Uwaga na przymrozki!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga na przymrozki!

09.04.2020

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Najbliższej nocy temperatura przy gruncie może spaść nawet do -5°C. Zimno będzie także z piątku na sobotę.

Dzisiejsza noc z przymrozkami

Dziś w nocy przymrozki mogą pojawić się na terenie trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

- W tych regionach w nocy z 8 na 9 kwietnia prognozuje się spadek temperatury do -2°C, przy gruncie do -5°C – wyjaśnia Piotr Ramza, synoptyk IMGW-PIB.

Przymrozki z piątku na sobotę

Zimna będzie także noc z piątku na sobotę. Przymrozki mogą pojawić się w znacznej części kraju, w ośmiu województwach.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia prognozujące spadek temperatury do -2 °C, a przy gruncie do -4 °C zostało wydane dla woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Z kolei w woj. mazowieckim i lubelskim przewidywany jest przymrozek do -1 °C, a przy gruncie do -2 °C.

Za nami mroźna noc

Zimna była także poprzednia noc (z 7 na 8 kwietnia) w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i  zachodniopomorskim. W południowych powiatach woj. małopolskiego termometry pokazały nawet -7,7 °C przy gruncie.

- Taką temperaturę – 7,7 °C  zanotowano w Łopusznej w woj. małopolskim. -7,4°C przy gruncie pokazały termometry w Radziechowach w woj. śląskim, a w Żubraczem w woj. podkarpackim -7,2 °C przy gruncie – poinformowała Alina Jasek-Kamińska synoptyk IMGW-PIB.

Natomiast w zachodniopomorskim najzimniej było w Wierzchowie: -5°C przy gruncie. Z kolei w świętokrzyskim najniższą wartość odnotowano w Sielcu: -4,8°C przy gruncie.

Instytut nie prognozuje żadnych przymrozków z 9 na 10 kwietnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.   jr

Fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Będzie program monitorowania suszy

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, w 2021 roku uruchomiony zostanie pilotażowy program satelitarnego monitorowania suszy rolniczej. Z kolei jeszcze w tym roku, wprowadzone zostaną zmiany w analizowaniu danych meteorologicznych.

czytaj więcej

Grozi nam susza rolnicza

Z uwagi na przebieg warunków pogodowych podczas tegorocznej zimy, szansą na nadrobienie deficytu wody były wiosenne opady. Tymczasem prognozy synoptyków nie są optymistyczne. Wraz ze wzrostem temperatur powietrza rosną szanse na to, że uprawy będą zagrożone skutkami suszy rolniczej.

czytaj więcej

Nie bójmy się przerzedzać!

W Europie Zachodniej w każdym roku, również po sezonie przymrozkowym, plonowanie jabłoni jest na stabilnym poziomie. Wynika to z dużej świadomości tamtejszych producentów, którzy zabieg przerzedzania wykonują corocznie. W Polsce natomiast regulowanie owocowania wciąż nie jest powszechną praktyką. Czas to zmienić.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)