1500 rolników stworzyło żywy łańcuch. Protestowali przeciwko pomysłom Brukseli [FOTO, WIDEO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

1500 rolników stworzyło żywy łańcuch. Protestowali przeciwko pomysłom Brukseli [FOTO, WIDEO]

26.11.2022autor: Kamila Szałaj

Niemieccy rolnicy mają dość. Ich zdaniem polityka UE doprowadzi do szybkiej likwidacji gospodarstw. Dlatego zaprotestowali wczoraj w wielu miejscowościach m.in. przeciwko ograniczaniu stosowania środków ochrony roślin. Utworzyli żywy łańcuch z 1500 osób i w symbolicznej paczce zwrócili Komisji Europejskiej cały pakiet zaproponowanych przez nią działań.  

Wczoraj w Niemczech w wielu miejscowościach Dolnej Saksonii i Turyngii odbyły się protesty rolników. Sprzeciwiali się ograniczaniu stosowania pestycydów przez KE. Apelowali także o przejrzyste procedury dzierżawy ziemi i zarządzanie rosnącą populacją wilków, które coraz częściej zagryzają bydło.

r e k l a m a

Żywy łańcuch z 1500 rolników. Rolnicy protestowali przeciwko nowej polityce rolnej UE

Największa manifestacja miała miejsce w Goslarze – mieście powiatowym Dolnej Saksonii, gdzie odbywała się konferencja ministrów środowiska. By zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się rolnicy aż 1500 farmerów utworzyło przez cały rynek żywy łańcuch – stanęli z transparentami jeden obok drugiego. 


Rolnicy: pomysły Brukseli spowodują likwidację gospodarstw w Niemczech. „To ekokolonializm”

Holger Hennies, wiceprzewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników skrytykował Zielony Ład i zbliżający się całkowity zakaz stosowania pestycydów na obszarach chronionych. W jego ocenie nadmierna redukcja pestycydów zachwieje bezpieczeństwem produkcji żywności.

Hennies ostrzegł, że ograniczenia narzucone przez KE spowodują likwidację gospodarstw w Niemczech. 

- Część produkcji żywności musiałaby zostać przesunięta poza UE. To jest ekokolonializm – powiedział. I dodał, że jeśli UE przepchnie przepisy, "zacznie brakować żywności, jej ceny mocno pójdą w górę, a rolnicy będą zrujnowani".

Landvolk Cellfot. Landvolk Cell

Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników Joachim Rukwied ostro podkreślił, że odrzuca ogólne cele redukcji środków ochrony roślin i nawozów, jeśli nie będzie sensownych alternatyw.

Kilku przybyłym na protest niemieckim ministrom środowiska Hennies wręczył kolorowe pudło z zapakowanym pakietem propozycji KE z adnotacją „zwrot do Brukseli”. Był to symboliczny znak, że niemieccy rolnicy nie chcą realizować unijnych pomysłów.

fot. Landvolk Cell

„My, młodzi rolnicy, nie mamy przyszłości z propozycjami Brukseli”

Markus Santelmann, wiceprzewodniczący gminy wiejskiej Celle zaznaczył, że rolnicy nie akceptują pomysłów KE, które ograniczają produkcję rolną. 

- Potrzebujemy wyraźnego zaangażowania naszych polityków na rzecz krajowego. My, młodzi rolnicy, nie mamy przyszłości z propozycjami Brukseli – mówił Santelmann.

fot. Thüringer Bauernverband

Rolnicy apelują o wilki i dzierżawy

Rolnicy zaapelowali też o uporządkowanie kwestii związanej z wilkami, których ostatnio mocno przybywa. Zagryzają bydło, a hodowcy nie mogą skutecznie chronić stad.

Kolejnym postulatem niemieckich rolników była większa przejrzystość procedury związanej z dzierżawą publicznych gruntów. Skrytykowali dotychczasowy przepis dający przydział w oparciu o najwyższa cenę. 

oprac. Kamila Szałaj, fot. główne: 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polska ma do zaoferowania rolnikom głównie trud i łzy

Rzeczpospolita dla chłopów, włościan czy rolników nigdy nie była łaskawa. A rocznica wybuchu powstania z 1830 r. to dobra okazja, aby o tym przypomnieć. Także III RP miała swoim obywatelom trudniącym się rolnictwem do zaoferowania głównie trud i łzy.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)