USDA: Polska głównym dostawcą malin w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: Polska głównym dostawcą malin w UE

13.01.2021autor: Kamila Szałaj

Polska stała się największym producentem malin w Unii Europejskiej, chociaż ich uprawą na szerszą skalę zajmuje się stosunkowo od niedawna. W latach 2006-2016 uprawa tych owoców w naszym kraju podwoiła się - czytamy w najnowszym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA.

Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej oraz piątym – po Federacji Rosyjskiej, Meksyku, Serbii i Stanach Zjednoczonych – na świecie.

Z danych KOWR wynika, że w 2019 roku udział Polski w światowej produkcji malin wynosił około 13 proc., a w produkcji unijnej przekroczył 50 proc.

Natomiast analitycy USDA wyliczyli, że w ostatnich latach powierzchnia upraw malin w Polsce wzrosła do 29,3 tys. ha. 

Z najnowszego raportu USDA wynika, że w 2020 roku zbiory malin w Polsce osiągnęły 116. tys. ton. To aż o 53 proc. więcej niż rok temu. Ale tu należy zauważyć, że sezon 2019 był wyjątkowo nieudany, jeśli chodzi o zbiory tych owoców, głównie z uwagi na przymrozki i suszę. Generalnie przeciętne zbiory malin w Polsce wg KOWR wynoszą od 105 do 129 tys. ton. Za 70 proc. produkcji odpowiada woj. lubelskie.

USDA zwraca uwagę, że większość polskich gospodarstw nie jest nawadniana i jest uzależniona od sprzyjających warunków pogodowych. Ale pomimo wiosennej suszy i przymrozków, maliny dały dobre plony. Sytuację poprawiły letnie deszcze, zwłaszcza jeśli chodzi o odmiany jesienne.

W Polsce maliny zebrane jesienią stanowią 60 proc. całkowitego plonu. Owocują one do października. 

USDA zaznacza, że maliny w Polsce zbierane są ręcznie, ale w ostatnich latach występują problemy z siłą roboczą. W 2020 roku ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiły ukraińskim pracownikom wjazd do Polski, zwiększając koszty pracy dla lokalnych producentów.

Popularnymi odmianami malin uprawianymi w Polsce są m.in.: „Polana”, „Polka”, „Beskid”,
„Benefis”.

80 proc. naszych malin jest przetwarzanych na soki i dżemy. Polska stała się też głównym eksporterem mrożonych malin, zwłaszcza na rynek unijny. Ich odbiorcami są głównie Niemcy, Belgia, Wielka Brytania i Francja. 

Kamila Szałaj

oprac. na podst. USDA, KOWR, GUS
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowla Niwa ogłosiła konkurs na nazwę nowej polskiej odmiany malin

Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!” zapraszają do wzięcia udziału w quizie i konkursie na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny. Nazwa powinna być w języku polskim, łatwo wymawiana przez obcokrajowców.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)