W Dakarze odbył się Festiwal Polskich Jabłek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Dakarze odbył się Festiwal Polskich Jabłek

22.12.2020autor: Kamila Szałaj

W siedzibie Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dakarze zorganizowano Festiwal Polskich Jabłek. Wydarzenie odbyło się w dniach 14 – 16 grudnia 2020 roku.

W organizację Festiwalu zaangażowany był KOWR, PAIH, Ambasada RP w Dakarze oraz Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”. Celem Festiwalu była promocja polskich jabłek na rynku senegalskim, a w efekcie zachęcenie lokalnych importerów i dystrybutorów owoców do ich importu. Polskie jabłka są już znane w Senegalu, jednak wolumen ich eksportu mógłby być znacznie większy.

W 2019 r. wzrost wolumenu eksportu jabłek w stosunku do 2018 r. wyniósł w odniesieniu do Afryki Zachodniej 246%. W ubiegłym roku wyeksportowano do tego regionu 664 tony jabłek. Największym partnerem handlowym dla Polski w regionie był Senegal, który zaimportował 288 ton polskich jabłek. Daje to ogromne nadzieje na wykorzystanie potencjału współpracy handlowej pomiędzy naszymi krajami w najbliższych latach.

Festiwal Polskich Jabłek w Dakarze
był częścią cyklu wydarzeń, których zadaniem było przybliżenie polskim przedsiębiorcom mało znanego rynku senegalskiego oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów handlowych w tym kraju, a finalnie wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych do Senegalu.

13 października 2020 roku KOWR zorganizował webinarium „Senegal – perspektywy rozwoju współpracy handlowej”. Dzięki przekazanej przez ekspertów z Ambasady RP i ZBH w Dakarze wiedzy, uczestnicy webinarium mieli możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi specyfiki rynku senegalskiego, a także z ciekawostkami nt. życia codziennego w Senegalu. 18 listopada 2020 roku odbyło się kolejne webinarium, zorganizowane przez KOWR we współpracy z ZBH w Dakarze, przybliżające polskim producentom i eksporterom jabłek preferencje senegalskich konsumentów oraz możliwości eksportu polskich jabłek do Senegalu oraz krajów ościennych.

Z okazji Festiwalu Polskich Jabłek w Dakarze przygotowany został specjalny biuletyn ZBH w Dakarze, poświęcony polskim jabłkom oraz branży sadowniczej, który ukazał się na początku grudnia br. Dodatkowo w senegalskiej prasie (Soleil i Dakar Actu) ukazały się artykuły zachęcające miejscowych importerów do zapoznania się z polską ofertą w zakresie świeżych jabłek, których próbki zostały przesłane przez KOWR do Dakaru i Senegalczycy mogli ich skosztować na miejscu. W promocji polskich jabłek podczas Festiwalu wzięło udział łącznie 9 firm z branży sadowniczej.

Źródło o fot. KOWR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polskie jabłka po raz pierwszy dotarły na Tajwan!

Historyczna chwila dla polskich jabłek! 9 grudnia pierwsza partia tych owoców dotarła na Tajwan. Rynek ten jest dla nas niezwykle perspektywiczny, ponieważ przeciętny Tajwańczyk spożywa ponad 100 kg owoców rocznie.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)