Podsumowanie Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji – sadownicy chcą podwyżek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podsumowanie Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji – sadownicy chcą podwyżek

19.05.2022autor: Patrycja Bernat

W dniach od 17 do 18 maja 2022 roku odbył się Kongres Nowoczesnej Dystrybucji. Jest to wydarzenie, mające na celu wspieranie handlu w podążaniu za ciągłymi zmianami w branży retail, wprowadza innowacyjne pomysły i rozwiązania na polski rynek.

W trakcie kongresu przedstawiciele i prezesi kluczowych i międzynarodowych sieci handlowych działających w Polsce oraz koncernów FMCG rozmawiają na temat wyznaczenia strategicznych kierunków rozwoju sektora handlowego, który uwzględniać będzie aktualne trendy.
Pierwszego dnia kongresu miał możliwość wypowiedzieć się prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej Mirosław Maliszewski w bloku tematycznym „Z sadu i pola na salony”.

„Z sadu i pola na salony”

Podczas debaty rozmawiano o wyzwaniach dla rolnictwa i obecnej sytuacji. Sieci sklepów, aby generować jak najwyższy zysk, chcą mieć możliwie wysokie marże, a to jak wiadomo, kłóci się z interesem producentów, którzy mają coraz gorzej na rynku.



– Branża doświadczyła zerwania łańcuchów dystrybucji. Na 4 jabłka 3 eksportowaliśmy. Już w 2014 r. przerwany został eksport na rynek rosyjski. Konflikt z Białorusią przerwał kolejny łańcuch. Wojna zatrzymała całkowicie kanały dystrybucji do Rosji, Białorusi, Kazachstanu – opisywał sytuację branży Mirosław Maliszewski.

r e k l a m a
- Nie widzieliśmy dotąd dialogu między branżą detaliczną a naszą branżą. Sieci handlowe muszą się dostosowywać do spadku siły nabywczej ludzi i mogą to chcieć wykorzystywać. Trzeba jednak uwzględniać inflację na poziomie producenta. Nasza inflacja kosztowa jest dużo wyższa niż 10 proc, zważywszy na ceny nawozów, paliwa, przekracza 50 proc. w niektórych segmentach rynku. Jeśli handel będzie wykorzystywał przewagę podaży nad popytem, to będą konflikty – ostrzegł.

Rząd zapewnia o bezpieczeństwie żywnościowym, ale czy w przyszłości też będziemy bezpieczni?

– Możemy doprowadzić do sytuacji, że pewność produkcji rolnej nie będzie utrzymana, bo rolnicy nie wytrzymają warunków rynkowych – wskazał Poseł.



Źródło: polskiesadownictwo.pl
Fot: polskiesadownictwo.pl

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy unijni i polscy rolnicy stracą na umowie o wolnym handlu z Nową Zelandią?

Unia Europejska i Nowa Zelandia zakończyły 30 czerwca br. negocjacje umowy handlowej. Porozumienie, jak założono, stwarza nowe możliwości dla rolników i producentów żywności. Czy liberalizacja handlu nie wpłynie jednak niekorzystnie na unijne rynki rolne?

czytaj więcej

Pomoc dla sadowników czeka na podpis premiera

Do 30 czerwca sadownicy poszkodowani przez białoruskie embargo powinni złożyć wnioski o unijną pomocy. Na jej podstawie jabłka deserowe zostaną przeznaczone na przetwórstwo. Cena skupu wyniesie 30 groszy za kilogram.

czytaj więcej

Nadzwyczajna pomoc dla sadowników. Jakie jabłka będą kwalifikować się do wsparcia?

Będzie nadzwyczajna pomoc dla sadowników. W związku z białoruskim embargiem oraz wojną na Wschodzie Unia Europejska chce przeznaczyć pieniądze na zagospodarowane jabłek deserowych jako surowiec do przetwórstwa. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)