tradycję, działacze zrzeszenia rok temu zainicjowali powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego. Dziś wiadomo już, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. Pierwsze takie muzeum w Polsce powstanie na Pomorzu.

czytaj więcej

Wilkowice - wieś w różach zakochana

Bywa, że pomysł na wioskę tematyczną rodzi się w jedną noc, a bywa i tak, że dojrzewa latami. Trochę tak było z Wilkowicami w gminie Rawa Mazowiecka, które dziś są Różaną Wioską. Opowiedziała nam o tym Janina Kwiatkowska, która prowadzi Kwiatkową Zagrodę. Jest dowodem na to, że można zaczynać od niewielkiego, a metoda małych kroków przynosi efekty.

czytaj więcej

Więcej autobusów będzie kursować na wieś. Przewoźnikiem... PKP

Rząd chce przywrócić autobusowe połączenia PKS w mniejszych miejscowościach. Przewoźnikiem mają być... Polskie Koleje Państwowe. Kiedy i gdzie autobusy pod szyldem PKP ruszą w trasy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)