Ligol Red i Bella - atrakcyjne owoce do krajowych sadów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ligol Red i Bella - atrakcyjne owoce do krajowych sadów

25.02.2022autor: Patrycja Bernat

Morela o atrakcyjnych owocach do krajowych sadów. Jabłka z purpurowoczerwonym rumieńcem. Co w ofercie znajdziemy na rok 2022 w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. 

Jabłka z purpurowoczerwonym rumieńcem – ‘Ligol Red’

Odmiana ‘Ligol Red’ to czerwony mutant odmiany ‘Ligol’.  Sprawdza się w sadach towarowych. Jest przystosowana do warunków klimatycznych Polski, odporna na mróz. Mutant ten został znaleziony w podgrójeckim sadzie przez Pawła i Marka Przybytniaków, ale właścicielem odmiany jest Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Odmiana została odwirusowana w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach. Licencje na rozmnażanie ‘Ligol Red’ posiada kilka krajowych szkółek.

Owoce

  • atrakcyjnie wybarwione;
  • skórka – zielona, gładka, bez ordzawień, z połyskiem, z lekkim woskowym nalotem;
  • praktycznie w całości pokryta purpurowoczerwonym rumieńcem;
  • Miąższ jest kremowy z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, bardzo jędrny, soczysty z lekkim aromatem, słodko-kwaskowaty.

Jabłka, podobnie jak ‘Ligol’, w zwykłej chłodni można przechowywać do marca, w KA do końca czerwca. Drzewa w sadzie są średnio podatne na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wykazują podatność na zarazę ogniową. Wymaga przerzedzania zawiązków oraz corocznego cięcia, aby uniknąć zjawiska przemiennego owocowania.

r e k l a m a

Morela o atrakcyjnych owocach do krajowych sadów

Warunki klimatyczne to główny czynnik ograniczający uprawę moreli w Polsce. Hodowla prowadzona w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach była nastawiona na uzyskanie odmian, które są wytrzymałe na niską temperaturę zimą. Jedna z nowym odmian to ‘Bella’.

Owoce

  • wytwarza średnie, duże, a nawet bardzo duże owoce;
  • osiągają masę do 40 do 80 g.;
  • kształtem kulistoowalne, spłaszczone na wierzchołku;
  • skórka jest jasnopomarańczowa z czerwonym marmurkowym rumieńcem, pokrywającym, w zależności od roku i sposobu cięcia drzew, 15-60% powierzchni dojrzałych owoców;
  • miąższ jest jasnopomarańczowy, słodki z kwaskowym posmakiem, lekko aromatyczny, mięsisty, bardzo smaczny;

W centralnej Polsce owoce odmiany ‘Bella’ dojrzałość zbiorczą osiągają najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej owoce nie opadają i dość długo utrzymują się na drzewie.
Drzewa odmiany ‘Bella’ rosną średniosilnie, słabiej od drzew odmiany ‘Wczesna z Morden’, ale podobnie jak drzewa odmiany ‘Harcot’ i nieco silniej niż drzewa odmiany ‘Early Orange’. Tworzą lekko rozłożystą, nieco zagęszczoną koronę, z lekko zwisającymi pod ciężarem owoców pędami i gałęziami.

Bernat Patrycja
Źródło: Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach
Fot: Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach/ envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pierwsze śliwki na rynku europejskim – Lovita z RPA

Wyjątkowe śliwki w kształcie serca Lovita, o czerwonym miąższu która została zaprezentowana  w lovita-plum w ubiegłym roku 2021 w ramach cyklu „wtorkowe klubowe”, powraca w tym tygodniu na rynek europejski. 

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)