Ważna inwestycja w gminie Stopnica jest już na ukończeniu. To inkubator przetwórstwa rolnego w Strzałkowie.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ważna inwestycja w gminie Stopnica jest już na ukończeniu. To inkubator przetwórstwa rolnego w Strzałkowie.

18.02.2022autor: Patrycja Bernat

Działanie inkubatora ma sprzyjać dywersyfikacji źródeł dochodu rolników. Założeniem projektu jest ograniczenie roli pośredników w sprzedaży płodów rolnych takich jak owoce i warzywa, a tym samym promocja „krótkiego łańcucha dostaw”.

Burmistrz Miasta i Gminy Stopnica Ryszard Zych podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn. „Wspieranie rozwoju gospodarczego gminy Stopnica poprzez inwestycje w infrastrukturę służącą przetwarzaniu produktów rolnych – Inkubator Przetwórstwa Rolnego”. Zakład Remontowo-Budowlany, Roman Olszowy z siedzibą w miejscowości Kosowy został wykonawcą robót. Umowa opiewa na kwotę około 1,3 mln złotych. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na kwotę 433 950 zł.

Ominąć pośredników

Sytuacja na rynku wskazuje jasno na jedną tendencję - skupianie produktów po niskich cenach i późniejsza ich sprzedaż przez pośredników za dużo wyższe stawki. Głównym celem wdrożenia projektu jest zmiana postrzegania płodów rolnych przez rolnika. Owoce i warzywa nie mają być końcowym produktem, a stać się surowcem, który można przetworzyć na towar o dłuższej przydatności do spożycia takie jak susz owocowy i warzywny lub soki.

r e k l a m a

700 ton owoców rocznie

Na inwestycje składa się przebudowa, rozbudowa oraz zmiana użytkowania istniejącego już budynku gospodarczego w Strzałkowie. Obiekt zostanie również wyposażony w linie technologiczną do produkcji soków o wydajności ok. 700 ton owoców rocznie oraz suszarnię kontenerową o wydajności 30 ton owoców i warzyw.

Inkubator przetwórstwa rolnego, funkcjonować będzie w dwóch wariantach.

- W pierwszym urządzenia inkubatora udostępniane będą osobom zainteresowanym przetworzeniem posiadanych płodów rolnych-owoców, warzyw na sok bądź susz. Rolnik lub klient uczestniczył będzie w procesie produkcji. Będzie on musiał jednak spełniać określone przepisami prawa warunki sanitarno-epidemiologiczne. Drugą opcją jest ta, kiedy pracownik zatrudniony na potrzeby funkcjonowania inkubatora przyjmował będzie dostarczony przez rolnika surowiec celem jego przetworzenia na finalny produkt. Rolnik lub klient nie będzie uczestniczył w procesie produkcji-wyjaśnia Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza.

Nad produkcją zawsze będzie czuwał pracownik inkubatora. Odpowiadał on będzie za obsługę między innymi linii technologicznej do produkcji soku i pozostałego wyposażenia inkubatora.

Inkubator jako działalność niekomercyjna

 W związku z niekomercyjnym charakterem inkubatora, wymagane będą jedynie opłaty, które będą pokrywać zwrot kosztów związanych z produkcją-woda, energia elektryczna, gaz.

Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju dopuściła już obiekt do użytkowania. Rozpoczęcie działalności inkubatora przewiduje się na wiosnę 2022 r.

Fot umig.stopnica

Źródlo: umig.stopnica/ echodnia.eu

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogłoszono przetarg na inkubator przemysłowy na terenie dawnej cukrowni

Jak poinformował w środę 23 marca 2022 roku starosta opatowski Tomasz Staniek w planach, na terenie byłej cukrowni jest Manufaktura Spożywcza oraz centrum logistyczne obrotu polską żywnością. 

czytaj więcej

Inkubator przemysłowy na terenie dawnej cukrowni

Ogłoszono przetarg na budowę inkubatora przemysłowego na terenie dawnej cukrowni we Włostowie w województwie Świętokrzyskim. 

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)