Nie można dalej tolerować wzajemnego oszukiwania się przy produkcji żywności! Kodeks Etyki Żywnościowej podpisany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie można dalej tolerować wzajemnego oszukiwania się przy produkcji żywności! Kodeks Etyki Żywnościowej podpisany

19.03.2020

- Spekulowanie cenami żywności jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie - tak komentuje sprawę nieuzasadnionych podwyżek cen żywności w sklepach minister Ardanowski. Do rolników i zakładów rolno-spożywczych trafi Kodeks Etyki Żywnościowej.

– Ceny płacone za surowce rolne są jednymi z niższych w Europie i podwyżki cen w sklepach nie obciążają w żaden sposób rolników. Polska należy do państw o dużym potencjale produkcji rolnej, tak dużym, że musimy eksportować, aby rolnictwo mogło się rozwijać. Nieuczciwi kontrahenci, którzy chcieliby mniej płacić rolnikom, chcą jednocześnie zarobić podwyższając ceny. Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy. Te braki uzupełniane są na bieżąco – podkreśla resort rolnictwa.

Minister podpisał dzisiaj Kodeks Etyki Żywnościowej, który otrzyma każdy rolnik i przedsiębiorca sektora rolno-spożywczego.

– To jest swoistego rodzaju apel, aby nie oszukiwać się wzajemnie, by płacić uczciwie, by nie opóźniać terminów płatności, by szanować partnera, z którym współpracujemy, żeby ten cały łańcuch „od pola do stołu” był łańcuchem uczciwym – dodał minister Ardanowski. Według szefa resortu rolnictwa „pieniądze to nie wszystko”, bo trzeba pracować uczciwie i nie oszukiwać się wzajemnie.

Miejmy nadzieję, że oprócz tych działań, rolnicy również będą mogli liczyć na pomoc podobną jak zaproponowano przedsiębiorcom w ramach tzw. „Tarczy antykryzysowej” oraz, że w budżecie przewidzianym na te działania znajdą się środki dla gospodarstw rolnych i płatników KRUS, aby rolnicy mogli przeżyć spokojnie kryzys, jaki dotknął rynek rolno-spożywczy.

ZOBACZ TREŚĆ KODEKSU!

Źródło: topagrar.pl
Fot. gov.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zrównoważony rozwój, jakość i bezpieczeństwo – najczęściej poruszane tematy na tegorocznych targach Fruit Logistica

Targi Fruit Logistica przyciągają co roku wielu producentów z całego świata. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem zrównoważonego rozwoju, identyfikowalności i bezpieczeństwa owoców.

czytaj więcej

ARiMR: Uwaga dostawcy "Programu dla szkół"

Czasowe zamknięcie placówek oświatowych przerwało realizację "Programu dla szkół". W związku z zaistniałą sytuacją ARiMR przedstawił wytyczne dla zatwierdzonych dostawców/ zatwierdzonych szkół podstawowych biorących udział w Programie dla szkół w roku szkolnym 2019/2020.

czytaj więcej

Efekt koronawirusa: Komisja Europejska wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Komisja Europejska dała państwom członkowskim zielone światło na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc. Decyzja ta ma związek z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)