Ogromne wyzwania w łańcuchu dostaw żywności – oświadczenie czterech organizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromne wyzwania w łańcuchu dostaw żywności – oświadczenie czterech organizacji

22.04.2022autor: Patrycja Bernat

Wojna spowodowała ogromny kryzys humanitarny, ale również duże utrudnienia w łańcuchu dostaw żywności. Cztery światowe organizacje wydały wspólne oświadczenie, w którym nawołują Unię Europejską i rządy krajowe do działania. 

Cztery organizacje reprezentujące europejskich rolników, przetwórców żywności, detalistów, hurtowników jak czytamy w oświadczeniu Copa – Cogeca wzywają UE i rządy krajowe do udzielenia pomocy w następujący sposób:

Wsparcie energetyczne

Wszystkie elementy łańcucha dostaw, od rolnika i przetwórcy po hurtowników, detalistów i handlowców, potrzebują wsparcia, aby złagodzić skutki rosnących kosztów energii i ograniczyć utrzymującą się presję inflacyjną.

Integralność jednolitego rynku

Jednolity rynek musi działać skutecznie, aby zapewnić elastyczny łańcuch dostaw. Komisja Europejska powinna zapewnić ochronę produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, która ogranicza przepływ towarów rolnych, żywności, paszy oraz innych środków produkcji.

Etykietowanie

Przetwórcy i sprzedawcy detaliczni, hurtowi potrzebują pomocy w znalezieniu praktycznych i elastycznych rozwiązań w zakresie etykietowania, aby zapewnić konsumentom dokładne informacje, a jednocześnie reagować na szybko zmieniającą się dostępność składników. Nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa żywności lub dostępu konsumentów do właściwych informacji, a tam, gdzie to możliwe, preferować alternatywne produkty wyprodukowane w UE.

r e k l a m a

Realne przepisy

W pełni popieramy ogólne cele, jakimi są stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw żywności i zmniejszenia jego oddziaływania na środowisko, jednak treść i terminy wprowadzania regulacji powinny uwzględniać koszty ponoszone przez podmioty, które muszą je stosować, zwłaszcza w świetle obecnej i prawdopodobnie utrzymującej się presji inflacyjnej. Komisja powinna także przeciwdziałać zwiększaniu tych kosztów przez państwa członkowskie poprzez rygorystyczne wdrażanie prawodawstwa UE.

Jasna komunikacja

Europa ma wystarczającą ilość żywności i wydajny łańcuch dostaw na tyle, aby zaspokoić potrzeby konsumentów na całym kontynencie. Zwracamy się do UE i rządów krajowych o jasne przekazanie tego komunikatu, aby uniknąć panicznego kupowania i gromadzenia zapasów przez konsumentów.

Pokonać wąskie gardła

Wąskie gardła w transporcie w całym regionie europejskim powinny zostać odblokowane dla najbardziej strategicznych produktów żywnościowych poprzez wprowadzenie chronionych "Green lanes".

Pilnie prosimy osoby decyzyjne o współpracę z nami w tych trudnych czasach, aby pomóc nam w zapewnieniu europejskim konsumentom ciągłych dostaw bezpiecznej żywności po przystępnych cenach i wysokiej jakości.

Copa-Cogeca, Celcaa, EuroCommerce, Fooddrink Europe.

Oświadczenie dostępne: TUTAJ 
fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Realne przepisy, integralność rynku i jasna komunikacja – wyzwania w łańcuchu dostaw żywności

Cztery organizacje reprezentujące europejskich rolników, przetwórców żywności, detalistów, hurtowników jak czytamy w oświadczeniu Copa – Cogeca wzywają UE i rządy krajowe do udzielenia pomocy.

czytaj więcej
Aktualności

Hiszpania: protesty zaburzają łańcuch dostaw i uderzają w rolnictwo, ale rolnicy też strajkują

Rekordowe ceny paliw to problem całego łańcucha dostaw. Masowe blokady dróg i protesty w Hiszpanii mocno uderzają w przemysł rolno-spożywczy. Rolnikom brakuje dostaw paszy, a transport bydła został zakłócony, jednak oni także protestują.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Europejski rynek ciągników: rekord mimo ograniczonego łańcucha dostaw

Według danych uzyskanych od władz krajowych w roku 2021 r. w Europie zarejestrowano niemal 230 000 ciągników rolniczych. Jest to wzrost o 17% w porównaniu do roku 2020. Spośród tych rejestracji, niecałe 30% dotyczyło pojazdów o mocy ≤50KM.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)